Et varbad ei valmistaks piinlikkust

Kas olete märganud, et varbaküüntele on ilmunud kollakad laigud, et nahk ketendab ning jalanõusid ära võttes tunnete ebameeldivat lõhna? Kui see on nii, siis võib tegemist olla küüneseenhaigusega.

Küüneseenhaigus annab endast märku kõigepealt naha ketendamise näol. Valkjad laigud võivad peagi muutuda valulikeks lõhedeks varbavahedes ning edasi kandub haigus juba küüntele. Haiguse levimisest küüntele võib aru saada, kui küüs muutub kollaseks, pakseneb ning hakkab avaldama ebamugavat survet. Sageli kaebavad haiged ka valulikkust ning ebameeldivat lõhna.

Küüneseenhaigus tabab aina sagedamini aktiivse eluviisiga inimesi. Nimelt on ühiskasutatavad duÅ?Å?iruumid, ujulad, saunad, spordijalatsid jm soodsaks pinnaseks haiguse levikuks. Tegemist on nakkushaigusega, mis levib seeneniitide kaudu. Hoolimata sellest, et terviseklubid, ujulad ja keeglisaalid desinfitseerivad regulaarselt oma ruume, kannavad seal käivad inimesed haigust siiski endaga kaasas. Ennetamaks nakatumist peaks ühiskasutatavates pesuruumides kandma jalanõusid ning kasutama desinfitseerivaid vahendeid.

Lisaks võimalikule nakatumisele ühistes ruumides, võib küüneseenhaigus tekkida ka umbsete jalanõude süül. Jalanõus tekkiv püsivalt niiske keskkond soodustab seene kasvu. See toob endaga kaasa seenest kahjustatud nahaala pideva suurenemise ja lõpuks ka küünte haigestumise.

Probleeme võivad põhjustada ka ebamugavad või liiga väikesed ja kitsad jalatsid, mis suruvad varbaküüntele ja lihtsustavad omalt poolt küüneseenhaiguse tekkimist. Kahjustunud või trauma läbi elanud küüned võimaldavad seenhaiguse tekitajatel kergesti küünde pääseda ning kui jalg on ka pidevalt umbses keskkonnas, kiiresti paljuneda.

Väljakujunenud jalgade seenhaigus toob kaasa lisaks muudele sümptomitele, raskused jalanõude jalga panekul, sukkade kandmisel, küünte lõikamisel ning mõnikord ka käimisel. Kuid kõige rohkem häirib haigeid siiski küüneseenhaigusega kaasnev ebamugavustunne. Koledate küünte tõttu tuntakse pidevalt piinlikkust ning ei juleta jalgu paljaks võtta, mõnikord ka arsti nähes mitte. Haigus seab piirangud jalanõude valikul ning põhjustab sotsiaalset ebakindlust.

Kui olete märganud esimesi sümptomeid, siis kõige targem on pöörduda nahaarsti poole. Nagu mitmete haigustega, on ka küüneseene puhul väiksema kahjustuse ravi kergem ja lühema kestvusega, kui siis, kui haigusest on haaratud kõik küüned ja seda täies ulatuses. Jäädes lootma koduste vahendite peale või haiguse taandumisele, võite avastada, et haigus on hoopis kaugemale arenenud.

Sõltuvalt haiguse ulatusest, valib arst ka ravi. Väikeste nahakahjustuste puhul määratakse tavaliselt lokaalne ravi salvi või vedeliku näol. Kuid kui haigus on levinud küüntele, siis peab kohaldama juba süsteemset ravi. Patsiendile on see võimalikult mugav meetod, mis seisneb tablettide võtmises. Meditsiini arenedes on leitud uudseid lahendusi ka tablettidega ravimisel. On ravimeid, mis eeldavad tablettide võtmist kogu tervenemisprotsessi jooksul. See võib kesta aasta ja mõnikord ka kauem. Kuid on ka selliseid ravimeid, mida peab manustama kõigest mõne kuu jooksul ravi alguses ning ja mille toime jääb küünde püsima paljudeks kuudeks, mõjudes seeni hävitavalt.Ilusate tervete küünte saamiseni kulub siiski aega nii kaua, kuni vana haigestunud küüneosa on välja kasvanud.

Et varbad ja küüned ilusad ning terved oleksid, võiks meeles pidada järgmisi nõuandeid:

- Jalgu peab pesema iga päev, et eemaldada nahal levivad bakterid ja seenhaigust tekitavad seened- ühiskasutatavates duÅ?Å?iruumides ning saunas käies peaks kandma jalanõusid- Laske jalgadel "hingata"? ning ärge hoidke neid pidevalt umbses keskkonnas- Aegajalt desinfitseerige jalanõusid, vastavad vahendid on saadaval apteekides- Seenhaiguse kahtluse korral pöörduge kohe arsti poole, nii hoiate ära haiguse edasise leviku

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara