Kannatanut säästev esmaabi

Tihti olen pidanud kuulma väidet, et "ma ei julge kannatanut aidata, sest mis siis, kui ma teen midagi valesti?". Väide tundub minule isiklikult veidi kummaline, sest juhtumite puhul, kus kannatanu päästmine kiirabi saabudes kuulub klassi "ime", on ka mitte millegi tegemine teadlik valik. Samas ei peaks keegi andma esmaabi, kui ta seda teha ei taha või ei oska. Tõepoolest on olemas olukordi, kus valesti käitumine võib saada saatuslikuks. Täna tahaksingi nendest rääkida.

KAELALAHAS

Kaelalahas võib olla abistaja parim abiline või, valesti kasutatuna, surmarelv. Olukordades (kõrgelt kukkumine, autoavarii, pea ees vette hüppamine jne), kus kahtlustatakse lülisamba traumat, tuleb kannatanule anda stabiilne külgasend ühe-tüki printsiibil. See tähendab seda, et kogu selgroog peab algusest kuni lõpuni kogu keeramis-protsessi vältel olema sirge. Kui aga juhtub, et kannatanut on abistamas ainult üks inimene, siis seda ilma kaelalahaseta teha ei saa. Kaelalahase paigaldamine ei ole keeruline, kuid on vägagi oluline, et oleksite seda varem mitmeid kordi oma kätega proovinud ja harjutanud. Seepärast soovitan teile: kui lähete esmaabikoolitusele, siis ärge jätke võimalust kasutamata ja õppige see vajalik oskus selgeks. Teine soovitus minu poolt: kui kuulete väidet, et kaelalahast on võimalik valmistada ajalehest ja riidetükist, siis palun teid südamest, ärge uskuge! Mare Liiger, kes peale Oü Münt Grupi koolitusosakonna juhatamise tegeleb juba aastaid kiirabiarsti tööga, peab seda ideed naeruväärseks. Ja kes siis võiks asja paremini teada, kui praktik, kes igapäevaselt inimeste päästmisega tegeleb.

Soovitav oleks ka oma autoapteek üle vaadata: kahjuks ei ole sugugi mitte kõigis praegu turul ringlevates apteekides sees korralikke kaelalahaseid. Korralik kaelalahas peaks olema piisavalt suur, et vajadusel sobida ka suurele meesterahvale, piisavalt hästi kinnituv ning piisavalt tugev.

LUUMURRUD JA VEREJOOKSUD

Luumurde tänapäeval enam EI lahastata. Kehtib reegel: kui võimalik, siis ära puutu! Kahjuks igas olukorras see siiski võimalik ei ole. Näiteks lahtine luumurd tuleks kinni siduda, et peatada verejooks. Kinnist luumurdu tuleb mõnikord liigutada, kui kannatanu vajab külgasendit. Mõlemal juhul tuleb jäse võtta tõmbe alla (seda ma jällegi siinkohal teile õpetada ei saa) ning hoida seda tõmbe all kuni vajalikud tööd on tehtud.

Luumurruga haige haiglasse toimetamiseks ei tasu kasutada oma transporti, kui just kiirabi ise seda ei soovita! Sellele võivad olla kõige tõsisemad tagajärjed. Luumurru liigutamisel võivad luuotsad tekitada lisavigastusi, mille tulemusena võib rasv luuüdi seest sattuda verre. Verre sattunud rasv tähendab aga, et võib tekkida rasvemboolia, mis omakorda võib tappa.

Verejooksu ei peatata zguti asetamisega. Arterid jooksevad piisavalt sügaval luu vahel ja neid kinni tõmmata on käepäraste vahenditega võimatu. Kinni tõmmatakse enamasti ainult väikesed veresooned mida mööda veri jäsemest välja pääseb. Tulemusena voolab veri arterist jäsemesse, kuid mööda väiksemaid veresooni ta välja enam ei pääse. Ainus võimalus ongi siis haavast välja voolata"¦Verejooksu peatamiseks on kaks moodust: surve haavale ja rõhkside.Juba paigaldatud sidet ei tohi eemaldada. Vajadusel tuleb lisada sidemekihte juurde.Haavast ei tohi eemaldada seal kinniolevaid esemeid (nt nuga, puupilbas, raudora). Võõrkeha tuleb kindlalt fikseerida, et vigastus suuremaks ei kujuneks.Kui haavata saanud kohal on nahatükk, siis ise seda tükki eemaldada ei tohi, isegi juhul, kui see on ainult servapidi kinni.Ärge töödelge kannatanu nahka joodiga, paljudel on joodiallergia!Ninaverejooksu korral ei tohi panna kannatanut lamama selili - veri valgub ninaneelu ja neelatakse sealt alla makku, mis põhjustab okseärritust.Amputatsiooni korral ei tohi kehaosa asetada otse jäässe, ilma rätikusse ja kilekotti panemata. Samuti ei tohi kehaosa eemaldada, kui see veel mingitgipidi keha küljes on.

MINESTAMINE

Minestanud inimene peab olema pikali. Juba gravitatsioon ise hoolitseks selle eest, kui mitte inimene vahele ei astuks. Miskipärast kiputakse tihti minestanud kaaslasi vägisi kas seina najal või ka puhtalt oma isiklikku kondijõudu kasutades istuvas asendis või suisa püsti hoidma. Veenvaks argumendiks selle tegevuse põhjendamisel tundub olema see, et "seal lamades nägi ta nii kole välja, nagu oleks surnud". Selle veidi naljaka tegevuse juures on kurb see, et just minestanu hoidmine püstises asendis võibki talle saatuslikuks saada.

Minestanud või shokis inimese ve resooned ei ole tavapärases toonuses. Seepärast jääb aju hapnikuta, kui inimest püsti hoida. Ja juba viis minutit ilma hapnikuta mõjub ajurakkudele surmavalt.

OKSENDAMINE

Õnnetusjuhtumisse sattunud inimest ei tohiks kunagi hetkekski tähelepanuta jätta. Selja- ja kaelatraumade puhul tuleks kindlasti anda stabiilne külgasend jälgides, et käsi ei jääks kannatanu suu alla, sest muidu võib ta pihku ja suhu kogunenud oksemassid tõmmata hingamisteedesse. Juhul kui oleta asetanud kannatanu lamavasse asendisse, siis pöörake ta külili kohe, kui ta oksendamiskavatsusest märku annab.

Okse on happeline ja seepärast söövitab ta hingamisteedesse või kopsu sattudes need läbi. Jälgige, et seda ei juhtuks!

Tihedamini esinevatest ja ohtlikeimast vigadest esmaabi andmisel olen ma nüüd rääkinud. Lõpetuseks tahan meenutada, et ühegi inimese saatus ei ole määratud õnnetusse sattudes juhul, kui kohal viibib kasvõi üks tunnistaja. Esimestel minutitel alustatud esmaabi suurendab kannatanu võimalust ellu jääda kordades. Meil kõigil on võimalus kaitsta iseennast südamevalu eest, mida põhjustab olulise inimese kaotamine. Õnnetused juhtuvad iga päev. Teeme siis midagi, et olla valmis juhul, kui peaks vaja minema!

Osale arutelus

 • Ruta Uibo

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara