Ärilõuna kui visiitkaart

Mille järgi valida sobivat paika ärilõunateks? Kas ärilõunal kulub suurem osa söömiseks või partneriga vestlemiseks ja otsuste tegemiseks? Kes maksab arve?

Kolm meest annavad nõu.

Janek Mäggi, Powerhouse juht

Ärilõunaid on mitut tüüpi. Levinuim, mida ise kasutan, on ca tund kestev lõunasöök mõnes keskmise hinnaklassiga kohas. Reeglina paar korda nädalas. Lõunate kõrval olen sageli kasutanud ka hommikusööki ja kellaviieteed. Mõlema puhul ei kulu söömisele kui tegevusele liialt aega. Nii ärilõuna, hommikusöögi kui ka kellaviietee mõte on eelkõige see, et pooled tunnevad ennast sundimatumas õhkkonnas ja ei pea arutama alati ainult konkreetset tehingut või projekti, vaid saad teemasid ka veidi filosoofilisemalt käsitleda. Kontorinõupidamised eeldavad konkreetust, kiirust ja täpset fookust. Ärilõunal on partnerid ka võrdsemas positsioonis, kabinet loob eelise sellele osapoole, kelle juures nõupidamine toimub.

Koht peab olema soliidne, kuid mitte liiga kallis. Sõltumata sellest, kumb pool lõunale kutsub, peab ta arvestama sellega, et järgmisel korral on pooled vahetunud ja maksja samuti. Liiga suured lõunakulud ei jäta head muljet. Tallinna kesklinna hotellide söögikohad on enamlevinud, kuna väga oluline on, et koht oleks autoga ligipääsetav, ei oleks liiga kaugel, oleks puhas, kvaliteetne ja mõlemale poolele teada. Kuna ärilõuna vm ühine söömaaeg on siiski tavapärasest erinev koosoleku vorm, lõunatatakse ühe partneriga teatava intervalli tagant, mitte pidevalt. Seega, kui ollakse varem koos lõunatanud, valin mina enamasti koha, kus me varem pole kohtunud. Alati tuleb küsida partneri eelistusi ja vahel pakkuda välja mitu varianti. Valikuvõimalus on tähtis selleks, et eriti kui me partnerit väga põhjalikult ei tunne, võib tal olla teatavaid erisoove toidule, mida me ei tea. Näiteks eelistab ta taimetoitu või eelistab kala, mille valik ei ole igal pool sarnane.

Tunnustatud reegel on see, et parim interjöör on palju rahvast. Kohad, mis on täis, suudavad enamasti pakkuda ka head söök-jooki ja teenindust. Kohad, mis on tipptunnil tühjad, on kehvad. Interjöör ei tohi muidugi olla väsitav ja stiilist tuleb kinni hoida. Söögi- ja joogikoha puhul on kõige olulisem koha legend, kõik muu tuleb sellele järele. Aga kõik muu on legendi tekkimise eelduseks.

üle tunni ei taha keegi ärilõunaks kulutada. Hommikusöögi ja kellaviietee puhul samuti tund. See on piisav aeg, et oluline informatsioon ära vahetada ja vajalikud edasised tegevussuunad paika panna. Läbirääkimisteks on sobivam kontorilaud ja tass kohvi. Ärilõuna mõte on ikkagi vabam mõttevahetus, mille käigus võib sündida ka otsuseid, kuid peamiselt siiski saavad pooled teada üksteise mõtteid.

Olümpia Brasserii, Palace Pizza, Leib ja Lust on igapäevaseks ärilõunaks väga sobivad. Õhtusöögiks või tähtsamaks lõunasöögiks meeldivad Bocca, Küüslaugurestoran, L?´Artiste, Egoist ja Troika. Viimastes saab lisaks "keretäiele" ka hea meeleolu ja tunde, et elu on ilus.

Reigo Kuivjõgi, Saksa Auto reklaamijuht

Minu ärilõunad ei toimu reeglipäraste intervallide tagant, vaid vastavalt tööolukorrale ja vajadustele. Sellegipoolest jäävad nad keskmiselt ühe söögikorra juurde nädalas.

Koha valikul saab enamasti otsustavaks ruumikus ja sobivus ärilõunateks ehk ideaalkorras koht, kus lauad ei ole teineteisele liiga lähedal või asuvad hoopiski omaette nurgakeses, kus saaks segamatult tööasju arutada. Samuti peab seal olema hea söök ja teenindus, ilma milleta jääks ideaalsest interjöörist väheseks, sest ennekõike minnakse ikkagi sööma, millele kuluvat aega on võimalik siduda tööasjade arutamiseks.

Keskmise ärilõuna pikkus jääb vahemikku kolmveerand kuni poolteist tundi. üldjuhul on ärilõuna oma olemuselt läbirääkimiste iseloomuga ehk uute pakkumiste, projektide või olemasolevate koostöösuhete muutuste tutvustamiseks, mida on konkreetsem teha näost-näkku suheldes.

Sagedamini külastatavad kohad on Kamikaze - eeliseks geograafiline lähedus meie kontorile, Osman Kebab Grill suveperioodil - hea toit, autoga ligipääsetav, suvel on avaras hoovis küllaga kohti, kus segamatult juttu puhuda. Siseruum on liiga tihedate laudadega sööklaks muudetud, mis takistab eraldatuse tunde loomist. Kolmandana Seiklusjutte Maalt ja Merelt - hea interjöör ja teenindus, autoga hõlpsalt ligipääsetav.

Illimar Paul jun, Maersk Logisticsi juht

Keskmiselt osalen ärilõunal kord kuni kolm nädalas. Ärilõunaks sobiva koha miljöö peab olema esinduslik ja vastavuses kutsuja korporatiivse identiteediga. Sageli hinnatakse seda, kes oled, just selle järgi, kus käid. Samas peab koht olema piisavalt vaikne, et vabalt vestelda ning kasuks tuleb eraldatus muust ruumist. Oluline on mugav ligipääs autoga ning soodsa parkimisvõimaluse olemasolu. Kui rääkida interjöörist, söögist, joogist ja teenindusest, siis peab olema hea kombinatsioon kõigest kolmest. Hind on sealjuures sekundaarne faktor.

Keskmiselt kulub mul ärilõunaks tund kuni kaks ja pool. Mis puudutab ärilõuna sisustamist, siis kulub nn small talk"™ile umbes 25 protsenti ajast, tellimine ja söömine võtab teise veerandi ning läbirääkimised ja otsuste tegemine poole kogu ajast.

Tallinnas sobivad ärilõunateks restoranid Admiral, Argentiina, Pääskülas asuv Poliinia. Kohvikutest eelistan Võitlevat Sõna, Olümpia Brasseriid. Tabasalus soovitan restorani Manolete, mis annab võimaluse vestelda autosõidu ajal ning ka koht ise valmistab esmakülastajale suure üllatuse. Mainitud kohad sobivad oma miljöö originaalsuse, samuti toidu ja teeninduse kvaliteedi pärast. Väga oluline on ka hea ja soodsa parkimisvõimaluse olemasolu, seetõttu langevad välja vanalinna restoranid.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara