Vastlatega kevadele vastu!

Õues on kord sula, kord pakane. ühtviisi jahedad ja ebameeldivad mõlemad. Sinu võimuses on aga halb ilm unustada ning igav ning hall argipäev põnevateks sündmusteks muuta. Kui selleks muidu ajendit ei leia, heida pilk kalendrisse!

Lähim rahvakalendri tähtpäev on vastlapäev. Tegu on liikuva pühaga, mille nihkumine võib toimuda umbes kuu aja piires "• 8. veebruarist 7. märtsini. Õige päeva saab välja arvutada järgnevalt: esmalt otsi üles lihavõtted (esimene täiskuu pühapäev pärast kevade astronoomilist algust), sealt loe seitse nädalat tagasi, ja kuna vastlapäev peab olema teisipäevasel päeval, loe jälle kaks päeva edasi. Lihavõtte ja vastlapäeva vahe on 47 päeva.

Arvutamisega ühele poole saanud, tasub mõelda, kuidas kolleegide, sõprade või pere seltsis tähtpäeva tähistada. Võimalusi on mitmeid!

Karneval.
Katoliiklikus kirikukalendris on vastlad kevadpaastu alguspidu ja seega aasta üks tähtsamaid pühi. Vastlad koosnevad kolmest paastueelsest päevast, millest oluliseim loomulikult vastlapäev! Juba keskajast peale kuuluvad vastlapidustuste hulka maskipeod, millest hiljem arenesid välja karnevalid. Võib vaielda, kas karnevalid ja muud vastlapidustused on alguse saanud vanast kevadpühade ja talve ärasaatmise tavast või sootuks muistsete roomlaste uusaasta traditsioonidest, ent vahvad on nad igatahes! Tänapäeval võib karnevali liigitada ka stiilipeo "tütrekeseks"?. Karnevali vormis peetakse sageli laste sünnipäevi, võetakse vastu uut aastat, peetakse uhkeid balle ja vastuvõtte ning muid üritusi.

Karnevali ettevalmistus on nagu pidude puhul ikka (ettevalmistuse erinevatest etappidest on juttu olnud eelnevates kirjatöödes). Karnevali korraldamine annab aga ettevalmistustele hoopis lõbusama varjundi. Idee võib olla pöörasem kui muidu "• võid paluda külalistel tulla teatud ajastu või rahvuse kostüümides, eelistada kindlaid värve või juhinduda teema valikul mõne raamatu, filmi või maali tegelastest. Ka peo koht võib olla tavapärasest tavatum "• varemetes, pööningul või õues, kui ilm lubab. Kõik see toob kaasa põnevust, jälgi ainult külaliste ohutust ja loo vajadusel elementaarsed olmetingimused. Kutsegi võiks olla erilisem "• miks mitte näiteks mütsi või maski siseküljele kirjutatuna? Rangeid stiilipiire pole ka ruumide dekoreerimisel. Ja karnevali kõhtutäitva osa "• pakutavate söökide-jookide valikul tuleb ainult fantaasial lennata lasta! Kindlasti ei tohiks ettevalmistustuhinas unustada karnevali üht olemuslikumat komponenti, maski! Loodan, et kõik sujub ja pidu tuleb fantastiline!

Karneval on minu arvates vägagi lustlik viis pidutseda. Inimesed, kes ümberriietunult peole tulevad, on hoopis vabamad ja lõbusamad. Tundub, et mask ja kostüüm ning seeläbi võetav uus roll lasevad argisest kestast kergemalt väljuda ja annavad piisava anonüümsuse veidi vallatumaks käitumiseks. Hiljem rüü ja maski langedes avastad, et oled pidulist hoopis uuest tahust tundma õppinud! Seega, karneval on hea võimalus ettevõttesiseste piiride murdmiseks!

Liulaskmine.
Liulaskmine on eestlaste vastlakommetes olnud esikohal ammusest ajast tänase päevani. Liu pikkuse järgi ennustati linade pikkust. Jutt ei ole loomulikult voodilinadest. Lina on õrnsiniste õitega ilus taim. Kas tead, et lina õis on avatud ainult hommikust lõunani? Kui juhuslikult õitsvat linapõldu juhtud nägema, siis see on imetabane vaatepilt! Kuivatud linakimpu on aga ilus ületalve vaasis pidada. Tänapäeval on lina suur haruldus.

Vastlatega seotud liulaskmine lina kasvu edendamiseks toimus kas kelgu ja reega või millega keegi sai. Sellest viimasest tasub tänapäevalgi kinni haarata, sest kust seda kelku ikka nii äkki võtta on? Appi tuleb vana plekk-kauss, kotiräbal, pappkast ja muu käepärane, mis liulaskmisele vastu peab. Luksuslik on vastlasõit hobusega. Kellele see mõte armas, tasub asi kindlasti ette võtta. Hea tuju ja positiivsed emotsioonid jäävad kauaks meele!

Vastlasõitu võib teha ka hoopis erilisel moel "• jääkarusselliga. Selleks tuleb liuvälja keskele jää sisse post panna. Posti otsa kinnitada võll, mille küljes oleva pika ridva otsa siduda kelk. Säärast konstruktsiooni nimetatakse ratasliuks. Tänavu on pakane kaanetanud isegi mered, nii et huvi korral võib leida ka loodusliku liuvälja! Jääkarusell on asi, mida tasub ette võtta!

Naistepüha.
Paabapraasnik ehk naistepüha on setude võinädala ehk maaslenitsa oluline päev. Võinädalat peeti kaheksa päeva enne lihavõtteid ja see kestis terve nädala. Paabapraasnikut peeti neljapäeval ja peost tohtisid osa võtta abielus naised. Sa võid tänaselgi päeval sellest vanast kombest kinni haarata ja korraldada peo, mis mõeldud ainult naistele. Ja nagu vana komme ette näeb, koguda koosviibimiseks enne raha või toob iga osaleja midagi suupärast kaasa.

Vastlapäev on olnud ikka rohkem naiste kui meeste püha. Põhjuseks on ilmsesti linakasvuga seotud kombestik, sest eks lina oli oluline eelkõige naiste tööks. Nii peeti ka liulaskmise juures oluliseks just naiste osa, sest pereema liug oli see, mille järgi määrati kasvava lina pikkust. Õhtul läksid naised aga kõrtsi, sest kui naised vastlaõhtul kõrtsis joovad, siis võib kindel olla, et kasvavad ka pikad linad. Mõnel pool peeti vastlapäeval ka "mokalaata"? "• kaubeldi suvisteks talutöödeks abitööjõudu, sulaseid ja tüdrukuid. Eks see protsess ole vist tänapäevase personalivärbamise kauge eellane ning naljaga pooleks võib öelda, et vastlapäev on justkui personalitöötajate ametipäev!

Vastlatoidud.
Vastlatoidud olid muiste seotud mitmesuguste ennete ja maagiliste toimingutega. Hommikul keedeti paksu odraputru lihatükkide või seentega. Hommikune puder tagas muuhulgas ka hea marja-aasta. Lõunaks küpsetati suuri ülepanni pannkooke. Siis kasvavat suvel kapsad, mille lehed olid suured kui pannkoogid. Vastlad ja seajalad on tihedalt seotud. Seajalad ennustasid head notsuõnne. Herneste ja ubade keetmine pidi eelolevaks suveks hea lina- ja hernekasvu tagama. Vana komme oli ka see, et vastlapäeval lõikas perenaine igale sööjale tüki liha, mille igaüks ise ära pidi küpsetama. Kõikidele tuttavad vastlakuklid said tuntuks alles 1930. aastate lõpupoole.

Tänasel päeval on kõige tavalisem ja ka mugavam üllatada kolleege kukliga. Kas panna kuklid hommikul kohe kohvinurka sööjaid ootama või pakkuda neid lõuna ajal, jääb igaühe enda otsustada. Vahva oleks teha ka midagi teisiti "• ehk pakkuda kuklitele lisaks ka üht-teist eelmises lõigus kirjeldatust?

Soovin lustakat vastlapäeva! Ja ärge unustage vastlavurri teha, keerutamine toob igal juhul õnne!

Osale arutelus

 • Kersti Sõõrumaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara