Naine, kes otsib kogu elu

Intervjuu sekretäride päeva konverentsi esineja Anu Õunaga.


Anu Õun on suurepärane näide sellest, et hea tahtmise korral saavutab inimene ükskõik mis eesmärgid. Tuleb ainult täpselt teada, kuhu tahad välja jõuda. Anu motoks on: rasked asjad saab ära teha kohe, võimatutega läheb natuke aega. Sekretäriamet oli tema karjääri algetapiks.

Pedas inglise filoloogiks õppiv Anu jäi pärast kaksikute poiste sündi koju, tehes laste kõrvalt masinakirja-tööd. Kui lapsed kolmeseks said, hakkas ta tööle sekretär-masinakirjutajana, sattudes hästi tõsise ja nõudliku mehe käealuseks.

"?“Pikapeale muutusin nii vilunuks, et oma töö kõrvalt jäi aega üle. Siis hakkasin tegevust otsima. Korrastasin kaustu ja arhiive ning posti sorteerides leidsin, et paljud kirjad, mis ülemusele adresseeritud, nõuavad vaid standardvastuseid. Kirjutasin need valmis ja andsin ülemusele. Algul ta ainult mühatas, küsides, mis need on. Vastasin, et püüdsin tema tööd kergendada ja kui ei sobi, las läheb kõik vanamoodi edasi. Loomulikult oli ta rahul ning hiljem, kui ma ise ei julgenud mõnele keerulisemale kirjale vastata, imestas ülemus, miks ma seda juba teinud ei ole. Ta sai aru, et olen rohkemaks suuteline ja hakkas mind kui alluvat usaldama, andes üsna vabad käed,?”" seletab Anu kavala näoga.


Näita, mida oskad

Paljud inimesed kurdavad, et nendest ei sõltu tööl midagi, kuna nad ju ei vastuta millegi eest. Tundes, et oled rohkemaks suuteline, saad juhile tasapisi sisse süstida, milleks sa tegelikult võimeline oled. Püüa juhi eest nii palju ära teha ja mõelda kui võimalik. Juht ise ei näe, mida sekretär oskab. Ja ta ei pruugi abi vajalikkusest ka kohe aru saada. Hea töötaja väärtus selgub tasapisi.

Kindlasti peab juhi ja sekretäri vahel valitsema vastastikune mõistmine ja usaldus. Ära ei tohi unustada, et sekretär on juhi jaoks mitte vastupidi. Huvide kokkupõrget olla ei tohi, siis suhe ei toimi. Tihtipeale peab oma egost üle olema, kuid kindlasti säilitama inimlikud väärtused. Ära lase endast üle sõita ei ülemusel ega klientidel. Sekretär peab olema väärikas ja alati iseendaks jääma. Kui klient sõimama kipub ja koheselt ülemusega rääkida tahab, ütle rahulikult: ?“Ma saan teha vastavalt teie soovile siis, kui mu ülemus oleksite teie. Praegusel juhul lähtun ma aga oma ülemuse ajakavast, milles hetkel kohtumiseks vaba aega ei ole. Pakun välja järgmised ajad?….?”

Püüa oma lauast kaugemale näha. Kui sul on vaja firma töötajatelt aruanded kätte saada, pane inimesed tööle nii, kuidas sulle vaja. Tee seda inimlikult, ära mine konflikti. ?“Olen kindel, et just need põhimõtted aitasid mul tööalaselt edasi jõuda. Kindlasti aitavad ka edaspidi,?” on Anu veendunud.

Kui tahan, siis saan, mida tahan

Sekretär oli Anu poolteist aastat, siis läks tööle Saku Õlletehasesse juhi abiks. Kolme aasta pärast jõudis kätte edasiliikumise aeg: Helsingi ülikooli kaugõpe andis suhtekorraldaja eriala. Saku Õlletehasele truuks jäädes töötas ta suhtekorraldajana, hiljem personalijuhina. Personalijuhtimist õppis Anu Norras, tehes vahepeal läbi raamatupidamise lühikursuse Upsala ülikooli kaugõppes. Praegu on ta koolitus- ja konsultatsioonifirmas Inscape Koolitus juhtivkonsultant.

?“Olen tihti mõelnud, miks mõned inimesed saavad teha neid asju, mis meeldib ja teised ei saa. Võimalused on ju kõigil olemas. Mõned kadestavad- mis sul viga, sa ju haritud ja koolitatud. Aga mis teid takistab? Koolitage ja harige ennast ka. Tähtis on hoiak- mida ma tahan, mis hetkel tähtis on ja kui kindlalt oma tahtmisi järgin. Kui ise piisavalt pingutad, küll siis tulevad ka võimalused,?” räägib Anu veendunult.

Hinda end adekvaatselt. Võib-olla tahad midagi, mis ei pruugi olla võimatu, kuid hetkel pole lihtsalt realistlik. Järelikult viid plaani ellu mõne aja pärast.

Küsi endalt, miks sa oma tööd teed. Loomulikult on vaja maksta üüri ja süüa osta. Aga kui sulle töö ei meeldi, otsi uus. Keegi ei tule uut töökohta kandikul tooma. Ja kui sul pole unistuste töökoha jaoks piisavalt oskusi, täienda ennast. Neela kõik ebameeldiv alla teadmisega, et varsti teed tööd, mis meeldib.

Teatud ajahetkel tehtud otsuste eest tuleb mingil ajal lõivu maksta. Otsused tulenevad paljuski keskkonnast ja situatsioonist, kuid eelkõige kogemustest. Kui see oli sinu vaba valik, mis antud ajahetkel tundus ainuõige, siis tuleb tagajärgedega leppida. Seda, mis 35-aastasele ilmselge, teab ta vaid oma isiklikest kogemustest, mida tal aga 20-aastaselt veel ei olnud.?” Midagi ei maksa kahetseda. Igast ?“kukkumisest?” tuleb õppida. Inimese kasvamise märk pole mitte see, kui palju ta teel olles kukub, vaid hoopis see, kui kiiresti ta jälle jalule saab ja kui palju oma komistustest õppida suudab,?” ütleb Anu.

Normaalsed suhted algavad mõtlemisest

?“Kes peab töökoha heaks tegema??” küsib Anu. ?“Ikka sina ise. Ootad, et ülemus sind tunnustaks. Aga millal sa ise viimati ülemust tunnustasid??” Käitumine tingib käitumise.

Naeratades on alati kergem. Kui sina naeratad, naeratavad teised ka sulle. Elu on tõsine asi, aga see ei tähenda, et kogu aeg muretsema peaksime. Positiivne inimene saab igal pool positiivse tulemuse.

Kliendile püütakse tavaliselt naeratada, ükskõik, mida ta ka ei ütle. Kolleegi peale valatakse aga sapp välja. See muserdab, rõõm kaob. Sama lugu on perega. Kõik, mis jääb tööl välja elamata, tuuakse koju kaasa. Loomulikult võib kodus muredest rääkida, et koos arutada, mida ette võtta. Kui aga pereliikmed saavad tunda vaid tööl tekkinud pingete tagajärgi, satuvad suhted ohtu.

Inimene tunneb intuitiivselt, mis on õige või vale. Aga miks on õige või vale? Läbi iseenda saab mõista teiste käitumist. Mida ma ütlesin, et ta nii reageeris? Mida ma tegin valesti? Kui oskad oma käitumist juhtida, hakkavad inimesed tegema seda, mida tahad.

Selleks, et saada, mida tahad, pead kõigepealt ise andma. Mitte materiaalsel kujul, vaid midagi sellist, mis päeva ilusaks teeb- näiteks naerata. Aga see toimib vaid siis, kui naeratus on siiras. Inimesed tajuvad kohe ära, kui teeskled. Kui muudad kaasvestleja päeva rõõmsaks, mäletab ta sind kaua. Peale selle- kunagi ei tea, millal rollid vahetuvad. Inimene, kes täna sinu poole palvega pöördus, võib homme sinu aitaja rollis olla.

Me kipume väga kergelt teisi hukka mõistma- ah, kuidas ta riides on, räägib, käitub. Erinevused on pingeallikad. Kui sa pole minu moodi, järelikult oled halb. Kõik ei pea mõtlema ühtmoodi. Pole olemas õigeid või valesid asju. Et normaalselt läbi saada, ei pea inimene sulle meeldima. Inimestega läbisaamine on õpitav nagu kirjakirjutaminegi.

Kõik rollid peavad olema täidetud

Anu pojad on praegu 18-aastased gümnaasiumilõpetajad. Kuidas on ta suutnud ühitada pideva enesetäiendamise ja pere? ?“Laste kõrvalt on see muidugi raske,?” möönab Anu. ?“Kas on üldse võimalik, et pere ja töö oleksid tasakaalus? Peab oskama teha kompromisse. Ja valik peab olema teadlik. Kui naine kasvatab kodus lapsi, on kõik hästi niikaua, kuni see on tema vaba valik. Siis ei oota ta vastutasu.?”

Anu pole kunagi tahtnud teha karjääri, ta on vaid tahtnud siin elus kõike, mida teeb (ka tööd), hästi teha. Loomulikult maksis pere mõnikord lõivu, kui tööpäev lõppes kell 10 õhtul ning lapsed tõi lasteaiast koju abikaasa või ema. Kuid Anu ei saaks olla ilma tööta, mis meeldib. Ta ei tunneks ennast täisväärtusliku inimesena, kui üks osa temast oleks täitmata. Ta ei oleks võrdne partner mehele ja hea ema lastele.

Mõnikord tekkis küll tunne, et ta on rohkem seotud töö kui koduga. Ja pikapeale tuli ka mõistmine, et ta nõuab endalt liiga palju.

Abielu jaoks tuli see tõdemus kahjuks liiga hilja. Kui nurjub suhe, mida arvasid kestvat kogu elu, on valus. ?“Elus pole olemas kingitusi ja karistusi, on vaid meie enda tegude tagajärjed. Ära mõtle, miks sind ei armastata. Mõtle hoopis, mida sa armastuse heaks teinud oled. Armastus algab tingimusteta andmisest. Tõeline kunst on see, kui saad endaga rahus üksi olla. Veel suurem kunst on kooselus endaks jääda. Inimene ei tohi end suhtesse kaotada. Ma teen kõike sellepärast, et tahan, mitte sellepärast, et sunnitakse või tunnen, et pean,?” ütleb Anu.


Otsustav muutus

Pärast lahutust tegi Anu kannapöörde- lisaks kaotatud 15 kilole lõikas maha oma pikad blondid juuksed (praegu on need punakaspruunid ja hästi lühikesed) ja muutis imidzit nii, et paljud tuttavadki teda ära ei tundnud. Vahetas ka töö- ning elukohta. Algas tuttavaks saamine iseendaga- tervislik toitumine, õige hingamine, tasakaalu leidmine iseendas. Läbi uue töö tuli teadmine, milleks ta võimeline on.

?“Aga lapsed kukkusid küll toredad välja,?” rõõmustab Anu. Vanema rolliks on anda lastele valmisolek eluks. Ei saa nende eest õppida ja häid hindeid saada, saame vaid toeks olla. ?“Nad on väga huvitavad vestluskaaslased. Ning tundub, et palju küpsemad kui mina nende vanuses olin. Mina ei teadnud viimse hetkeni, kuhu õppima minna. Nemad on palju teadlikumad- eriala peab olema seotud kunstiga.?”

Pool aastat tagasi kolis Anu koos poistega uude koju- majja, mis asub 60 kilomeetri kaugusel Tallinnast järve ääres. ?“Siin on mu juured, sest isakodus veetsin kõik lapsepõlve suve- ja talvevaheajad. Sealne ümbrus on parim lõõgastaja- järv, mets, aed. Maal on elutempo hoopis teine ja prioriteedid loomupäraselt paigas,?” seletab Anu.

Pidev teelolek

?“Vahepeal kadusin ma ära. Kõik muu oli tähtsam kui ma ise. Inimene ise on rumal, ei saa aru, mida ta vajab. Keha annab märku, et midagi on valesti, aga seda ju ei kuulata. Mind kimbutasid haigused. Praegu olen igati terve- kolme aasta jooksul olen kaks korda nohus olnud,?” kiirgab Anust rahulolu.

?“Olen kogu elu ennast otsinud, kuid see periood pole veel möödas. Konsultandi töö on huvitav, kuid vaevalt ma konsultandina pensionile lähen. Elus on nii palju võimalusi, neid tuleb vaid otsida ja leida. Olen kogu aeg kuskile teel, et midagi avastada. Kes teab, mis minust suureks saades saab,?” naerab Anu.

6 KüSIMUST ANULE

Kõige tavalisem rituaal

Hommikune iseendaga olek- uues kodus lähen terrassile ja tervitan päeva.

Kuni novembrini käisin iga päev ujumas. Nüüd on jää liiga paks. Poisid alles ükspäev proovisid auku raiuda, aga kuidagi ei õnnestunud. Karastamas käime lumes. Ning loomulikult igapühapäevane saun. Ilma selleta pole võimalik üht nädalat lõpetada ja teist alustada.

Kõige ootamatum olukord
Lähedased ütlevad, et olen alati nii ette valmistatud, et midagi ootamatut juhtuda ei saa. Mulle meeldib kõik lõpuni mõelda. Samas ei pea ju alati kõike ette nägema. Tuleb õppida endale ootamatusi lubama. Päris põnev on asju juhuse hooleks jätta ja vaadata, mis saab. Tähtsate asjadega ma siiski riskida ei julge.

Kõige sügavam veendumus
Inimene saab oma elu kujundada selliseks, nagu tahab. Loomulikult pole see kerge. Väga suur mõju on keskkonnal, kuid neid inimesi, kes keskkonnast üle on, austan väga. Endal peab tohutult hingejõudu peab olema. Ja ümber inimesed, kes toetavad.

Kõige suurem sõltuvus
Iganädalane massaa?¾. Olen sama massööri juures käinud juba 8 aastat ning see seanss on tohutult energiat andev ja tasakaalustav. Samas pole mul raske olnud ühestki asjast loobuda. Pean vaid selgeks tegema, miks ma seda teen, mida loobumine mulle annab.

Kõige meeldejäävam reis
Ma pole reisija tüüp- hakkan kohe koju kippuma. Mulle meeldib reisida inimese olemusse- analüüsida iseenda ja teiste käitumist, selle üle sõpradega arutleda, jälgida, järeldada. Uusi mõtteid saab raamatutest ja uurimustest.

Kõige reaalsem unistus
Olen realist, mitte unistaja. Mõtlen välja, mida tahan ja teen selle teoks. Mul on alati reaalne eesmärk, mille nimel tegutsen.

Kuna eelmisel suvel sisustasin maja, siis sel suvel loodan puhata. Aga ma tean, et varsti muutun rahutuks ja tahan midagi teha. Ma juba shokeerisin oma ema mõttega, et nüüd võiks teist maja ehitama hakata, kuigi pole veel kohta ega rahagi.

üks unistus on mul küll. Et ma aga selle täitumise heaks ise midagi teha ei saa, siis jäägu see saladuseks.

Osale arutelus

 • Maris Veerus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara