Peavalu ei pea kannatama!

On inimesi, kes ütlevad nagu muuseas, et ah, mul pea valutab, aga tegutsevad reipalt edasi. Teised ütlevad, et pea valutab, seega ma ei saa teha, tulla, olla: täiesti teovõimetud ja võimalusel voodis pikali. Kolmandad teatavad, et oot, mul hakkab vist varsti suuremat sorti peavalu ja haaravad tableti järele. Järeldus: erinev valulävi, erinev valu tugevus ja erinevat liiki peavalud.

Pöördusin oma peavalu küsimustega Magdaleena apteegi farmatseut Anne Kala poole. Mind huvitas, kui palju erinevaid tablette on saadaval peavalu leevendamiseks ja mille järgi neid valida. Ja muidugi küsisin, et kas peavalu peaks taluma ja ootama, et küll läheb mööda. Peavalu ju nii tavaline tänases päevas, et justkui polegi tõsiseltvõetav kaebus. On ju tuttav suhtumine: mis peavalu, no võta tablett ja ära kurda.

Jutuajamise käigus sain selgust, et konkreetseid vastuseid, et milline ravim on parim, milline ostjate poolt küsitum, millist kohe soovitada, millised on hinnad, et selliseid täpseid vastuseid ma ei saa. Sest inimesed ja nende valud on erinevad ja alati on vaja täpsustavaid küsimusi ja selgitusi: kui kaua valu on kestnud, kirjeldada sümptomeid ja analüüsida valu põhjusi. Niisuguse infovahetuse tulemusena saate medikamendi, mis vähemasti esialgu aitab. Peavalu talumine on valusalt kaotatud aeg. Pole vaja piinata ennast ja teisi.

Pinnisin sekretar.ee lugejate jaoks apteekrilt välja siiski mõned konkreetsed näited levinumate/tõhusamate ravimite kohta.Kui ei ole maksakahjustusi ja tundlikkust toimeainete suhtes, sobib näiteks RING N TBL N10 (hind 25 krooni ringis). Tablett lahustada vees või suus katki närida. Toimib kiiresti ja aitab nõrga pea-, hamba- ja menstruatsioonivalu vastu.IBUPROFEEN on tuntud ja efektiivne ravim. Müügil mitu erinevat nimetust- näiteks IBUMETIN TBL 400 MG N100, IBUMAX 400MG N10 - erineva tugevusastmega ja sisaldavad ibuprofeeni. Soovitatakse siiski nõrgema valu korral.

EFFERALGAN + VITAMIN C LAHUSTUV TBL N10 (hind ~ 32 krooni), toimeaineks paratsetamool. On valu vaigistav ja palavikku alandav. C-vitamiin osaleb antioksüdandina oksüdatsiooniprotsessis raku tasemel. Ravimit võivad kasutada vähemalt 7-aastased lapsed ja täiskasvanud. Tablett on vees lahustuv. Soovitatud annuseid ei tohi ületada. Hinnaks veidi üle 30 krooni.

Anne Kala toonitas, et tõepoolest on ALATI vaja täpselt järgida ravimite manustamisel etteantud juhiseid. Kui on ikka halb, siis esimesel korral tuleb võtta lubatud maksimumdoos, et toimet kindlustada, sest lubatud manustamiskorra vaheajad on küllalt pikad, ja valule leevendust ei tule, kui võtta sissejuhatuseks igaks juhuks üks tablett ja tunni pärast teine. Jätsin selle endale meelde, sest tean, et olen ise selle reegli vastu eksinud ja siis imestanud, et miks ei mõju ometi.

Veel sain selgitust, et kui on tavaline sundasendist tekkinud pingevalu, siis pole vaja kiirustada rohtu võtma, tuleb liikuda, võimelda, parandada tööasendit. Seda on lihtne soovitada, keerulisem järgida, aga see on tungivalt vajalik ja möödapääsmatu. Püsivate pingevalude korral on mõistlik pöörduda füsioteraapia spetsialistide poole, nemad õpetavad konkreetse harjutuste kompleksi.

Kui valu on teravam ja pikemaajalisem, tuleb pöörduda perearsti poole. Või neuroloogi poole. Eriarsti neuroloogi vastuvõtuks on vajalik perearsti suunamiskiri. Ilma saatekirjata pääseb vastuvõtule ka, aga siis on visiiditasu suurem.

Anne Kala sõnastas loogilise mõtte, mis kehtib peale peavalu ka teistes hädaolukordades, s.o. ära ravi tagajärge, ravi põhjust.

Magdaleena apteegis on müügil üle 30 müügiartikli valuvaigisteid. ükski ravim ei saanud erilist heakskiitu ega soovitust kui universaalne. Ikka rõhutas apteeker apteeki kohale tulemise vajalikkust ja eelnevat konsulteerimist. Migreenivalude korral tuleb nagunii perearsti poole pöörduda, sest nii tugevaid ravimeid väljastatakse vaid retsepti olemasolu korral.

www.raviminfo.ee leheküljelt saab valuvaigistite kohta hulgaliselt infot. Vali näiteks nii: kesknärvisüsteem -†’ valuvaigistid-†’ opioidid (toimeained)-†” teised valuvaigistid ja palavikuvastased ained (toimeained) -†” migreenivastased preparaadid.

Erinevaid ravimeid on ridamisi, kõigil põhjalik info juures koostise, omaduste, näidustuste ja vastunäidustuste, kõrvaltoimete ja annustamise kohta.

Väga head ja mõtlemapanevat infot saab peavalu kohta lugedes internetilehekülge www.peavalu.ee.Sissejuhatuseks ma masendusin, et kui kohutavad valud need ikka on ja kui paljud inimesed nende all aastaid, et mitte öelda - kogu elu kannatavad. Kohe üldse ei sobi suhtumine, et ah!, mis valu see peavalu ka on. Eelnimetatud peavalu veebileheküljel jagatakse oma valusaid kogemusi, arstid vastavad küsimustele ja saab ka üldisemat teavet. Nagu näiteks, et peavalu võib olla mõne teise haiguse sümptom või iseseisev haigus.Peavalud, mis ei ole teiste haiguste tunnuseks, on eelkõige pingepeavalu, kobarpeavalu ja migreen. Ja mõned haigused, mille üheks sümptomiks on teiste seas ka peavalu, on:- sinusiit (põskkoopa põletik)- kõrge vererõhk

- peatraumad

Paljud inimesed saavad pingepeavalu (ka migreeni) pärast väsitavat päeva või stressiolukorda. Ravimitena kasutatakse peamiselt valuvaigisteid, mida saab apteegist ilma retseptita. Triptaanid ja ergotaniimi-tüüpi ravimid ei aita. Kobarpeavalu (valu iseloom - pidev puuriv, piinav valu, lõpeb järsku, sagedamini öösel; sümptomid - valuga sama pea poolel pisarate vool, vesine nohu. Valutav pool võib olla higine ja punetav. Sageli ka iiveldus ja/või oksendamine) esineb sagedamini meestel kui naistel ja seda eriti vanemas eas.

Alljärgnevalt ja lõpetuseks aga toon välja enamlevinud soovitused peavalu kannatajatele kaaskannatajate poolt:

* Paastuge ja vabanete oma peajamadest ja (närvi)kulukatest visiitidest tohtri ja apteekri juurde. Isiklik kogemus ütleb - organismi puhastamine paastu kaudu vabastab migreenist, ekseemist ja muustki halvast.

* Minul olid ilmselt depressioonist igapäevased peavalud. Pole depressiooni, pole valusid.

*Mina sain abi REIKIST, juba 2 aastat pole enam valusid.

*Proovige klistiiri!

*Aitab sidrunikuur.

*Väga hea on Imigran.

*Erinevad asjad aitavad, vahel magamine, vahel keskendumine valupunktile, vahel punktmassaa?› kuklapiirkonnas.

*Nõelravi, kontrastdu?š?š, Hiina meditsiin.

*Lõdvestage, lõdvestage, lõdvestage!

*Olge soojas, jooge sooja jooki, tehke kuumi mähiseid.

*Minu peavalu tuli sellest, et ma ei kandnud prille, st. kontrollige igaks-juhuks oma silmi.

*jne, jne.

Päris lõpetuseks: peavalu on tihedalt seotud stressi, psühhoemotsionaalse ülekoormuse ja hirmuga, mis tundlikel inimestel valu vallandavadki. Sellist episoodilist valu esineb väga paljudel.

MIS AITAB?

Mõtle end valust eemale, lõdvestu (kukal, õlad, selg). Ja kui bionipid ei aita, siis aitavad tabletid.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara