Kaunis soeng on ilu ja hea enesetunde kroon

Intervjuu tippjuuksur Kristjan Pärnsaluga

Juuste eest hoolitsemine on muutunud aastate jooksul lausa keeruliseks ülesandeks. Avalikkuse ees näeme tihti kaunilt soengusse seatud juukseid ja viimistletud trendilõikusi. Ometi peeglisse vaadates tõdeme, et juuksed on tuhmid, elutud ja ilma kauni särata. Kuidas see küll enesel õnnestuks?

Rääkimata tusastest hommikutest, mil peame tööl korrektsed välja nägema ja üritame peegli ees kõikvõimalikke viimistlusvahendeid, kamme, fööne ja klambreid appi võttes juukseid soengusse saada. Tihti on tulemus kesine - ikka ja jälle kergelt kammitud lahtised juuksed või lihtne hobusesaba.

Püüame koos Kristjan Pärnsaluga aidata anda ülevaate kaunite juuste taastamiseks ja kestmiseks vajalikest hooldusvahenditest ja õpetada kauni soengu tegemisel kasutatavaid väikeseid trikke ja nippe, mille abil on võimalik saavutada korrektne välimus ja hea enesetunne.

Kristjan Pärnsalu on avalikkusele peaaegu tundmatu, küll aga leiab tema juurde tee läbi kinnisemate ringkondade. Nõu, abi ja ilu jagab Kristjan ihujuuksurina paljudele tuntud modellidele, kultuuri-, kunsti- ja meediainimestele. Oma oskused ja teadmised ammutab Kristjan koolitustelt koolitustele tõtates ja koos klientidega soenguid lõigates ja sättides. Tagasihoidlikult keeldub mees nimetamast oma ainustki klienti, küll aga võib tema käekirja välja lugeda ERKI legendaarsete moeshowde fantaasiarikastest soengutest.

Kristjan oli lahkelt nõus jagama juuksehoolduse nippe ja selgitama kevadisi soengutrendide tuuliseid liikumisi.

Juuksehoolduse ABC

Kõige tähtsam on loomulikult üleüldine hea ja terve enesetunne. Tervislik toit, vitamiinid ja mõõdukus kõiges (näiteks suits ja alkohol) on alus, ilma milleta pole mõtet unistada ilusatest ja tervetest juustest. Selleks, et juuksed soengus hoiaks ja neid lihtsam sättida oleks, on vaja kasutada viimistlusvahendeid.Pärast shampooni ja balsamiga juuste pesemist peaks rätikukuivadesse juustesse lisama oma juuksetüübile ja lõikusele sobivat juuksevahendit, näiteks vahu, geeli või spray kujul. Niisketesse juustesse kantavad vahendid annavad soengule tugevust ja massi, et soovitud soeng jääks paremini püsima. Juukseid föönitades tuleks teha seda julgelt, juukseid mitmesse suunda harjata või siis käega kuivamisele kaasa aidata.Kuivadesse juustesse võib kasutada vaha, geeli või mõnda muud viimistlusvahendit. Soovitan kasutada kergeid vahasid või juuksekreeme juuste otsele, et saavutada salgulisem mulje. Lõppviimistluseks võib pihustada kergema tekstuuriga lakki. Pihustades juustele õrna lakikihi võib juukseid veel kätega tõsta, et kohevust lisada. Ei tohiks endale kiivrit pähe teha. Laki valikul peaks jälgima, et see oleks niiskuskindel, siis püsib soeng ka sombuse ilmaga. Ka lõikusel on suur osa soengu püsimisel - näiteks järku lõigatud juuksed on lihtsam erinevatesse soengutesse sättida, kuna lõikus lubab erinevate soengu osadega paremini mängida.


Hooldusvahendid? Erinevad kammid ja harjad? Geelid, vahad ja maskid - milline on sobivaim?

Tarvilikud oleksid juuste lahti kammimise hari, mis on naturaalsete harjastega. See on parim, kuna ei tekita elektrit. Näiteks plastmass ja metall lõhuvad juuksekarva rohkem. Peenikese piiga nn sabaga kamm ja hari föönitamiseks, sest ülejäänud töö teevad käed. Juuksekumm ei tohiks olla metallist osadega, ega ka mitte tavalisest kummist. Kõik juuksekinnitusvahendid peaks olema kaetud naturaalse või pehme materjaliga. Igasuguseid kumme, klambreid ja lõkse on kaubanduses väga suurel hulgal.

Juuksemaskid on intensiivsema toimega kui palsamid. Maske on väga erinevaid - struktuuri parandavad, ja niiskustasakaalu taastavad maskid jne. Aeg-ajalt, kui kasutatakse palju viimistlusvahendeid, soovitan kasutada sügavpuhastavaid shampoone. See on eraldi shampoon lisaks tavalisele shampoonile. Seda peaks kasutama korra nädalas, sest ka viimistlusvahendite jäägid jäävad paratamatult juustesse, mis muudab juuksed paratamatult tuhmiks. Sellega ei tohi üle pingutada, sest liigne kasutamine muudab juuksed kuivemaks.Juukseid rikuvad keemiline lokk, blondeerimine ja intensiivne päikesekiirgus. Alati tasub tähelepanelikult kauba etiketti lugeda, et toode oleks soovitavalt UVA/ UVB kiirguse eest kaitsev. Liigne päike, eriti suvel, kuivatab juukseid, mistõttu juuksevärv muutub kiiresti tuhmiks ja üldmulje silmnähtavalt ilmetuks. Kohe on tunda, et juukseotsad on kuivad ja krõbisevad - juba kevadel tuleks hakata vastavaid kaitsvaid tooteid kasutama. Nõu tasub küsida professionaalidelt.


Kuidas teha kinnist soengut kiirelt ja lihtsalt?

1. Kammid endale seitli, võtad juuksepiirilt kaks lahku juukseid 2. Kinnitad patsina juuksekummiga kuklasse. Alumine kiht juukseid jäävad nagu peavõru. 3. See on lihtne soeng - ei varja nägu ja jätab hoolitsetud üldmulje.


Tupeerimine ja kinnine soeng?

Kuidas kanda kinnist soengut, et juuksed ei oleks siledalt vastu peanahka ja soeng oleks ka kinnitatuna kohev? Kui juukseid lõdvemalt kinnitada, jäävad juuksed küll kohevad, kuid soeng ei pea terve päeva toimetamistele vastu?

Selleks et, juukseid soengusse tõsta, tuleb neid tupeerida. Juuksepõhja tuleb tupeerida kiht kihi haaval. Põhi on 2 sentimeetrit lauba piirilt üles kukla suunas. Võetakse pea kõige kõrgemast kohast või natuke alt poolt juuksesalk, paksusega 1 cm. Tupeerida tuleb kolm korda juuksesalgu altkülge ja kolm korda pealt. Korrata tegevust kolm korda. Kraapida ei tohi, kammiga tuleb juuksed juuksepõhjani suruda. Kamm peab olema peene piiga. Siis kammida juuksesalk pealt siledaks. Ja võtta järgmine salk lauba või külgede suunas. Kinnituseks katta juuksesalk kerge lakikihiga.

Juuste soengusse seadmisel on asendamatud abimehed erineva suurusega juuksenõelad ehk vanaemad, nagu juuksurid neid isekeskis kutsuvad. Juukseid krunni keerates või tavalisse keerusoengusse seades peab nõelad juustesse kinnitama. Eelnevalt tuleb juuksed kas suurema nõelaga või kummiga kinni panema. Nõelad tuleb panna juustesalkude ühenduskohtadesse.

Kuidas teha suurt krunni?

Krunn on kõige minimalistlikum ja lihtsamini tehtav korrektne soeng. Väga moodne ja omanäoline on teha krunn näiteks viltu, ühele poole, seitliga või ilma. Kõige parem viis teha suurt krunni, on kinnitada juuksed suure juuksekummiga. Asetada juuksed lahtiselt üle patsikummi. Ja juukseid juuksekummi ümber kerides kinnitada juukseklambrite ja juuksenõeltega. Juuksesalke võib eelnevalt natuke tupeerida.

Juuksepöörised?

Kui juus ei ole väga kangekaelne, on võimalik natuke föönitamise ja abivahenditega juuksehoidmist korrigeerida. Lühikeste juuste puhul on lihtsam võimalus juus lühemaks lõigata ja teiste juustega rohkem soengustruktuuri muuta. Raskematel juhtudel on võimalik keemilise lokiga juust painutada. Palju oleneb soengust või kasvõi seitli seadmisest. Sel juhul oleks tark probleemi püüda lahendada oma juuksuriga, kes oskab võimalikke lahendusi välja pakkuda.

Kui ei taha ilusaid pikki juukseid lühemaks lõigata?

Kui on väga ilus ja terve juus, millel läige nagu juuksehooldusvahendite reklaamides, siis on kõige targem käia juuksuri juures otsi tasandamas ja kasutada õigeid tooteid. Tuleb aga tõdeda, et avatud pilguga ringi vaadates näeb selliseid juukseid äärmiselt harva. Pigem on juuksed küll pikad aga kuivade, tuhmide ja ka katkiste otstega. See aga rikub kogu üldmulje. Sel juhul soovitan ikkagi kuivad ja lõhenenud otsad ära lõigata.

Juus kasvab kaheksa nädalaga kaks sentimeetrit. Igal juhul tuleks kahe kuu jooksul käia juukseid tasandamas. Ära tuleks lõigata üks sentimeeter. Sel moel on võitu ka üks sentimeeter ning juuksed on ilusad ja terved. Kindlasti ei soovita pikkadesse juustesse keemilist lokki. Kui tahetakse juustesse kohevust ja lainet - tasub juuksed õhtul lihtsalt patsidesse punuda. See annab kohevust, huvitavama üldmulje ja tõstab juuksejuurt.

Hooaja trend?

Trend liigub pikemalt aega ühes suunas - A-sümmeetrilised, väljakasvanud muljega lõikused, juuksed ei pea olema ühepikkused.Sel hooajal kaasneb salgulisus, eripikkus, mis ulatub poisipeast kuni pikkade juusteni.Peaks olema fileeritud ja otsad erineva tasandiga. Palju tahumata pinda. Poisipea võib olla ühelt poolt erineva pikkusega.Moes on poolpikad ja üle kõrvade soengud. Suured mõjutused 80ndate lõpust. Näiteks üks pool noaga lühemaks fileeritud, siis raskem tuka osa, ja teine pool pikem.Pikad juuksed, et juus tunduks kohevam, lõigatakse järku, pealt lühemaks, aga kindlasti tuleb anda soengule struktuur. See on võtmesõna. Soeng peab hoidma loomulikult. Eelmine aasta oli värvitrend hele-kuldne, mis nüüd liigub tumedamaks, shokolaadipruuniks. Karamelli-karva.Triipude juustesse tegemise eesmärgiks on kaasa aidata A-sümmeetrilisele üldmuljele. Peades kasutatakse praegu ühte, maksimum kahte tooni. Kolme- ja enama värvilised pead hakkavad vaikselt juba ära kaduma.

Mida ma tahaksin panna südameasjaks - et inimesed laseksid pikkadesse juustesse pigem soengu lõigata. Pikk juus on alati ilus, kuid soenguta saavad seda lubada vaid tõeliselt täiuslike juuste omanikud. Vastasel juhul ei kanna pikk juus taotletavat ilusõnumit lihtsalt välja. Ja üldmulje on sorgus ja väsinud, halvastihoidvatest juustest. Selles osas ei tohi ennast lõdvaks lasta. Vaadake natuke enese ümber ja tunnetage endale pandud esteetilist vastutust. Ei ole ju võimalik jätta teist korda esimest muljet.

Lõikusel on suur osa soengu püsimisel - näiteks järku lõigatud juuksed on lihtsam erinevatesse soengutesse sättida, kuna lõikus lubab erinevate soengu osadega paremini mängida.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara