Värvilised munad on büroos kevadekuulutajad

Lihavõttepühadeni on täpselt nii palju aega, et juba täna valmis mõelda, mis moodi me sellel aastal tähistame kristliku maailma kõige tähtsamat aega - ülestõusmispühi ehk Jumala poja võitu surma üle.Lihavõtted on liikuvad pühad. Lihavõtte aega arvestatakse kuufaaside järgi ja pühi peetakse kevadisele pööripäevale järgneval esimesel täiskuu pühapäeval. Sellel aastal on ülestõusmispühad 20. ja 21. aprillil. Neile eelnenud Jeesus Kristuse surmapäev on kalendris märgitud Suure Reedena ja kõigile vaba päevana.


Lihavõttemunade kaunistamine

Värvilised munad on büroos samamoodi kevadekuulutajad nagu roheline muru või kenasti sätitud lilleseaded. Kahjuks ei saa värvilisi mune kasutada kaunistamiseks pikemat aega, sobib ainult laupäev enne lihavõtteid ja neid ei sobi ka pärast ülestõusmise pühi lauale jätta. Kogu nõuanne on mõeldud sõpradega ja pereliikmetega kevadpühade ettevalmistamiseks vabal ajal - laupäeval enne lihavõtteid.

Paastuajal kogutud kanamunad keedetakse ja värvitakse ning koksimispidu võib alata. Eelmisel sajandil kasutati munade värviliseks keetmisel üsna palju looduslikke värviaineid ja vähem kasutati käsitsi joonistamist. Tänapäeval kasutatakse nii seda kui teist moodust, korraldatakse isegi munamaalimise võitlusi.

* Palju aastaid on keedetud mune sibulakoortega, nii saadi värvilised "linnumunad."? Selleks koguti sibulakoori ja need kortsus sibulakoored mähiti ümber muna, kinnitati riidega ja keedeti koos. Lillad sibulakoored annavad violetse tooni, kollased aga pruunilaigulise. * Keeta võib ka kanges teelehtede puruga mustas tees, tulemus on tumedam kui sibulalehtedega värvides. * Kui kevad on varajane ja sinililled õitsevad, saab mune keeta koos sinililleõitega ja lisaks siduda ümber muna kruubid või pajutibud. Tulemuseks saab täpiline, aga värvitoonilt hallikas-sinine muna. Värvida aitavad ka saialilleõied. Keeta sobib mune ka koos punapeedi tükkidega, üsna kenad roosad jäävad. Kurkumiga või safraniga koos keetes saate ilusad erkkollased munakoored. * Kellel õnnestub hankida rohelist spinatit, see saab spinatiga koos mune keetes loodusliku rohelise tooni. Rohelised munakoored saab ka, kui kasta muna peale keetmist apteegist toodud briljantrohelise vesilahusesse. * Osa inimesi keedab mune ümber muna mähitud värvi andvate villaste lõngadega või värvi andvate riideribadega. Ilusad triibulised või kirjud jäävad. * Heledaid triipe ja kujundeid saab munale jätta muna enne keetmist kleeplindiga kattes. * Peale värvimist hõõrutakse munad rasvainega läikima. * Munadele ümber võib käsitööarmastaja punuda makromeetehnikas hoidja või heegeldada pitsist korvikese. * Lihtne on mune kaunistada värviliste kleepsudega, kuid võib värvida ka toiduvärvidega, need ei ole tervisele kahjulikud. * Tervisele kahjutuid, kuid kirjuid mune saab valmistada ka teisiti, et neid sobiks serveerida kooritult. Selliselt valmistatakse Hiinas kange teega ja sojakastmega keetes pardimune. Niikirjatud munade valmistamine ei käi üle jõu ka meile. Poolkõvaks keedetud munade koor kopsige praguliseks ja keetke muna edasi kanges teelahuses, millele on lisatud veidi tumedat sojakastet. Läbi pragude imbuv vedelik muudab munavalge mustriliseks. Tulemus on kena ja mis peaasi - söödav.

* Kahjuks ei saa seda öelda trükivärvidega keedetud munade kohta. Neid ei soovitata kellelgi süüa, aga kaunistamiseks on need ideaalsed.

Mäletan, et minu lapsepõlves tehti lihavõtteks oksaraagudest linnupesa või punuti kaseokstest pärg ja kaunistati värviliste sulgede ja munakoortega. Mune värviti peale keetmist vedela, veepinnale jääva trükivärviga (selliselt värvitud mune süüa ei soovita, kasutage ainult dekoratsiooniks). Kes soovib katsetada, sellele nõuanded.

Trükivärvidest parim on sügavtrükivärv, mis tuleb vedeldada lahustiga ja tilgutada pipetiga erinevad värvitoonid vee pinnale. Ettevaatlikult vardaga segades panna vesi aeglaselt keerlema, et värvid ringleksid veepinnal, mitte ei seguneks omavahel. Nüüd kasta kuiva koorega muna traadist painutatud hoidjas üks kord üleni värvivette ja värvid kinnituvad siiru-viiruliselt munakoorele. Muna on soovitav kuivatada traadist hoidjas, kuni trükivärv kuivab. Kui värvimisnõus tekib veepinnale õline kile, tuleb see riide või paberiga tupsutades eemaldada, muidu jääb see klompidena muna külge ja rikub kaunistuse.

Kaunistusteks kasutatavad munad võib enne värvimist, väikeste aukude kaudu otstes tühjaks puhuda ja koored kaunistada. Selliseid tühje koori ei saa aga trükivärvimeetodil värvida, need kerkivad lihtsalt munahoidjast välja vedeliku pinnale. Munakoori võib kaunistada käsitsi maalingutega või veeretada liimis ja udusulgedes või värvilises litripurus.

Osale arutelus

 • Anne Toomela

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara