Sõnajalgade hooldusest

Kõik sõnajalad kasvavad looduses niisketes varjukates metsades ja vajavad seepärast ka toas poolvarjulist kasvukohta.

Keskpäevane päike rikub taime lehestiku - see muutub pruunilaiguliseks, paljud lehed varisevad. Seega kohal, kus sõnajalg kasvas talvel ei pruugi ta kasvada suvel! Kastma peab alati piisavalt, kui mullapall kordki läbi kuivab, hukkuvad taimed.

Soovitan kasta iga kord nii, et vesi valguks läbi mullapalli taldrikule ja jääb sinna seisma (umbes 24 tunniks, siis imbub vesi potti tagasi). Sellest on näha, et mullapall sai korralikult läbi kastetud. Umbes nädala pärast tuleb sama korrata. Kui nädala pärast on taldrik märg, siis on ka mullapall märg, seepärast tuleb siis kasta vähem!

Kui lillepotil on omakorda ümber potiümbris, siis tuleb jälgida, et ümbrise sisse ei koguneks vesi, pidevalt märjas mullapallis hukkuvad taime juured.

Hea oleks ümbrise põhja panna kiht liiva - nii ei teki sinna hallitust ja sõnajala juured, mis kasvavad läbi poti aukude, saavad niiskust liivast.

Hiljuti ostetud sõnajalad soovitan keraamilistesse pottidesse istutada, kasutades õiget lillemulda.

Ostes taime, on see poorses turbamullas ja kipub toatingimustes ruttu kuivama, istutades suruda muld tihedalt potti kinni.

Piserdada võiks kord kuus - nii eemaldub tolm lehtedelt. Õhujuuri mitte ära lõigata, piserdada samuti.

Suuri, kenasti kasvavaid sõnajalgu istutatakse ümber igal kevadel. Istutamise ajal tuleks juuri võimalikult vähe vigastada, puupulgaga kobestatakse ettevaatlikult ainult mullapalli pealmist kihti, potid valida järgmine suurus olemasolevast. Kärpida koledad lehed.

ühe kuu jooksul peale ümberistutust ei tohi taime väetada, kuna taim alles juurdub uude mulda. Seejärel aga väetada toalillede väetisega vastavalt kasutusjuhendile.

Sõnajalad armastavad hapukat mulda - kodustest vahenditest saab kasutada sidrunihapet (teha maitse järgi nõrk hapukas lahus ja kasta sellega kord kuus, sama sobib asaleadele).


Juurestiku kahjurid

VIHMAUSSID

- lillepoti mullas teevad nad palju kurja! Oma väljaheidetega muudavad nad mulla tihkeks ja kleepuvaks ning muudavad mulla struktuuri ja veereziimi - vesi valgub vihmaussi käike mööda alla, ilma et niisutaks mullapalli.

Pika aja peale hakkavad vihmaussid ka taime juurestikku kahjustama.

Vihmaussidest on üpris lihtne jagu saada: lillepott lasta sooja vette, ussid ronivad mulla pinnale, kust nad eemaldatakse. Aitab ka mulla vahetus - kõik vana muld raputada juurestikust lahti ja taim istutada uude mulda.

HOOGHÄNNAD

- need on väikesed 1-4 mm pikkused valged vilkalt liikuvad putukad. Nemad kahjustavad taimede juuri. Hooghändade esinemine annab tunnistust liigsest kastmisest.

Tõrje: tuleb vähendada kastmist, kobestada mullapind, mullale võib puistada natuke liiva või tubakapuru.

MULLAUSSID

- rammusas ja liigniiskes mullas leiavad endale hea kodu peenikesed valkjad ussid. Ka nemad kahjustavad juurestikku.

Tõrje: vähendada kastmist, kobestada mullapind. Nende hävitamiseks on olemas ka üks omapärane meetod - poolok kartulimugul, millesse on õõnestatud koobas, asetatakse ööseks mullapinnale. Hommikul korjatakse see koos kartuli õõnsusesse kogunenud ussidega ära ja hävitatakse. Protseduuri korratakse.

üldiselt hävivad nii hooghännad kui mullaussid kiiresti kui vähendada kastmist ja muld taheneb.

Osale arutelus

 • Jane Pappel

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara