Õnn peitub mõtete kvaliteedis

Intervjuu Eesti ühispanga juhi abi Kitty Nõvandiga

Kas olete varem mõelnud, et sekretäri või juhi abi amet võib olla paras hüppelaud, et alustada oma tööalast karjääri? Pealegi - see on ju ala, mille puhul võib alati leida igas päevas (ja kõik päevad on erinevad) ühe oma õnne võtme.

Kitty Nõvandi, Eesti ühispanga juhi abi usub, et on võimalik areneda iga päev ja seda läbi uute töökogemuste, õppimiste ja samuti läbi teiste inimeste teadmiste. Teda juhivad tööalaselt eeskätt kohusetunne ja abivalmidus, soov ja oskus teisi inimesi aidata. Tee ühispanka leidis ta, kui sinna otsiti sekretäri ja ta oli just lõpetanud Tallinna Kergetööstustehnikumi sekretär-asjaajaja eriala. Enda sõnul uskus Kitty, et "härjal tuleb kohe sarvist haarata" ja tagantjärgi leiab - proovimine läks õnneks.

Õpingud on tähtsad

"Praegu on minu täpne ametinimetus juhi abi ning töötan Ain Hanschmidti alluvuses Eesti ühispangas. Konkreetses ametis olen aastast 2001, kuigi panka tulin tööle aastal 1999 Interpanga-valdkonna sekretärina," räägib Kitty Nõvandi. "Enne töötasin õpingute kõrvalt aktsiaseltsi Primalco sekretärina, siis toimus kooli lõpetamine ning 1999 aprill läksin tööle andmetöötlejana aktsiaseltsi Tridens. Kuid nähes lehes kuulutust, et Eesti ühispanka otsitakse sekretäri, mõtlesin kohe proovida.

Kitty Nõvandi praegu veel ametlikult kehtiv haridus on kesk-eri, ent üsna pea on lõpetamisel kõrgkool. "Bakalaureusetöö kaitsmine EBS#is (Estonian Business School#is) peaks olema detsembrikuu hakul," loodab ta. "EBS#i läksin õppima ettevõtlust ja ärijuhtimist, esialgu diplomiõppesse, kuid eelmisel aastal oli valida, kas lõpetada diplomiga või minna üle bakalaureuseõppesse,valisin viimase ning eriala nimi muutus. Nüüd olen rahvusvahelise ärijuhtimise eriala üliõpilane."

Miks just EBS ja see eriala? "Tegelikult olin üsnagi kindel, et lähen büroojuhtimist õppima ning paberid saidki sellele erialale sisse viidud, aga õhtuõppeosakond ütles, et milleks õppida sama ainet teist korda (sai ju lõpetatud sekretär-asjaajaja eriala) ning anti võimalus paberid ümber vormistada ettevõtlus/ärijuhtimise erialale. Mulle see idee meeldis."

Kitty sõnul kaasneb kooliskäimisega palju positiivseid emotsioone. "Need neli aastat on mind palju muutnud," tõdeb ta uskudes, et iga uus informatsioon on vajalik, täiendav ja arendav. "Enda töös selle erialaga otseseid paralleele eriti tõmmata ei saa, sest teema on suhteliselt erinev, kuid need õpingud on hea alus edasi liikumiseks. Kooli lõpetamisega ma kindlasti enda õpingutele kriipsu peale ei tõmba," lubab Kitty.

Hüppelaud

"Väga lihtsalt oleks võinud käega lüüa ja mõelda, et jäängi eluks ajaks vaid sekretäriks, kuid tunnen, et vajan arengut. Sekretäri ametikoht on väga hea karjääri alguspunkt või paremini öeldes - hüppelaud," ütleb Kitty, kes ei pea ennast mitte tubliks karjeristiks, vaid pigem hakkajaks karjeristiks. "Siht, kuhu tahaks jõuda, on ikkagi koguaeg silme ees. Eks suurt rolli on mänginud ka juhuste kokkulangemine, et ma praegu sellel ametipostil töötan."

Spetsiaalseid sekretäri või juhi abi tööalaseid täiendkoolitusi pole ta eesmärgikindlalt läbinud. Põhjuseks toob selle, et sekretäride ametikohustuste täitmisse puutuv on palju juba teada ja omandatud eriala põhiharidusega koos. "Hea on muidugi asju kinnistada," leiab ta samas. "Olen käinud Mercuri International koolitusel "Sekretäri efektiivne ajakasutus". Mis mulle aga väga on meeldinud, on Estravel#i koolitused Travel Manageridele, sest sealt saab väga palju vajalikku infot nii reiside, konverentside, hotellide jm kohta, mis igapäevaelus ja töös marjaks ära kulub."

Reisikorraldajate koolitus?

Reisikorraldajate koolitus tähendab laiemalt lahti seletades seda, et firma Estravel on teinud reisitellijate elu lahedamaks, ütleb Kitty. "Estravel on võtnud plaani ja näidanud nii-öelda pisteliselt sekretäridele "ümbrust" ehk millega võiksime kursis olla nii enda kolleegide abistamisel kui ka klientide elu mugavamaks muutmisel." Väljasõite on olnud Eestis, Lätis, Soomes, viimati toimus naistepäevaüritus Romantika laeval. Kitty: "Nad väärivad tõesti kiitust. Tänu nendele on nii mõnigi paik üllatusi ja avastusrõõmu pakkunud. Mis mulle nende ürituste juures on meeldinud:

1) kohtub teiste sekretäridega ja saab põgusalt ametialast juttu vesta ning nalja visata; 2) kogub häid ideid ning näeb selliseid kohti, mida ise tõenäoliselt naljalt ei külastaks; 3) üritust jäävad meenutama pildid ning informatiivsed materjalid;

4) näed kohti, mida oled ainult piltidelt näinud (nt. hotellid - oluline on siiski teada, missugused nad reaalselt välja näevad) jne."

ühesõnaga - informatsioon, mis nendelt üritustelt saadud, on olnud mahukas ning kasulik, ütleb Eesti ühispanga noor juhi abi.

Olla vajalik

Mida tähendab Kitty Nõvandi jaoks sekretäri/juhi abi amet üldse? On ju igal ametikoha täitjal oma ettekujutused lisaks konkreetsetele ja paika pandud töökohustustele, töökarakterile ja ametialastele teadmistele. Kitty leiab, et pole kunagi eraldi selle peale mõelnud. "Et mida see minu jaoks tähendab... pigem seda, et olla vajalik teistele ning kasutata oma teadmisi. Täiendada ennast pidevalt läbi teiste inimeste teadmiste. Amet tähendab igapäevast suhtlemist, siin ei saa nii olla, et täna näiteks ei räägi mitte kellegagi või olen pahas tujus ja rikun teistel tuju ka ära. Sellised tujud peab alla neelama ning kuskil mujal välja elama. Tuleb olla positiivne ja mõelda positiivselt, isegi halbadel aegadel." Kitty arvates on Marcus Aurelius öelnud tabavalt ja hästi: "Õnn oleneb Su mõtete kvaliteedist". Eesti ühispanga juhi abi püüab seda ütlemist ka ise järgida.

Töötades hetkel juhi abina, kuid omades ka sekretäri ametikohustuste kogemust, kas võib tuua sekretäri ja juhi abi ametis mingeid konkreetseid paralleele? Kitty Nõvandi tõdeb, et raske on lahti seletada sarnasusi ja erinevusi. "Juhi abi on tegelikult ju amet nagu amet ikka. Erinevus on ehk selles, et nüüd on tööülesanded rohkem konkreetsemad, kui sekretärina töötades. Ja arvan, et usaldust on rohkem. Kaasatakse kohustustesse, mis mulle meeldivad."

Päevad on erinevad

"Minu töökohustusi ei olegi teab mis kerge määratleda," räägib Kitty. "Kõik päevad pole vennad ja seoses sellega on iga tööpäev erinev. Ei ole paika pandud, et täna võtan ainult telefonikõnesid vastu või tegelen külalistega, kõik toimub jooksvalt ning ei panegi tähele ülesannete reastamist ja eristamist," ütleb ta.

"Eks kõige suurem kohustus on hommikul tööle tulla ning siit edasi läheb linnulennul: päeva jooksul tekib erinevaid ülesandeid, mida on vaja täita. Muidugi on üks kohustus kindlasti juhatusega tegelemine (juhatuse koosoleku ettevalmistamine, päevakord, juhatuse otsuse projektid, vajadusel protokollija asendamine, juhatuse koosoleku lõppedes juhatuse otsuste vormistamine, allkirjavõtmine, intraneti ülesriputamine ning jaotus, juhatuse kaustade haldamine).

Igapäevatöös on vajalik ka kirjade registreerimine ja edastamine, harva küll kirjadele vastamine, sest juht suunab reeglina kirjad vastavale inimesele. Samuti on mu töökohustused külaliste vastuvõtt, koosolekute korraldamine, reiside tellimine jne. ülesandeid on palju, aga need muutuvad kogu aeg, vastavalt olukorrale. Töökohustusi reastan juhi järgi, kõigepealt on vaja juhi soovid täita ning siis asun teiste tööde kallale."

Vabadus otsustada

Kui palju on ühispanga juhi abil endal vabadust otsustada, kui vaja? "Vabadust otsustada on küll, aga kindluse mõttes olen ikka alati ka juhiga nõu pidanud. Kõik oleneb olukorrast. Teinekord jällegi võtan otsustuse enda peale, kui juht on komandeeringus või pole kättesaadav," vastab Kitty, kes ütleb ka, et ei ole olemas selliseid ülesandeid, millega hakkama ei saaks.

"Kui enda jõud peale ei käi, leidub alati abilisi, kes aitavad hädast välja. Kuid reeglina on ikkagi nii, et ükski ülesanne pole ületamatu - mulle meeldivad väljakutsed ning proovilepanekud ning seoses sellega ei rõhutaks ma raskemaid ja kergemaid ülesandeid. Iga töö vajab tegemist, tulem peab olema positiivne ning enda teada jääb see, kas suutsid pudelikaelast läbi murda ning selle üle uhkust tunda või mitte."

Kitty tööpäeva teevad rõõmsaks ennekõike kolleegid. "Meil töötavad väga sõbralikud ja toredad inimesed, kes mõistavad nalja ning pakatavad energiast. Tööpäev kujunebki rõõmsaks teistega suheldes." Oma töös puutub Kitty kokku eelkõige teiste juhtide ja sekretäridega, ka PR ja marketingiosakonnaga, samuti administratsioonidivisjoni töötajatega ja personaliosakonnaga.

Kitty Nõvandi: "Mõtted ja tööpäev muutuvad rõõmsaks ja edukaks siis, kui elus läheb kõik hästi."

Puhkamine

Kitty: "Minu puhkus võib olla kas passiivne (kui sõidan näiteks soojale maale mere äärde) või aktiivne (suvel jalgarattaga sõitmine, matkamine, Saaremaa suvekodus toimetamine). Olen aktiivne sportija -kui ilm läheb soojaks, võtan peale tööd jalgratta ning lähen sõidan. Mängin ka jäähokit - spordiala, mis aitab kõik muu unustada."

Soov kuldkalale

"Kui ma selle praegu ära soovin ja ükskord kuldkala näen, siis pole mul võimalik seda enam ju soovida. Seega jään kuldkala ootama."

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara