Esmaabikorraldus ettevõttes

Haigused ja õnnetused võivad meid tabada kõikjal, olenemata asukohast, kella- või aastaajast, ning tihti sõltub hättasattunu edasine elu ja selle kvaliteet kõrvalseisjate esmaabialastest teadmistest ja oskustest. Õige esmaabi võib päästa kellegi elu ja kergendada hilisemat ravi.Kuna Eestis põhinevad esmaabikursused Eesti Punase Rist õppekaval, siis pöördusin selle seltsi vastutava instruktori pr Salme Tarmase poole, et uurida, mis on esmaabi ja kuidas seda anda.

Salme Tarmase sõnul on oluline teada, et Euroopas valitseb seisukoht -- esmaabi ei tähenda ravimeid. Seetõttu puuduvad need ka nõutavates esmaabikappides ja autoapteekides. Tavaline esmaabi, mida inimesed peaksid ja võiksid osata, tähendab abi andmist kannatanule, et säilitada tema elutähtsad funktsioonid professionaalse abi ehk kiirabi saabumiseni. Esmaabi kolm põhiülesannet on säilitada kannatanu hingamine ja südametegevus ning peatada verejooks. Seda abi saab anda ka käepäraste vahenditega või palja käega, kuid see vajab vastavaid teadmisi, oskusi ja tahet. Kui inimene ei oska esmaabi anda, siis tuleks vähemalt osata kiirabi kutsuda. See tähendab, et hädanumbrile 112 helistades tuleb rahulikult öelda, mis on juhtunud, kuhu on abi tarvis, palju on kannatanuid ja kuidas neile ligi pääseb ning mitte katkestada kõnet enne, kui dispet?šer seda lubab. Kindlasti tuleks öelda, kes helistab ja milliselt numbrilt ning hoida liin vaba, et kiirabi saaks vajaduse korral ühendust võtta.

Koolitus

Eestis on mitmeid koolitusasutusi, kes korraldavad erineva pikkuse ja mahuga esmaabikursusi. Oluline on teada, et esmaabialast välja- ja täiendusõpet võib läbi viia isik, kes on läbinud pädeva asutuse (näiteks Eesti Punase Risti, Eesti Kiirabi Liidu või Eesti Esmaabikoolitajate Liidu) esmaabiõpetajate koolituskursuse ning kes omab sellekohast tunnistust. Tasub teada, et koolitaja tunnistus kehtib 3 aastat. ülevaate Eestis tegutsevatest esmaabikursuste korraldajatest saab veebilehelt.

Esmaabi baaskursus, mille peab läbima töötaja, kes asutuses vajaduse korral annab esmaabi, kestab 16 tundi. Salme Tarmase hinnangul sellest piisab, et tavainimene saaks selgeks esmaabivõtted erinevates olukordades. Nendel kursustel õpetatakse õnnetusolukorra hindamist, elustamist, verejooksu peatamist, sidumist, ?šokis kannatanu abistamist, esmaabi andmist traumade ja mürgituste korral. Sarnase kursuse peavad läbima ka juhiloa taotlejad. Hilisem kordus- või täiendusõpe on vähemalt 6-tunnine. Korraldatakse erikursusi ka autojuhtidele, metsameestele, ehitajatele jne. Kursuse lõpus pärast teadmiste kontrolli saab lõpetaja tunnistuse, kus on märgitud esmaabiõpetaja nimi, tunnistuse number ja tunnistuse väljastamise aeg ning koolitusasutuse nimetus.

Eesti Punane Rist on ainus koolitaja Eestis, kelle esmaabi põhikursus omab rahvusvaheliselt tunnustatud eurosertifikaati. Põhikursuse lõppedes saavad kursuslased, kes on läbinud lõputesti veatult, lisaks kohalikule tunnistusele ka nn eurotunnistuse, mida aktsepteeritakse 52 Euroopa riigis. Rahvusvahelist tunnistust taotlevad need, kes lähevad välismaale tööle või õppima ja kellelt seda nõuab kas tööandja või koolitaja.

Esmaabikorraldus ettevõttes

Eestis kehtivad mitmed õigusaktid, mis sätestavad esmaabikorralduse ettevõttes. Nende kohaselt peab asutuses olema ruum, kus vajadusel saab anda esmaabi ning kuhu oleks võimalik kanderaamiga juurde pääseda. Tööandja määrab töötajad, kes annavad esmaabi, kui vaja ning korraldab neile tööandja kulul väljaõppe ja hilisema täiendusõppe. Vähemalt 6-tunnine täiendusõppe kursus tuleb läbida iga 3 aasta tagant. Mitme allüksuse või vahetusega töö korral peab igas allüksuses või vahetuses olema kohal üks esmaabi anda oskav töötaja. Samuti peab tööandja varustama töökoha nõutavate esmaabivahenditega. Esmaabivahendid peavad asuma kergesti juurdepääsetavas kohas ja olema kõigile kättesaadavad ning nende asukoht peab olema nõuetekohaselt märgistatud.

Alates 1999. aastast kehtiv sotsiaalministri määrus näeb ette, et väikeettevõttes või ettevõtte eraldiasetsevates struktuuriüksustes peavad olema:

* steriilne haavatampoon 10 cm x 10 cm 2 pakki; 7,5 cm x 7,5 cm 2 pakki * rullside (laius 10 cm) 2 tk * plaastrid (eri suuruses) vähemalt 12 tk * desinfitseeriva ainega immutatud tampoonid haava puhastamiseks 6 tk * kinnitusplaaster 2 rulli * kolmnurkrätik 2 tk * steriilne esmaabisideme pakend haavatampooniga 2 tk * käärid või turvalõikur 1 tk * kaitsekindad 1 paar * kaitsemask kunstliku hingamise tegemiseks 1 tk * alumiiniumkihiga soojendustekk 1 tk * isekülmuv külmakompress 1 tk * esmaabivahendite kasutusjuhend 1 tk

* esmaabi andmise juhend 1 tk

Ettevõtetes või ettevõtte eraldiseisvates struktuuriüksustes, kus töötajaid on üle 25, peavad olema:

* steriilne haavatampoon 10 cm x 10 cm 3 pakki; 7,5 cm x 7,5 cm 3 pakki; 5 cm x 5 cm 3 pakki * rullside laius 10 cm/15 cm 2+2 tk * plaastrid (eri suuruses) vähemalt 24 tk * desinfitseeriva ainega immutatud tampoonid haava puhastamiseks 12 tk * kinnitusplaaster 2 rulli * kolmnurkrätik 2 tk

* steriilne esmaabisideme pakend haavatampooniga 2 tk

Nõutavad esmaabivahendid võib muretseda ise, kuid Eestis on mitmeid firmasid, kes pakuvad juba määrusekohaselt komplekteeritud esmaabikappide sisu.

Osale arutelus

 • Ruta Uibo

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara