Traumasituatsioon

Esmaabiõppe üheks olulisimaks osaks on tegutsemine traumasituatsioonis. Ilmselt on see ka üks keerulisematest ülesannetest, mis kedagi meist kunagi kohata võivad. Trauma näeb tihti välja hirmuäratav, sest enamik meist tunneb instinktiivset hirmu vere ees. See on kindlasti ka täiesti õigustatud kartus, sest verejooks tapab esimesena. Selleks, et osata adekvaatselt käituda avariipaigas, kõrgelt kukkunut abistades või ka madalasse vette sukeldunu juures, ei piisa ainult alljärgneva kirjatüki lugemisest. Kindlasti on vaja kõik situatsioonid oma kätega läbi proovida, et lasta oma kätel tegutseda siis, kui paanika on mõistuse halvanud.

Tegutsemine trauma korral:

STOPP! Hinda olukorda!

-†“

Kontrolli verejooksu

-†“

Teadvus

-†“

Hingamine

-†“

Pulss

-†“

112

______________________________

variant 1:

Pulss puudub

-†“

ABC


variant 2:

Pulss olemas

-†“

traumaasend

ÄRA LÕPETA TEGEVUST ENNE KIIRABI SAABUMIST!!!


STOPP! HINDA OLUKORDA!

* 5 - 10 sekundit kontsentreeru, väldi paanikat * Tee kõik, et vältida täiendavate ohvrite teket * Tee kindlaks, kas sa ise saad kannatanule turvaliselt läheneda

* Pane kindad kätte

ühtegi elu ei päästeta teise elu arvelt!

PEA-, KAELA-, JA SELJATRAUMA

Peatrauma

Peaga vastu kõva pinda kukkudes, samuti löögi korral pähe tekib ajupõrutus.Tunnused:- Lühiajaline teadvusekaotus vahetult pärast traumat. Mida pikem on teadvusekaotus, seda raskem on ajupõrutus.- Pärast teadvuse taastumist kaebab haige peavalu, iiveldust, sageli oksendab.Esmaabi:- Pane kannatanu lamama stabiilsesse külgasendisse- Kutsu 112Peavalu, iiveldus ja oksendamine võivad tekkida ka juhul, kui teadvusekaotust ei esinenud.

Pea nõu arstiga!

Kaela- ja seljatrauma

Tekkemehhanismid:

* Trepist kukkumine * Sukeldumine madalasse vette * Suvaline avarii * Otsasõit * Kukkumine kõrgusest * Tugev löök selja piirkonda

* Tuli- või külmrelvaga vigastus lülisamba piirkonnas

Kindlad selgroovigastuse tunnused

* Mõne kehaosa tundetus, nõrkus, liikumatus * Surin jäsemetes

* Kui kannatanul tekkis eelnevalt kirjeldatud mehhanismiga trauma, siis käsitletakse teda kui selgrootraumaga kannatanut!

Esmaabi

* Võimalusel aseta kaelalahas * Anna traumaasend "ühe tüki printsiibil"? * Kutsu 112 * Ära ava selgrootraumaga kannatanu hingamisteid pea painutamisega kuklasse!


Hingamisteede avamine

* Võta kannatanu pea oma käte vahele nii, et kõrvad jäävad pihkudesse. Sõrmed jäävad harali ja väike sõrm toetab alalõualuud. * Tõsta pea üles nii, et kannatanu silmad vaatavad otse ette (neutraalasend). * Kui oled pea käte vahele fikseerinud, ei tohi seda enam lahti lasta. * Lamavas asendis pane kannatanu pea neutraalasendisse ja hoia kuni kaelalahase asetamiseni.

* Hingamisteede avamiseks võib keerata kannatanut "ühe tüki printsiibil"? traumaasendisse.

Kaelalahase paigaldamine

* Teine inimene asetab kaelalahase nii, et lõug jääks kaelalahase lohu peale. * Pane kaelalahas ümber kannatanu kaela kinni nii, et kannatanu pea ei liiguks. * Kui kannatanu istub, toeta pead kergelt edasi. * Kui kannatanu lamab, pane kaelalahas kõigepealt kaela alt läbi ja seejärel fikseeri ümber kaela. Teine inimene hoiab pead nii kaua, kuni lahas on kinnitatud.


Traumaasend, keeramine "ühe tüki printsiibil"?"ühe tüki printsiip"? - pea, õlad ja vaagen liiguvad ühes tasapinnas

* Fikseeri kannatanu pea, võimalusel aseta kaelalahas * Teine inimene põlvitab kannatanu vöökoha juurde * Aseta kannatanu endapoolne käsi sirgelt kannatanu tuhara alla * Kaugemal olev käsi aseta kannatanu rinnale * Kõverda kaugemal olev jalg, võta käega puusast nii, et sinu kõverdatud küünarnukk surub kõverdatud jalga veidi sinu poole. * Teise käega võta kannatanu õlast * üheaegselt tõmmake kannatanut enda poole.

* Pea tõuseb keeramisel kannatanu õlalaiuse võrra

Ära tõmba pead kuklasse!

Ära pane kannatanu kätt ta suu alla! Kui kannatanu hakkab oksendama, võib ta pihku ja suhu kogunenud oksemassid tõmmata hingamisteedesse.Vanarahvatarkus hoiatab, et "õnnetus ei hüüa tulles". Kardan, et meie esivanematel on selles asjas, nagu paljus muuski, õigus. Õnnetused küll ei hüüa, kuid reaalsustundega inimesed teavad, et need numbrid, millest räägib statistika, ei ole ebaisikulised. Iga sellise numbri taga on reaalne isik, kellel on perekond, unistused, eesmärgid ja plaanid edaspidiseks eluks. Saades esmast abi (esmane abi - abi, mida antakse enne kiirabi tulekut) oleks Eestimaal igal aastal võimalus täisväärtuslikku elu elama jääda optimistlikel andmetel kuuesajal kuni kaheksasajal inimesel. Meil kõigil on võimalus anda oma panus.

Osale arutelus

 • Ruta Uibo

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara