Kordaminekute kunstnik

Proua Ingrid Rüütel võtab külalisi vastu koos erasekretär Tiiu Vilimaaga, kes töötab nii-öelda elava märkmikuna ja hoiab korras kirjavahetust. Kaks brünetti daami ei anna erilist lootust soojaks, pingevabaks vestluseks, aga esmakohtumisel ja liiatigi lossis, kus Ingrid Rüütel ennast kunagi koduselt pole tundnud, oleks seda ka naiivne oodata.

Eesti Naine veebruar 2003

See, kurve täis lõik jäi mulle meelde Eesti Vabariigi 85 sünnipäeva eel. Kadriorus meenub see mulle veelkord ja jääb kummitama nii kaua, kuni kohtun pr. Ingrid Rüütli erasekretär Tiiu-Mall Vilimaa endaga. Kahvatun, kui sarnane on naine presidendiproua endaga. Hele pükskostüüm, must, lillaka varjundiga juuksevärv, moekad kingad, lai hõbekett on esialgsed sarnased jooned, mida tajun. Ehk ei ole nad just lähisugulased aga mõistavad teineteist ikkagi. See naine on daam ja pisut nagu prantslane. Proua Ingrid Rüütel on aga tõeline eesti naine. Mis on neis kahes naises sarnast ja erinevat, saab küsida küll, sest Tiiu-Mall Vilimaa on Ingrid Rüütli erasekretär.

Tiiu-Mall Vilimaa on saanud ordeni "Palmes Acad?©miques"?, millega Prantsuse riik tunnustab eriliste teenetega hariduses, kirjanduses, teaduses ja kunsti vallas silma paistnud isikuid. Ta on sündinud Petseris, tema isa oli Eesti Wabariigi ohvitser, 2,5 aastaselt tuli ta Tartusse ja elas seal 60 aastat. Ta kinnitab, et oli tõeline Tartu patrioot, kuid hetkel linna järgi nostalgiat ei tunne ja Tallinnasse sisseelamine läks kergelt.

Ettevõtlike Daamide Assotsiatsiooni kuulunud Tiiu Vilimaa abikaasa on tuntud Eesti kultuuritegelane ülo Vilimaa, kes on kinnitanud, et just Tiiut peab ta enda elu suurimaks kordaminekuks ja seda seetõttu, et ta sünnitanud kolm andekat tütart. Tartus õpetas ta 30 aastat ülikoolis prantsuse keelt ja peab suurimaks tunnustuseks seda, et tema õpilased on prantsuse keelt ja kultuuri Eestis edasi viinud. Kui Vilimaa TRüst lahkus, siirdus ta moevaldkonda, disainides ja õmmeldes riideid Tartu eliidile. Paarkümmend aastat tagasi puutus ta esmakordselt kokku Ingrid Rüütliga, kes palus tõlkida prantsuse keelest rahvaluulealase artikli. 2001. aastal tuli ta elama Tallinnasse ja peab tähenduslikuks seda, et samal päeval, kui nad ostsid korteri, helistas pr. Ingrid Rüütel ja pakkus talle tööd tema erasekretärina.

Tiiu-Mall Vilimaale meenus, et ka tema ema oli olnud sekretär ja see töö polnud talle kindlasti mitte vastumeelne, kuid talle tundus, et tema ainuke puudus on see, et ta ei oska kasutada arvutit, aga seda annab ju ka ära õppida. Praegu kinnitab ta, et see oli saatuse poolt talle saadetud uus väljakutse. Tiiu-Mall Vilimaa räägib, et peale presidendi ja tema proua ametiaja lõppu on tal teha veel küll, eratunde ta anda ei tahaks aga maalima hakkaks ta küll, nagu kunagi noorena.

Ta kinnitab, et nad sobivad proua Ingrid Rüütliga suurepäraselt, justkui täiendades teineteist - Ingrid Rüütel on teadlase tüüpi ja Tiiu Mall ise kunstnikuhingega. Ta arvab, et neil ei ole ülemuse ja alluva suhet, vaid presidendiproua võtab teda tema töös enda partnerina. Tööprotsess näeb välja nii, et Vilimaa vaatab Ingrid Rüütlile saadetud meilid, kutsed ja kirjad läbi, teeb endale probleemid selgeks ja seejärel arutab Ingrid Rüütliga, kuhu peaks antud küsimusega pöörduma. Inimestele tuleb sageli anda nõu ja abi, sekretäri ülesanne on vastused vormistada. Vilimaa räägib, et kirjad, mis presidendiprouale saadetakse on enamuses appikarjed viimases hädas ja neile on raske vastata, sest otsest abi ei saa proua Rüütel inimestele anda. Samuti räägib ta, et on tüütuid kirjutajaid, kes ikka ja jälle, sama probleemiga proua Rüütli poole pöörduvad. Nad omistavad talle üleloomlikke võimeid ja võimalusi, seepärast ootavad temalt ka lahendamatuid lahendusi. Eesti Naise artiklis kinnitab Tiiu Vilimaa: "Mõni masendav kiri võib proua Rüütli täiesti endast välja viia: kui enne jõule jäi üks paljulapseline pere ilma elektrita või kui noor inimene täitis mingi ankeedi valesti ning jäeti seetõttu stipendiumita ega pääsenud õppima - Ingrid hakkas kohe tegutsema ja väljapääsu otsima, enne rahu ei saanud."

Tiiu Mall Vilimaa räägib, et Ingrid Rüütel on praegu peaaegu 20 ürituse patroon ja nimetab, näiteks Pelgulinna sünnitusmaja ja Arno Tali sihtkapitali. Sellised üritused nõuavad omakorda sekretärilt tööülesandeid. Päevakavaga tutvumine tähendabki nii Ingrid Rüütli kui ka Presidendi päeva jälgimist. Vilimaa räägib, et tavaliselt käib ta presidendiprouaga kaasas üritustel ja konverentsidel, mis ei ole Ingrid Rüütli erialaga seotud. Kui teemaks ei ole rahvaluule, siis küsib ta alati taustmaterjali, ta ei lähe ühelegi üritusele ilma, et poleks materjali lugenud, kinnitab tema ihusekretär. Vilimaale meeldib väga , kui ta saab presidendiproua tõlgiks ja saatjaks olla mõnes frankofoonses välisriigis.

Eesti Naine, veebruar 2003 kirjutab: Kadriorus on presidendipaaril esindusruumid, eratoad elamiseks ja seal asub ka proua Rüütli vaimne pelgupaik - tilluke töökabinet. "Ta veedab siin arvuti taga iga oma vaba hetke," kinnitab Tiiu Vilimaa, kes on Ingrid Rüütli parem käsi olnud tema ametiaja algusest peale - seega veidi rohkem kui poolteist aastat. "Teil on vabadus minu sõnades kahelda, aga me oleme terve aasta jooksul lobisemisele kulutanud kõige rohkem kaks tundi."

Vilimaa kinnitab mullegi, et eelkõige on nad töökaaslased ja mingit sõbrannatsemist ei ole. Väljaspool tööd ei kohtu ja riietumise osas talle nõu ei jaga, ütleb ta.

Tiiu Mall ütleb, et ta austab presidendiprouat jäägitult, püüab eelkõige ennetada tema probleeme ja olla heatahtlik ja tähelepanelik. Siinkohal toob ta sisse ka selle, milline ta sekretärina püüab ja tahab olla: korrektne, valmis tegutsema, viisakas ja heatahtlik.

Tiiu-Mall Vilimaa on veendunud, et proua Ingrid Rüütel vajab erasekretäri, sest ta tegutseb mitmel rindel ja temalt nõutakse ja oodatakse nii palju. Presidendiproua saab inimestest aru, oskab neid mõista ja erinevatel üritustel leiab ta alati selle kõige õigema sõna ja mõtte, mida oma tervitus- ja avakõnedes inimestele öelda. Rahvas armastab presidendipaari ja Ingrid Rüütli igast teost ja mõttest kumab heatahtlikkus oma riigi ja rahva vastu.

Osale arutelus

 • Anu Viita

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara