Intervjuu Tartu ülikooli Kliinikum Lastekliiniku üldpediaatria osakonna sekretäri Helena Saarega

Tartus N.Lunini tänavas asub üks paljude akende ja rohkete korrustega roosa maja. Selle õuel kasvavad sirged kased ning tänavalt viib majani lilledega ääristatud kõnnitee. Maja fuajeesse sisse astudes märkab suurt läbipaistvat ?“rahapada?”, kus peal foto pisikesest lapsest, ?“rahapada?” osutub Tartu Lastefondi korjanduskastiks.Roosa maja näol on tegemist Sihtasutus Tartu ülikooli Kliinikumi Lastekliinikuga, kus töötavad lastearstid, dotsendid ja õppejõud, aga kui arvestada kliinikumi kodulehekülge, abistavad arstide-õdede kõrval Tartu lapsi ka vähemalt kuus sekretäri, kes töötavad erinevates osakondades. üks lastekliiniku koosseisuline sekretär on Helena Saar, üldpediaatria osakonna esimene visiitkaart, kes viis päeva nädalas selles roosas majas tööl käib.


Annab välja ?“siniseid lehti?”

?“Sattusin siia majja ja sellesse asutusse 1998.aastal, kui professor Hele Everaus vajas onko-hematoloogia osakonda sekretäri,?” räägib Valgamaal Helme Kutsekeskkoolis sekretäri kutse omandanud Helena.

?“Ometi suutsin Hele Everausi osakonnas tööl olla vaid neli kuud, sest minu jaoks oli see väga raske osakond.?” Avanes võimalus tööle asuda dotsent Heli Grünbergi juhitavasse üldpediaatria osakonda ning seal on sekretäri kutsega Helena ametis olnud tänini.

Tööpäev algab kell 8.00, osakonda jõudes valmistab sekretär kohvi ja teatab lastekliiniku vastuvõttu plaaniliselt haiglasse tulijate päevanimekirja. ?“Alustan ka haiguslugude ja arvete tegemist. Selle vahepeale tuleb vastata sadadele telefonikõnedele, sest osakonna juhataja telefon on minu lauatelefonile suunatud, kui ta ise näiteks telefoni vastu võtta ei saa.?”

Samas tõdeb Helena, et omades küll sekretär-asjaajaja tunnistust, ta päris traditsioonilist sekretäri ametit ei pea, kuna lastekliiniku üldpediaatria osakonna sekretäri töö põimub tihedalt kogu osakonna töö efektiivsemaks muutmisega.

?“Muidugi trükkimine ja teatavate kirjade koostamine on ikka vajalik, kuid minu peamised ülesanded lastehaiglas töötades on haiguslugude-epikriiside trükkimine, raviarvete koostamine, rahvakeeles ?“siniste lehtede?” ehk töövõimetuslehtede väljastamine, retseptide haldamine.

Ka teatava programmi kasutamine, kus haigekassa annab ette limiidid palju ja kust kandist lapsi plaaniliselt haiglasse võtta võib ja mina pean neid limiite jälgima.?” Tööülesannete nimekiri on kliiniku sekretäril pikk. Lisaks ?“kõiksugused paljundustööd, lapsevanematelt tasuliste arvete kasseerimine, vajalike blankettide tellimine...?”

Helena saadab haigekassale ka neid kirju, kus palutakse rahalist luba, et hoida haiglaravil edasi neid lapsi, kes vajavad pikemalt arstiabi. Ning kõigele eelnimetatule lisanduvad sekretäri igapäevased jooksvad ülesanded.


Õpib ka ülikoolis

Lisaks lastekliiniku sekretäri ametile käib Helena end vähemalt kord aastas erialastel kursustel täiendamas. ?“Viimasena Eesti Juhiabi ühingu kaudu ning nendel kursustel tuletasin meelde dokumendihaldust, kombeõpetust, etiketti ja majandusaluseid.?” Lisaks studeerib Helena paralleelselt Tartu ülikoolis sotsioloogiat ja peab Tartu Maakohtus Rahvakohtuniku väärikat ametit.

?“Mis minust peale sotsioloogi eriala omandamist saab, ei tea täna veel ette ennustada,?” muigab Helena. ?“Motoks on elada üks päev korraga ja teadmine, et minevikku võib parandada ainult tulevikuga.?” (Selle moto järele käib Helena enda kirjapildis kolm hüüumärki!!!)

Sotsioloogiat õpib ta Tü Avatud ülikoolis, mis võimaldab viis päeva nädalas käia tööl ja koolis olla nädalalõppudel. ?“Ega puhata saab alles siis, kui puhkus käes ja õnneks on puhkust meil 35 päeva. Kuna osakonnal on kollektiivne puhkus, saan tõesti korralikult välja puhata.?”

Aktiivne elustiil on aga Helena maailmapilti palju avardanud. Nii lastepolikliiniku töö kui ka õpingud Tüs on andnud juurde üha uusi teadmisi. ?“Hea on ennast jälgida ja analüüsida, kuidas ja kuhu olen liikunud. Oma töökohal olen arenenud ehk just meditsiinis. Iga päev kuuldes, nähes ja ka ise uurides olen teada saanud paljudest haigustest. Olen näinud kõrvaltvaatajana, kuidas mõjub raske diagnoos lapsele ja lapsevanemale ja igal juhul on sellest palju õppida. Et elu on nii lühike ning üksteist tuleb hoida.?”


Laste usaldus

Helenaga juhtub vahel niigi, et kliiniku sekretär aitab haiglapersonali, kui vaja. ?“Oma osakonna lastega puutun täpselt niipalju kokku, kui selleks aega jääb. Ja tegelikult igal võimalikul vabal momendil, eriti nende lastega, kes on näiteks tulnud meile lastekodust või siia ilma vanemateta sattunud.

Mõnikord olen ka õdedel abiks, et saaks lapsele kanüüli panna või muud protseduuri teostada, sest hetkel lepib laps ainult minuga. On tulnud ette olukordi, kus tuleb arstiga koos joosta, laps kanderaamil intensiivosakonda abi paluma, sest õdedel on käed-jalad niigi tööd täis. Selliseid ?“ekspromte?” jagub küllaga.?”

Kuidas Helena lastekliiniku väikeseid patsiente iseloomustab? Nagu lapsed ikka, kõik oma jonnide ja veidrustega, vastab ta. Iga laps on kui väike inimene, omaette isiksus. ?“Eriliselt mõjuvad just lastekodulapsed, kes hommikuti osakonda astudes sulle vastu jooksevad ja kallistavad. Või siis mõnest vaesemast perest pärit lapsed, kes siin näiteks üle pikaaja korralikult süüa saavad ja siis ennast justkui lõhki tahaks kohe süüa,?” vestab sekretär, kes olgugi, et näeb lastekliinikus töötades ka palju elu tõsisemat ja probleemsemat poolt, usub samas, et alati jätkub sellesse roosasse majja rõõmsaid hetki. ?“Eriti kui väikesed abisaajad hiljem oma tehtud joonistustega või väikse kingitusega külla tulevad ja aitäh ütlevad.?”

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara