Siselehe toimetamine

Teie firma on otsustanud, et vaja oleks välja anda firma siselehte. Uus töökohustus asetatakse tööga niigi koormatud sekretäri õlule- kui saab päevast päeva kirjade kirjutamisega hakkama, saab ka pikemate kirjatükkidega! Seega on vastne sekretär- siselehe toimetaja täiesti uues situatsioonis, kus täitmist ootavad uued ja võõrad kohustused. Algselt rõhuvast kohustusest on võimalik sirge seljaga välja tulla aga igal sekretäril!

Seda, et üks sekretär siselehe toimetamisega hakkama saab, usub ka Hansapanga sisekommunikatsioonijuht ja ühtlasi panga siselehe ?“Hansa Online?” toimetaja Katrin Vahimets: ?“On ju sekretäril koosolekuid protokollides olemas ülevaade käimasolevatest projektidest ja plaanidest. Samuti on sekretärid tihti kaasatud firma ürituste korraldamisesse.?” Ka Katrinil endal puudub ajakirjanduslik väljaõpe- õppinud on ta hoopis psühholoogiat!

Kuna üksi lehe tegemiseks vajaliku aja leidmine ametliku tööaja piires oleks võimatu, tulekski alustuseks leida inimesed, kes sinuga koos moodustaksid lehe tuumiku. Katrin väidab, et üldiselt neil kaaskirjutajatest puudu ei tule, avatud organisatsioonis ollakse lihtsalt harjunud infot omavahel jagama. Persoonilood tulevad näiteks pangakaartide osakonnas töötava kolleegi sulest.Toimetaja suur võit oleks, kui toimetusse kuuluks ka keegi firma juhtkonnast.

Pange üheskoos teiste kaaskirjutajatega (sekretärist toimetaja eestvedamisel loomulikult!) paika teie siselehe ilmumiseks vajalikud töökohustused ja tähtajad.

Otsustada tuleb:

 • Nimi Nime tarvis võiks näiteks välja kuulutada firmasisese konkursi- eriti vahva oleks, kui juhtkond leiaks võimaluse võitja premeerimiseks.
 • Siselehe vorm - formaat, trükitud või siseveebis paiknevSiseveebis paikneval lehel võiks olla ka prinditav versioon.
 • Ilmumissagedus
 • Püsirubriigid - näiteks persoonilood, juubilaride meelespidamine, küsimuste-vastuste rubriik
Väiksemas firmas, kus lehe ilmumissagedus on harvem, võib sekretär enamuse ülesannetega loomulikult ka üksinda hakkama saada. Pisemas firmas võib juhtuda ka seda, et lehe jaoks on sisulist ja uudset materjali vähe ning tarvilik info jõuab töötajateni koosolekul. Sellisel puhul võiks siseleht olla pigem meelelahutuslik- tähtpäevade meelespidamine, kiitmine, motiveerimine ja eelkõige just mõnus lugemine.

Firma Visal Oü sekretär- siselehe toimetaja Rita Jershova arvab, et kui lehte peab toimetama sekretäritöö kõrvalt, pole mõtet asja liiga keeruliseks ajada: ?“Pigem olgu siseleht lihtsa ülesehitusega, kõikide ajakirjandus- ja küljendustavade arvestamiseks oleks juba vaja täiskohaga toimetajat ja vastavat koolitust!?”

Lehes võiks kajastada firmas vastuvõetud otsuseid (seletada otsuse tagapõhja, analüüsida), kokkuvõtted tehtust, persoonilood, töötaja ja kliendi jaoks vajalik info. Hansapanga siselehes on heaks traditsiooniks saanud teha persoonilugusid töötajatega, kes on pälvinud kollegide tunnustuse. Visal Oü tutvustab oma töötajaid tähestiku alusel järge mööda.

Kui tegu on siseveebis paikneva siselehega, siis soovitaks kindlasti luua võimalus kirjutiste kommenteerimiseks. Nii saavad kollegid omavahel dialoogi luua ja teisalt on vajalik selleks, et igal töötajal oleks võimalus tähtsate asjade puhul oma sõna sekka öelda.

üsna palju teadmisi nõuavad toimetaja käest lehe küljendamine ja fotode tegemine ning töötlemine. Tore, kui firmas on inimesed, kes seda teha oskavad. Siseveebi puhul on asendamatuks abimeheks kindlasti firma IT eest vastutaja. Juhul, kui küljendamine jääb aga sekretäri või mõne teise inimese peale, kes sellega esimest korda kokku puutub, tuleb firma juhtkonnalt kindlasti vastavat koolitust paluda. Muretseda tuleb ka vajalik tarkvara, mis koos koolitusega läheb maksma üsna kopsaka summa.

Visal Oü küljendab oma lehte programmis Microsoft Word, graafikud koostatakse Microsoft Excelis ja fotod saavad lõpliku lihvi Adobe Photoshopis. Tuttavad programmid paljudele sekretäridele. Leht näeb igati korrektne ja põhjalikult viimistletud välja!

Vabakutseline fotograaf Mari Palmi arvab, et lehe fotode tegemine oleks mõttekas usaldada ikkagi professionaalile (selleks pole vaja eraldi fotograafi palgata vaid konkreetse foto tegemiseks saab teenust osta) või vähemalt kellelegi, kes teab fotograafiast pisut enam kui nn. seebikarbi kasutaja. Oma arvamust põhjendab Mari: ?“Tavalise fotoaparaadiga tehtud pilt võib trükituna jääda väga kehva kvaliteediga, isegi kui pilti arvutiprogrammis töödelda?”.

Siinkohal Mari soovitused foto tegemiseks:

 • väldi üldplaani, kus on liiga palju pisikesi objekte
 • ära liiguta kätt vahetult enne foto tegemist
 • tehes fotot päikese või mõne muu ereda valguse poole, kasuta kindlasti välku, muidu muutub pildistatav tumedaks eristamatuks koguks
 • must- valgena ilmuv leht võiks proovida teha must- valgeid fotosid, mida saab teha iga fotoaparaadiga, vaja on vaid õiget filmi. Must- valge foto ilmutus on värvilisest kallim, kuid üldjuhul on foto kvaliteet trükitud lehes parem
 • ära karda nõu küsimast kasvõi näiteks fotopoest, kus oma filme ilmutad
 • Lõpetuseks mõned soovitused siselehte toimetavale sekretärile:

 • paku võimalust kaastööks kõigile organisatsiooni töötajatele
 • kaasa kirjutamisesse ka firma juhid ja omanikud
 • siseleht võiks ilmuda regulaarselt
 • firma siseleht peab olema kättesaadav kõigile töötajatele
 • ka siselehes on vajalik õigekirja kontroll
 • Kirjutiste tellimisel arvesta:

 • käsitletav teema peab olema huvitav suurele osale lehe lugejaskonnast- loomulikult võib aeg- ajalt lehte planeerida ka kitsa spetsiifikaga artikleid, kuid nende vajalikkust tuleks eelnevalt analüüsida
 • teema peab olema piisavalt uudne või päevakohane, väldi kõigile teada olevaid uudiseid
 • Pealkirja valimisel:

 • ära unusta, et iga kirjatüki puhul on pealkiri just see, mis lugema kutsub
 • pealkiri peaks andma aimu artikli sisust- st. pealkiri ei tohi olla eksitav
 • pealkiri koosnegu maksimaalselt ühest lausest, ülejäänud väga olulise võib artikli alguses rasvasemas kirjapildis välja tuua
 • Osale arutelus

  • Kelly Koor

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

  Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

  Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

  Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara