Lõpetage muretsemine ja hakake elama

Kuigi igaüks meist tunneb ennast mõnikord madalamalt kui muru, ei tohiks sellega leppida. Et oma asjadega hästi toime tulla, peab säilitama eneseusu ja hoidma enesehinnangu kõrgel.

Elus on nii paremaid kui ka halvemaid päevi. On perioode, kui kõik sujub hästi ja tunned ennast suure ja võimsana. Siis muutub midagi, enesetunne jookseb nulli ja miski ei edene. Sellises seisus tuleks otsida võimalusi eneseusu taastamiseks ja enesetunde parandamiseks.

Kõik algab inimese enda mõtlemisest

Inimene mõtleb ennast kas kurvaks või rõõmsaks, äpardunuks või edukaks, inetuks või ilusaks. Siit tulebki alustada - püüda heita kõrvale kõik negatiivne ja hakata positiivselt mõtlema. Igal asjal on olemas kaks poolt: hea ja halb, algus ja lõpp. On inimlik, et me millegi meeldiva, meile turvalise olukorra või suhte lõppedes kurvastame. Kuid peaaegu alati on võimalik vaadata sama juhtumit ka teise nurga alt. Saab mõelda, et iga lõpp on võimalus uueks alguseks, et on tekkinud uus Å?anss. Ka siis, kui te pole rahul teistega, tuleks alustada iseenda muutmisest, sest teisi me muuta ei saa.Inimesel on hirm muutuste ees, kuid oma hirmuga tuleks piltlikult mõeldes sõbraks saada. Tunnistada hirmu olemasolu, otsustada see ületada ja astuda järgmine samm. Stabiilsus on küll turvaline, kuid muutmist vajavat olukorda see ei paranda. Enesehinnangu tõstmisel peaks arvestama ka muutumise paradoksaalset seadust: muutus hakkab toimuma siis, kui aktsepteerin ennast sellisena, nagu olen.Mõtlemist mõjutavad suurel määral veendumused, mida inimene on omandanud kasvamise käigus. Kui uskuda, et olen saamatu, et nagunii see asi ei õnnestu, siis nii see jääbki. Sel inimesel võib kujuneda õpitud abitus, s.t võimetus eluprobleemidega toime tulla. Mõelda võiks aga hoopis nii: ei ole läbikukkumist, on tagasiside, sõnum, et valitud moodus ei tööta. Peab proovima midagi muud või lähenema asjale teisiti.Eesmärke ja nende saavutamise teid tuleb vajadusel ümber hinnata. On loomulik, et inimene täiustab end pidevalt, püüab oma nõrkadest külgedest vabaneda. Samas on oluline silmas pidada, et oma mahajäämust mingil alal ei tohiks järele aidata nende külgede arvelt, milles on eeldusi olla parim. Enesehinnang on seotud eluliste rollidega. Märgata ja väärtustada tuleks enda tugevamaid külgi ja nõrku külgi mitte üle tähtsustada.

Madala enesehinnangu üks põhjusi on enese võrdlemine teistega - edukamatega. Õiglasem on võrdlus iseendaga - näiteks milline ma olin aasta tagasi, mida olen oma õnnestumistest ja ebaõnnestumistest õppinud, mis suunas olen kasvanud ja arenenud.

Ole iseendaga rahul sellisena nagu oled

Liiga kriitiline olles, end pidevalt taga piitsutades võib inimeses kaduda jõud midagi muuta. Kui märkate, et töö kipub viltu vedama, siis tehke vahelduseks seda, mida armastate ja mis kindlasti õnnestub. Nii tõstate meeleolu, ammutate uut energiat ja distantseerute probleemist. Igale probleemile on olemas lahendus - see kasulik uskumus aitab alati.

Inimese enesehinnangule avaldab mõju nii eesmärgi püstitus kui ka eesmärgi saavutamine. Eesmärk peaks olema pingutust nõudev, kuid saavutatav. Liiga kõrgete eesmärkide seadmine võib osutuda isiksust lõhkuvaks. Hõlpsaim on eesmärgi või muutumise poole liikuda väikeste sammudega. Nii muutumises olles kui ka eesmärgi suunas liikudes on soovitav vahel aeg maha võtta ja vaadata, kas asi läheb ikka õiges suunas. Idamaa filosoofia asjatundja Gunnar Aarma on öelnud, et mõte on tegu ja tegu omakorda muudab-mõjutab mõtet. Temagi soovitus on mõelda positiivselt.

Soovitus:
tehke endale nädalas kaks murevaba päeva - eilne ja homne päev - ja ärge nende pärast muretsege. Märgake oma pisimaidki saavutusi ning premeerige end nende eest.

Igat negatiivset kogemust on võimalik kasutada selleks, et end tugevamaks ja võimekamaks muuta

Tuleb hoolitseda selle eest, et oleks võimalusi muutuda - andke endale Å?anss, see on iseenda muutuste alus. Kui ostad loteriipileti, on võimalus võita, kui ei osta, pole lootustki. Nii peaks suhtuma igasse uude soovi.Negatiivset ei maksa üle elada, vaid läbi elada. See tähendab nii tunnetele voli andmist kui ka nende läbitöötamist. Madala enesetunde parandamine ja püüd sellega mitte leppida on loomulik. Kui hakkad armastama oma keha, hakkad armastama ka oma hinge. Samuti on loomulik kasutada asjatundja abi siis, kui ise endaga hakkama ei saa.

Mõnikord aitavad abstraktsed kujutluspildid

Mõelge pingeolukorras ennast paika, kus teil on olnud väga hea. Näiteks päikeselisse mereranda, sumedasse suveöösse või mõne kalli inimese kõrvale. Nautige seda.Mõnikord aitavad abstraktsed kujutluspildid. Just siis, kui enesetunne on madalam murust, võib proovida kujutleda, kuidas te olete suur ja tugev puu kõrge mäe otsas. Sealt kõrgelt suure ja tugevana olukorda hinnates võib probleem palju väiksemana tunduda. Loomulikult on igaühel oma kujutluste lemmikpaik, millest raskel hetkel jõuvarusid ammutada.Katsetada võib ka mõtlust. Vastutusrikka otsuse langetamise eel keskenduge näiteks 20-30 minutiks järgmisele mõttekonstruktsioonile: KES, kui mitte mina? KUS, kui mitte siin? MILLAL, kui mitte praegu?Pingeolukorras tuleks leida võimalus võtta puhkust ja lubada distantseerumist pingeallikast. See aitab analüüsida, hinnata, mõista ja langetada tark otsus.Kõige paremini tunneb inimene ennast ise. Ka pinge maandamise vahendite valimisel on soovitav kuulata oma sisetunnet. Igaüks tunneb ise, kas talle sobib selleks muusika või tants, jalutuskäigud looduses, veeprotseduurid alates vannis käimisest kuni ujumiseni, elus tuli, tavaline või aroomimassaaz, hea seltskond jm.

Viimasel ajal on eneseregulatsioonis üha rohkem hakatud kasutama ka professionaalset abi, sealhulgas psühholoogilist nõustamist ja psühhoteraapiat

Muutust aitavad saavutada:

* julgus tunnistada oma nõrkust * otsus, et tahan muutuda * usk, et probleemidest ja pingetest on võimalik vabaneda

* selge ja saavutatav eesmärk

Alati tuleks uskuda, et...

* igal konkreetsel hetkel teeb inimene enda jaoks parima valiku * igale probleemile on lahendus * igas sündmuses on nii head kui halba


Mida teha positiivsuse säilitamiseks?

* armasta ennast ja tee enese heaks iga päev midagi meeldivat * räägi oma tunnetest, sellest, mis toimub sinus * märka ja tunnusta väärtuslikku nii enese kui ka teiste juures * tegele meeldivaga * muuda oma suhtumist, kui sa muud muuta ei saa

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara