Mida teha kroonilise ajapuuduse korral?

Nõuandeid enese juhtimiseks.

Hiina vanasõna ütleb:

"On olemas kunst asju ära teha ja kunst asju tegemata jätta. Elu saladus on oskus loobuda ebaolulisest."

Igaühel meist on tööde ja toimingute tegemisel oma süsteem. Me alustame sageli sellest, mis meile meeldib, mida me hästi tunneme, mis on lihtsam, millega on kiire. Me reageerime teiste inimeste soovidele ja palvetele ning tuleme neile vastu. Inimloomusele on omane tööde alustamisega venitada tähtaegade saabumiseni ja alles siis ennast liigutama hakata. Nii juhtubki, et me ei suuda oma ajakasutust kontrollida, teeme ületunde, võtame tööd koju kaasa, kuid ikkagi ei jõua. Tulemuseks on üleväsimus, motivatsiooni langus, tervisehäired, stress, "läbipõlemise sündroom""¦

Siinkohal esitame ühe lihtsa meetodi, mida võiks iga inimene oma aja planeerimisel kasutada.

Kõik tegevused võib liigitada 4 kategooriasse:

1. Tähtsad ja kiireloomulised asjad 2. Tähtsad asjad, mis ei ole kiireloomulised 3. Kiireloomulised, kuid vähetähtsad asjad

4. Asjad, mis ei ole ei kiireloomulised ega tähtsad

Niipea, kui me mingi ülesande saame või võtame, peaksime aru pidama ja otsustama, missugused on prioriteedid - kas antud asi on tähtis või ei ja kas sellega on tõesti kiire või võib seda edasi lükata. Kui kõik tööd ja tegemised eelpool esitatud skeemi alusel kategooriatesse jagada (näiteks - kirjutage märkmikku kõigi tegevuste taha vastav number), siis on võimalik oma töönädalas märkimisväärseid korrektiive teha.


Nüüd, kui prioriteedid on paika pandud, jääb tegutsemiseks neli võimalust:

1. Teha ise ära 2. Anda töö teistele (delegeerida, küsida abi) 3. Lükata edasi

4. Öelda "ei", jätta tegemata

Ka siinkohal tuleks kohe otsustada.Kiired ja tähtsad asjad peab kohe ette võtma - näiteks kohtuma potentsiaalse suurkliendiga.Tähtsate ülesannetele, millega ei ole kiiret, määrake kindel aeg, kava, tähtajad - näiteks - strateegia kavandamine.Vähetähtsate, kiirete osas otsustage: kui jõuate tehke ise, kui ei, delegeerige või paluge abi, ehk lükake ajapuudusel edasi.

Neljanda kategooria toimingud (vähetähtsad, ei ole kiiret) võite tegemata jätta. Siinkohal on määravaks oskus ja julgus ebaolulisest loobuda. Sageli ei kirjutagi me neid asju üles ja ei mõtle läbi.

Soovitav on aeg ajalt pidada ajakasutuse päevikut s.o. kirjutada ajaliselt üles kõik väiksemad ja suuremad tegemised ja toimingud, mis te päeva jooksul teete. Uurimused on näidanud, et enamikul meist kulub üle poole tööajast väheolulistele tegevustele( ebaolulised telefonikõned, juhuslikud vestlused, mitmesugused muud vahelesegamised jne ). Siit ongi võimalik arukalt tegutsedes kokku hoida.

Paljud meist arvavad: "Kõik, mida ma teen, on tähtis." Kui see nii ka oleks, siis ikkagi - kõik asjad ei ole võrdse tähtsusega - mõned neist on palju olulisemad kui teised. Tegelikult leiame me alati aega kõige tähtsamate asjade jaoks...kuid mitte siis, kui täidame oma päevakava kõigepealt vähemtähtsate toimingutega.

Osale arutelus

 • Margus Esnar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara