Kuidas olla alati heatujuline?

Naer on terviseks, öeldakse. Samas öeldakse, et meie tänapäevaelus on vähe asju, mille üle naerda. Ameerikalik "keep smiling" pole omane eestlaslikule jahedale inimesele. Ometi nõuavad paljud ametikohad alati naeratavat ja lahket nägu, sest vingus näoga ametnikust võib tõhus kliendipeletaja saada.


Stressi tunnusmärgid

Kui tunned, et lihased on pinges ja oled justkui "lukus", su vererõhk on liialt kõrge, higistad ka siis, kui ei viibi palavas ruumis, tunned end abitult ja vihasena, oled mingil põhjusel ärevuses, siis on sul stress. ülemäärane stress võib tekitada ka unehäireid, pidevat väsimust, kontsentratsioonihäireid ning söögiisu kasvu või isutust.


Kuidas aga püsida rõõmus ja tore ning kust energiat ammutada?

Ave Tiko
, Eesti Telefoni sekretär: "Rõõmsameelsusest ei ole mul kunagi puudust olnud, samas olen ka väga tõsine, eks ikka vastavalt olukorrale. Minu tööpostil oleva hea tuju ja rõõmsameelsuse tekitajad on minu töökaaslased. Armastan väga päikest ja valgust ja loodust. Kui meel juhtubki vahel väga kurvaks minema, siis püüan minna ikka linnast välja loodusesse, kas mere äärde või lihtsalt metsa jalutama. Sellesama eesmärgiga olen oma töökabineti seintele palunud sõbral teha kompsotsioone spetsiaalselt loodusfotodest, mida vaadates on meel rõõmus ja hing rahulik. Aga arvan ka, et rõõmsameelsus peab olema inimese loomuses olemas. Võib ju naeratada lihtsalt viisakusest, aga siiras naeratus mõjub. Telefoni teel olen pidanud suhtlema küll ka selliste klientidega, kes on kohe väga kurjad. Sellisel juhul üritan jääda lõpuni vaoshoituks ja viisakaks. Vahel aitab see, kui lihtsalt lasta kliendil end tühjaks rääkida, öelda talle paar lohutavat sõna ja rohkem polegi vaja, mõnikord kaob isegi probleem kõne lõpuks ära."

Reili Ruhno
, SmartLink Microlinki sekretär: "Sekretär, kes peaks ühel hommikul virila näo ja paha tujuga sisse astuma, võib sellega ju rikkuda kogu töötajaskonna ja ka klientide päeva, kui rõõmsa "tere"? asemel kostab mingi kume "mhm"?. Ja mida arvaksid sellest veel kliendid kui tavapärase naeratuse saatel kohvi serveerimise asemel pandaks sulle tass ette näoga "tead-ju-ise-küll-mis-sellega- teha-tuleb". Töötan ise suures ärikeskuses, kus kevadel (nagu kindlasti ka paljudes teistes ehitistes) hakatakse tegema väiksemaid ja suuremad ümberehitus- või parandustöid. Ja katsu sa istuda päevad läbi rõõmsa näoga ruumis, kus pahteldamistolm ja värvi lõhn silme eest juba mustaks ja pea uimaseks kipuvad võtma, eriti kui teised töötajad on kõik leidnud põhjuseid kontorist välja pääsemiseks. Ometi on sekretäriks olemisel ka positiivseid külgi. Näiteks see, kui mõni töökaaslane ilma mingi põhjuseta hommikul kevadlilledest kimbu lauale toob või niisama hea sõnaga meeles peab ja loomulikult kliendid, kes sinu rõõmsameelsust ja abivalmidust tänuga hinnata oskavad. Sellised pisikesed rõõmud aitavadki edasi teha seda vahel küll pingelist kuid ometi tänuväärset tööd."

Soovitused stressivabaks ja rõõmsaks eluks

Psühholoog

Ave Orgulas
: "See, millistena teisi inimesi tajutakse ja nähakse, sõltub eelkõige inimesest endast. Kui oleme endaga rahul ehk kui meie kehas ja hinges valitseb tasakaal, siis suudame ka kõige keerulisemate klientidega pingevabalt suhelda. Keha aitab vormis hoida füüsiline koormus ning protseduurid, mida peame oluliseks endaga rahulolu jaoks (pesemine, kreemitamine, karvade eemaldamine, jne, jne). Kevade algus ja sulanud lumi annavad liikumisvabaduse ka neile, kes talispordist lugu ei pea. Paras aeg on välja otsida rulluisud, jalgratas ja teha õhtul peale väsitavat tööd mõni kiirem sõit. Päris mõnus on ka see, kui keegi teine meie keha eest hoolitseb. Raskest talvemantlist küüru vajunud selg muutub sirgemaks, kui oleme lasknud massööril enda lihaseid turgutada ning pea muutub püstisemaks, kui juuksur on kaunistanud meid kena juukselõikuse abil. Kuid kahjuks võivad kõik need näiliselt headena tunduvad nõuanded osutuda tulutuks, kui meie hinges valitseb tühjus. See, mis kellelegi hinge järele on, sõltub juba suurel määral isiksusest . Ennekõike tasub olla kursis kohalike sündmustega ja inimestega, kes meid ümbritsevad. Sageli pakub rahuldust kontserdil viibimine, teatrikülastus või sõbraga koos veedetud aeg. Väikeseks vahelduseks võiks olla ka aeg üksi iseendaga. Selleks võiks valida mõne psühholoogia kursuse, kus saab ennast tundma õppida. Iseennast ja enda käitumist mõistes ja seletada osates tuleb ka sära silmadesse, mida sekretärilt niiväga ju oodatakse. Lisaks ülalnimetatutele nippidele ja nipikestele - ärge võtke tööd koju kaasa ega koduseid probleeme tööle kaasa. Kaasa veetud koorem surub teid maadligi, teie aga peate ju olema oma ülesannete kõrgusel!"?

Psühholoog,

Teele Kesküla
, annab nõu: "Tavalised vahendid kevadväsimuse vastu on vitamiinid, päike, endale sobiv liigutamisviis ja muidugi positiivsed mõtted. Kui aga peale kevadväsimuse tunnete ka sügisväsimust, talvedepressiooni ja suvespliini, on tegemist pigem üleväsimusega. Sellisel juhul tuleks teha suurpuhastus iseendas, raputada lahti vanad tolmunud harjumused, vaadata kriitiliselt üle tõekspidamised ja elavdada oma sisemist kodu mõne uue värske ideega. Võib-olla oled sa tegelikult hoopis teistsugune inimene kui siiani arvanud oled? Kevad on sobilik aeg selle väljauurimiseks - kui sa ka imelikult käituma hakkad, mõtlevad kaasinimesed, et sul on lihtsalt kevad peas.

Hea tuju retseptid:

1) murra rutiini;2) osta midagi, mida sa tavaliselt endale ei luba;3) leia oma sisemise rõõmu allikas;

4) tegelikult on sul õigus oma pahale tujule. Väljenda seda!

Vihaste klientide vastu aitavad järgmised nõksud:

1) mõtle, et vihase kliendi viha pole isiklikult sinu vastu suunatud;2) mõtle, et vihane inimene on hädas inimene - ja sina saad teda aidata. Jälle üks heategu päevas rohkem;3) mõtle sellele, et kui sa tema probleemi konstruktiivselt lahendad, lõpeb see kõik kiiremini ja sa ei pea pärast tema peale enam mõtlema;4) kui see kõik enam ei tööta, ole kannatlik.. Ja pärast vihase kliendi lahkumist on naeratada veel mõnusam - ta läks ära ja sina oled ikka veel elus. Palju õnne!"?

Osale arutelus

 • Riina Aume

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara