Varblasel sabast haaramine ja nõela merepõhja torkamine ehk taijii

Miskipärast tahab inimene oma ahtakese elu jooksul kogeda sõnaseletamatut ja kosmilist. Salapärase nimega hiina tervisevõimlemine-taijii vihjab tõlkes universumile. Siit saab kätte juba alustala, et tegemist on tunnetusliku õpetusega, mis kannab endas religioosset kogemust, et inimene saaks veidi aimu ja ehk tunnetki kosmosest.

Munk Ta Mo töötas 5 saj.e.Kr välja 18 harjutust, kus on võti kontrollitud hingamisel ja sujuvatel aeglased liigutustel. Hiljem on sellest välja kasvanud 72 harjutust ja sulanud on nad ühte hiina võitluskunstidega.

Hiina erinevates õpetustest on vihje chi?’stile ehk energiale, ja shen?’ile ehk vaimule ja meelele. Nende tasakaal on elus peamine. Taijii harjutuste peamine ülesanne ongi Yin-yang?’i energia kaudu see üles leida ja läbi selle puhastada sinu energiakanaleid. Jõud ja vaimne kirgastus on tulemas.

Eks ole, kõlab nagu mingi imetoote reklaam. Sellise info ja veidi skepsisega maandusin ühel päeval trenni. Lisainformatsiooniks nii palju, et olen selline emotsionaalne treenija, kes tahab, et trenni lõpuks oleks särk märg ja naba paigast. Küllalt tihti aga tunnen peale trenni ja järgmistel päevadel, et keha ei ole pingetest vaba. Pean mainima, et esimesse taijiitrenni läksin küllalt pika hambaga sellepärast, et esiteks ei köida mind mitte millegagi võistluskunstid ja arvasin, et niisama õõtsumine, ei anna mingit koormust. Aga ma eksisin. See mõjus mulle kevade algusesse täiesti raputavalt, mu energianivoo on täiesti paigas, ma tunnen ennast tohutult rõõmsalt ja rahulolevana, nagu noor armunu. Küllalt loogiliselt võib siit järeldada, et taijii on liikumine, mis viib töösse eluenergia, mis rahustabki närvisüsteemi ja annab kehalise koormuse.

Minisugusele algajale soovitati harjutada kaks korda nädalas, tund ise kestab umbes kaks tundi. Ausalt öeldes ei ole mulle kunagi meeldinud harjutused, mida tehakse kaaslasega. Küsimus oligi varem selles, et ma ei osanud teist inimest tunnetada ja kuulata.

Alustuseks algab tund nagu ikka soojendusega, mis koosneb harjutustest, mis lasevadki sul tegelda oma kehaga. Tõeliselt kummaline kogemus on paaris tasakaalu- ja jõuharjutused, kus seljad on vastamisi täiesti võõraga. Kummalisus on tagatud sellega, et ma ei näe oma partnerit ja koostöö peab sündima teistsuguste meelte kaudu. Väidetavalt harjutus õnnestubki vaid siis, kui sa teisi tunnetad ja nendega arvestad. See polegi nii lihtne kui grupis on kolm või üle selle inimesi. Lähtuma peab sellest, et tugevam on nõrgema jaoks ja vastupidi.

Soojendus lõpeb rahustavate liikumistega. Minnakse üle harjutustele, kus energia tasakaalustub ja hakkab rahulikumalt voolama. Keha on pärast soojendust lõdvestunum ning sobiv on nüüd keha liikumisega ülevalt alla läbi mudida.Nüüd minnakse alles nagu päris taijiiharjutuste juurde. Esimene osa, millest algajad alustavad on ?“Tule süütamine?”, mis peab mõtte ja hingamise teadlikult kokku tooma ning läbi selle peab tekkima rütmiline kooselu. Süütamine kätkeb endas taijii loogikat, liikumist ja rütmi, olles kogu süsteemi õpetuse aluseks.

Kõige lõppu tuleb rahustav meditatsiooni, mis annab veel võimaluse vaadata iseenda sisse. Tunni lõpuks ehk oledki jõudnud täita väikese osa taijii eesmärgist ehk sa oled tee alguses, mis viib sind elujõulätetele.

Kõrgeimatel tasanditel annab taijii eelkõige vaimuerksust. Selge meel ja pikk eluiga ongi taiji eesmärk.

Tugevdades immuunsüsteemi võib arvata, et toonuse tõstmise puhul mõjub see soodsalt hingamiselundeile, tugevdab südame-veresoonkonda, tasakaalustab vererõhku, väldib infarkti ja insulti ning annab liigestele liikuvust. No ja usutakse veel, et naha ja keha noorust on võimalik säilitada, sest sügavama une, rohkem energiat, jõudu ja mõttele tasakaalukust võimaldab taijii nagunii.

Taijii puhul kõlab ka hästi see, et seda on võimatu teha video või harjutuste kirjelduse baasil. Mis on eriti imponeeriv, et purjus peaga või väga halvas tujus taiji?’d teha ei saa.Ja veel, taijii-tund ei lõppe dushiga, sest hiinlaste uskumuse järgi peseb vesi chi maha. Treener soovitab hoopiski enne trenni end puhtaks pesta?…

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara