Leelo Padari soovitab olla paindlik suhtleja

Kas võin kohvi pakkuda?" on Leelo Padari esimene küsimus, kui külastan teda Tartu ülikooli peahoones eesti keele ajaloo ja murrete õppetoolis. Tundub, et särtsakas ja elurõõmus naine ei istu selles hubases ja valgusküllases peahoone ruumis just tihti oma töölaua taga. Kui pole vaja arvutis koostada mõnda dokumenti, vastata õppetooli sisse tulevatele telefonikõnedele või siis istuda ja ajada juttu õppejõudude või doktorantidega, on Leelo Padari töö alatasa aktiivne ja liikuv. Küll lippab ta kohe peahoone taga asuvasse ülikooli majandusmajja, et viia sinna vajalikud arved ja jagab rida paljundusmasinaga, et paljundada õppejõududele loengu jaoks soovitud materjale. Või siis tõepoolest keedab elutark õppekorralduse spetsialist hoopis kohvi, sest paraku tarbitakse seda iidset jooki ka Tartu ülikoolis piisavalt palju.

Leelo Padari töökohustused viivad ta tihti kokku teiste õppetoolide ametikaaslastega. Tema sõnul töötavad Tartu ülikoolis õppekorralduse spetsialistidena kiired ja adekvaatsed inimesed. Kui on abi vaja, võib pöörduda õppetoolide ?“sekretäride" poole alati.

Leelo Padari on töötanud Tartu ülikoolis pea 15 aastat, olles viimased kuus aastat praegusel ametikohal, mille pikk koondnimetus on eesti keele ajaloo ja murrete õppetooli õppekorralduse spetsialist. ?“Mind võib ju üldjoontes nimetada ka õppetooli sekretäriks, kuigi see pole ametlik nimetus. Töökohustused on paljuski samad ja ei ole ka."

Tartu ülikooli juures on Leelo ametis olnud veel ka kirjanduse kateedri laborandina ning laborandi ametit pidanud samuti kergejõustiku kateedris. Aastatel 1996-2001, enne ja paralleelselt praeguse töökohaga oli ta Õpetatud Eesti Seltsi sekretär. ?“Seega ei puudu päriselt minu töönimekirjast ka sekretäri amet," on ta ise seoses käesoleva intervjuuga selle üle natuke uhke.

Ametitarkused elust enesest

Sekretäri ametit ja töökohustuste täitmist on Leelo Padari õppinud töö kõrvalt ja elust enesest. Tartu ülikoolis studeeris ta kunagi neli aastat eesti filoloogiat, kuid tollase karmi korra tõttu ja osaliselt ka enda laiskusest jäi tal ülikooli lõpudiplom kätte saamata. Samas ei jää erialase diplomi puudumisel Leelol tööülesanded täitmata. ?“Olen töötanud ka pioneerijuhina Tartu 7. Keskkoolis, õppides samal ajal kaugõppes. ülikoolis oli esimene töökoht eesti kirjanduse kateedris professor Muru käe all. See oli aasta 1987, nii et päris pikka aega on oldud ülikoolis. Siin töötamine on minu jaoks selles mõttes eriline, et viibin väga eluterve mõtteviisiga inimeste hulgas, kes kõik on omaette väärt isiksused. Vahva on teha koostööd just tudengite ja magistrantidega, sest noorte inimeste olek on vaba. Ja see vabadus nakkab."

41-aastane naine on intervjuud andes kohati väga tõsine ja kontsentreeritud, samas mõnele küsimusele vastates aga hoopis lõbus ja humoorikas. üldkokkuvõttes on Leelo Padari arvates väga oluline moment õppekorralduse spetsialisti ja ka sekretäri ametikoha juures see, et sellel kohal töötav inimene oskaks vajalikel hetkedel lülituda välja oma isikust ja enda tahtmistest. Kuid samas on hetki, kus iseennast ei tohi ka unustada. Seega loevad väga palju need ametitarkused, mida on võimalik õppida vaid elust enesest ?– tunnetuse teel.

Sekretäriks ja õppekorralduse spetsialistiks sobib Leelo Padari sõnul see inimene, kellele meeldib töö, mis eeskätt on seotud suhtlemisega selle kõige paindlikemas vormides.


Leelo Padari, missugused on õppekorralduse spetsialisti ametikohustused?

Meil on kohustus koordineerida õppetööd. Et ruumid ja tunniplaanid kokku läheksid, et vajalik info oleks tudengitele arvutis kättesaadav. See on tehniline pool. Näiteks osakonna sekretärid panevad koos osakonna professoritega ka lausa õppekavasid kokku. Mina ei ole seda pidanud tegema, küll aga olen tunniplaane koostanud.

Vastutame õppejõudude tehniliste abivahendite ja õppemetoodiliste materjalide eest. Vastutusrikas on õppekorralduse spetsialisti töös ka see, et tudengite eksamitulemused oleksid õppeinfosüsteemi õigeaegselt ja korrektselt sisestatud. Eksmatrikuleerimine toimub selle süsteemi baasil, mis hõlmab kogu üliõpilaskonda, näidates ära konkreetse üliõpilase hetkeseisu (hinded, akadeemilise puhkuse kuupäevad jne). Mõnikord on minu tööülesanne valvata tudengeid eksamitel.


Kas Teil on tööd ka dokumentidega?

Vormistame töölepinguid, kui keegi väljastpoolt ülikooli tuleb loenguid pidama. Samuti viime majandusmajja arveid. Näiteks uue tehnika ostmise ja üldse ostuarvete üle peab pidevalt kontrolli pidama. Majandusmajaga suhtlemist on palju.

Kes on Teie ülemus?

Minu otsene töökorraldaja on professor Mati Erelt. Samas on siin viisteist õppejõudu, ma ei saa kellelegi selga pöörata, ma ei saa ühelegi doktorandile ja magistrandile, kui neil on mingi küsimus, ei öelda. Tudengitest rääkimata. Õppetooli pöördutakse ju ikka kindlate probleemidega, mida on vaja lahendada.

Kes annab Teile tööülesandeid?

Ma pean kõigile ja kõigele lahti olema, kõikide õppetooli pöördujate probleeme tähele panema. Inimlikul tasandil on tähtis loomulik viisakus, kuigi mõne tööülesande puhul on vaja arvestada ka etiketti, seda, mida ma võin vestluses kraadiga inimestega lubada ja mida mitte. Kuigi kraad ei määra minu tööülesannete täitmise korrektsust. Ja ma ei saa vahet teha, et selle ülesande andis professor ja selle näiteks doktorant.

Missugused isikuomadused on vajalikud sellel ametikohal, et olla edukas?

On vaja olla paindlik suhtleja. Samuti peab oskama olla pingetest üle, välistama enda rolli ja iseenda kui isiksuse. Sest muidu lähed ummikusse. Paratamatult on kõigil kiire ja kui õppejõud tahavad teadustööd teha, kuid ajaliselt surub peale paberimajandus ja tehnilised tööd, siis on vaja olla kiire reageerija.

On Teil siin selliseid kolleege, kellest Te mingi hinna eest ei loobuks?

(Naerab.) Muidugi on. Enamik ülikooli inimesi on kenad inimesed ja töötavad siirast missioonitundest. Eks neid hoiab siin tugev huvi oma eriala vastu. Kõik on tugevad isiksused, kellega suhtlemisel on vaja olla väga hea balansseerija, et ma ei lahustuks täielikult. Siin peab olema oskust vahel harva ka ?“ei" öelda.

Mis teeb Teie tööpäeva rõõmsaks?

Eluterve suhtumisega noored magistrandid ja doktorandid, nendega suhtlemine. Nende vaba olek ja tahtmine midagi teha kandub ka minule üle. Siis püüan ise rohkem, kui näen, et saan enda tööga toredaid inimesi aidata. Teen seda rõõmuga.


Kui palju võiks sekretäri ametikohal olev inimene enda peale mõelda?

Ma olen nüüd nii vana, et olen hakanud aru saama ?– ükskõik, kus sa töötad, on vaja ka enda peale mõelda. Ja alati on olemas töö juures mingid piirid. Sa oled küll teenindaja, kuid neid piire on väga raske paika panna, et sa tunneksid samal ajal ka ennast ära.

Kui palju valite oma garderoobi?

ülikoolis ei ole see nii tähtis. üldiselt eelistan riietuses mugavust ja vastupidavust. Muidugi on ametiasutuses omad reeglid. Samas nõuavad minu tööülesannete täitmised mugavat rõivastust.


Milliseid omadusi Te enda juures meelsasti muudaksite?

Puht inimesena võiksin muutuda, olla vähem kärsitum ja rohkem kontsentreeritum. Tahaks, et ma võtaks oma tööprobleeme mõistuse, mitte südamega. Kui võtta kerge distantsiga, saavad asjad tegelikult aetud ka. Samas ei tähenda see pealispindsust. Tahaksin olla tasakaalukam inimene.

Mida Te enda juures kiidaksite?

Loodan, et mul on empaatiavõimet ja olen soe suhtleja.


Olete oma töös kokku puutunud ka teiste ametikaaslastega?

Loomulikult. Pidevalt on vaja olla ametialases suhtlemises. Siin ülikoolis töötavad üldiselt adekvaatsed ja kiirest reageerivad sekretärid, kui sul on mure, siis saad abi alati.


Millised on selle töö juures suured õnnestumised?

Mul on lihtsalt hea meel, kui olen saanud aidata tudengil välja rabeleda mingisugustest bürokraatia barjääridest. Et hundid oleksid söönud ja lambad terved ?– ühesõnaga, et paberid oleksid korras ja inimesele hea tunne otsa vaadata. See ongi see, mis teeb päeva toredaks ?– et olen kena inimest aidanud. Tudeng tuleb õppetooli uksest sisse ju oma murega.

Kuidas puhkate?

Puhkus on nii lai mõiste, see võib olla lihtsalt teist laadi töö. Lülitud välja omast töökeskkonnast, kus viis päeva viibid kella üheksast kella viie-kuueni. Puhkan mõnda teist tööd tehes, näiteks askeldades maal. Samas tuleb osata ka niisama vedeleda ja seda endale mitte pahaks panna. Ega ma olen oma olemuselt küllalt laisk.

Mis on Teie hobid?

Armastan teatrit. Irooniaga nimetan ennast teatrimaniakiks. Lemmik on vaieldamatult Linnateater. Vähemalt 80 protsenti võib olla kindel, et kui Linnateatrisse lähen, siis olen ikka parimas mõttes psühholoogilises teatris. Meeldivad T?šehhovi, Turgenevi, Dostojevski tükid. Ka Stoppard.

Kas oskate tööpäeva lõppedes ja õppetooli ust sulgedes lülituda töökohustustest välja?

See oleks väga hea oskus. Paraku jäävad ikka mingid emotsionaalsed pinged sisse. Iseäranis naisterahvad kipuvad mingeid pseudoprobleeme kerima. Kuid õnneks mul ei olegi siin mingeid suuri probleeme. Panen ukse kinni, jah, ja ei vii probleeme koju. Võin mõne tunni olla üle töö, kui on vaja. Aga koju probleeme ei vii. See, mis kukla taha jääb, on vaid suhtlemistasandil tekkinud tõrge.

Kuidas lahendada konflikte?

Jääda kõrvalt vaatlejaks, iseendaks. Samas kui oled ise sõbralik, siis laabub ka töö hästi.

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara