Bosuaeroobika - kõige parem rasvapõletaja

BOSU on uus vahend, millega viiakse läbi aeroobikat. Teaduslikum seletus kõlab läbi professionaali, Terviseklubi Planet Sport rühmatreeningute peatreeneri Gea Simsoni abil: "Bosu nimi on lühend sõnadest Both Sides Up. Nii nagu enamus aeroobikastiile on ka Bosu alguse saanud Ameerikast, kus on tunde läbi viidud 2-2,5 aastat"?. Selle vahva moodustise sünni juures on treeneri sõnul koostööd teinud arstid, füsioterapeudid, liikumisspetsialistid, ikka selleks, et rühmaliikumise tunnid oleksid mitmekesised, tõhusad ja et pidevalt lisanduks uusi stiile ning liikumisvõimalusi.

Bosuaeroobika, mis on jõudnud ja jõudmas Eesti klubidesse on piisavalt omapärane treenimisviis. Treener Gea Simson: "Bosu on õhuga täidetud poolik kummipall, millel on kaks poolt - palli pool ja pingi pool ning neid mõlemaid pooli kasutatakse tunnis harjutuste tegemisel"?. Treenijale meenutab Bosu pisut nagu steppaeroobikat ja treener kinnitabki, et tunni ülesehitus on sarnane teistele aeroobikatundidele. Bosu treening koosneb soojendusest, aeroobsest osast, milles tehakse põhisamme, lihtsaid sammukombinatsioone, hüppeid, mis toimuvad nii palli peal ja sealt maha astumisega kui palli peal olles. Tunni keskel minnakse üle tasakaaluharjutustele, mis treenivad tõhusalt kerelihaseid. Tunni lõpupoole tehakse jõuharjutusi peamiselt kätele, kõhule ja seljale. Tund lõpeb loomulikult venitusharjutustega, mis on paljuski suunatud just jalgadele.

Bosu treeninguni on jäänud viis minutit. Trennikaaslane, nii umbes kahekümne viie aastane naine, on korra bosus käinud ja veenab mind selle mõnususes ja lihtsuses. "Hetkel, olen ma täielikus bosusõltuvuses"?: jätkab ta.Allkirjutanut panebki liikuma teada tahtmine, kas tõesti on olemas stiil, mille kohta öeldakse, et see sobib algajatele ja annab koormuse ka iganädalastele treenijatele? Rõõmustan isekeskis, et kõige muu kõrval on tore ka see, et trenn käib bosu ümber, mistõttu pole karta, et mõni algaja tuleb trenni aeroobika ABCd õppima.

Treener Gea Simsoni arvates ongi bosu üks hea omadus see, et tund sobib kõigile (naistele, meestele, algajatele, edasijõudnutele), kuna harjutused on mitmes erinevas raskusastmes, kuid treenijal võiks siiski olemas olla mõningane liikumiskogemus. Vajaduse korral saab mõningaid liikumisi ja harjutusi teha ka omas tempos, kinnitab ta.

Treeningu alguses soovitab Planet Spordi super treener Marge bosuga harjuda. Ausalt öeldes võtab selle sinist värvi "kõvastunud tarretisega"? harjumine aega terve tunni, alles nädala aega hiljem teen kõiksugu peale, kõrval ja väljaasteid sügavalt ja julgelt. Bosu reegel - et sa pead astuma võimalikult keskele, jõuab minu ajju samuti alles teisel katsel. Muidugi pean ma ütlema, et ega ma pole stepaeroobikas ka teab mis osav ja seetõttu julgen väita, et kui oskaksin seda hästi, oleksin bosus täitsa tegija.

Aga kuidas saada bosus osavaks?

* Kaota püksisääred ja tossupaelad! Kuna oleks tark suunata ainult pilk iseendale, siis ehk sa ei pane suures hoos tähele, et võid komistada püksisäärte või paelade otsa ja kukkuda. * Astu täpselt bosu keskele. Treeningul on peaaegu kohustuslik, mitte vaadata ja jälgida treenerit, sest muidu võib end rängalt vigastada. Kuulad treenerit ja jälgid iseennast! * Tundub, et bosuga saavad parema ja kergema suhtlemisviisi väikest kasvu inimesed. * Trenn on kergem täis palliga. * Hoia oma hüppeliigeseid - kui kaotad tasakaalu, siis on targem bosult alla tulla ja taas end rütmi sättida.

* Peale trenni venita intensiivselt ja kaua sääri, veel mitu päeva hiljem annab see sääretrimmija end tunda!

Alustuseks siis loomulikult soojendus, et lihaseid ja liigeseid ei tabaks Å?okk. Imelihtne, nendin iseendale ja nii kannangi steppimistarkuse bosule üle - astu aga peale, maha ja vahepeal ka bosust üle ja kõrvale. Tegelikult on stepiga võrdlemine näiline, hetk hiljem kui teeme kava, tabab mind teadmine, et bosul on ikka oma tehnika. Kavake, mis on esimesel korral ikka päris raske, tundub õnneks teisel korral juba päris lihtne. Pisut bodylik harjutustepagas koos hüpete ja jooksuga bosule ja sealt maha, on muide parema jalaga sooritades mitmeid kordi lihtsam. Vasak jalg tahab end kangekaelselt kohe bosule seisma jätta! Raske on kindlasti ka seetõttu, et trenn on selleks hetkeks juba poole peal ja oled päris läbi. Jalad on nagu vati sees, sääred on üsna väsinud. Lisaks põleb rasv aeglaselt-aeglaselt aga täiega ja treener teatabki hea uudise, et see trenn ongi kõige parem rasvapõletaja. Tegelikult on tempo trennis üsna aeglane ja ehk ka seetõttu tõhus. Kava kokkuvõtteks julgen küll väita, et see nõuab pisut harjutamist, kuid minu arvates saaks bosul hakkama ka algaja. Kui kava on mitmeid kordi läbi tehtud, minnakse lihaste juurde.

Enne jõuharjutusi on üks plokk veel selline, kus pööratakse ja käänatakse igatpidi keha, lihased on pinges, et end püsti hoida ja seetõttu ongi see suurepärane trenn kerelihastele. Harjutuste algus on lihtne - sead end kahe jalaga bosule seisma ja hoiad nagu juba tasakaalugi. Kuid siis, hakka end selle kõige juures veel keerama. Lõpuks ma ei saagi aru, kas hoian pingsalt tasakaalu või püüan ennast täiega pöörata - ilmselt teen mõlemat! üks on aga kindel, tasakaalu on ääretult raske hoida, küljelihas on keha püstihoidmiseks täiesti pinges.

Treener Gea Simson sõnastab Bosu tunni märksõnaks - tasakaal. "Tänapäeval on inimesed tihti istuva eluviisiga: auto, päevatöö kontoris arvuti taga ning õhtul pikad tunnid teleri ees ning seepärast on inimestel tihti nõrgad lihased ja mitmesugused seljaprobleemid. Kuid läbi tasakaaluharjutuste tegemise saab väga tõhusalt treenida kerelihaseid, mis aitavad hoida või parandada rühti. Liikumine ja harjutused on aeroobikast tuttavad, kuid soorituselt on tund raskem, kuna selles tunnis on kogu aeg vaja tasakaalu hoida ja seeläbi õpib inimene tunnetama oma keha"?.

Treening jätkub. Käteni jõutakse siis, kui minnakse juba kehaga bosule, põhiliselt saab trimmi biitseps, mida on bosuga efektiivne teha. Kõhu- ja seljalihaseid on samuti hea teha, sest kui sa oled bosul, siis laseb ta sul end painutada palju sügavamalt. Kätekõverdused võivad siin lausa lemmikuks saada - neid tehakse nii, et toetad säärtega pisut bosule ja kõverdad - lihtsam, kui bodys, kuid oi kui sügavalt saad neid teha.

Venitus on pisut pikem ja suunatud säärtele ja jalgadele, mis annavad end ikkagi tunda alles mõne päeva pärast. Venitus on nagu aeroobikas ikka, ainult siin kasutatakse jälle bosu abi.

Palun treeneril ennustada, kas Eesti aeroobikaharrastajad suures hoos bosut eelistades ei unusta klassikalist combo ja body trenni ära? Gea usub, et kindlasti ei kao tunniplaanist keerukaid liikumisi, hüppeid ja jooksu sisaldavad combo tunnid ja lihastreeningule suunatud bodyaerobic tunnid. Mida mitmekesisem on tunniplaan erinevate stiilide osas, seda suuremad on võimalused erinevaid tunde külastada ning erinevaid stiile harrastades tulevad tema sõnul kindlasti ka paremad tulemused, sest üks liikumisvorm täiendab teist. Planet Sport otsustas bosu kasuks peatreeneri sõnul just seetõttu, et klientidel oleks võimalikult erinevaid liikumisvõimalusi ja treenimisviise. Ta nendib, et Bosu ongi see treening, mis arendab väga hästi lihastasakaalu ja rühti, on emotsionaalne ja lõbus tund. Küllap arvavad nõnda ka treenijad Planet Spordis, sest bosutreenerid kinnitavad küll, et siinsed aeroobikaharrastajad on bosust põnevil, loomulikult paljuski ka seetõttu, et see on uudne ja teistsugune. Hetkel on bosutrenni võimalik küll harrastada kahjuks ainult Tallinnas Planet Spordis.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara