Toimus sekretäride kutsevõistlus Tippsekretär 2004

20. aprillil 2004 toimus juba neljandat korda sekretäride kutsevõistlus Tippsekretär 2004. Auväärse tiitli omanikuks sai Anne-Ly Leitsalu Tallinna Kergetööstustehnikumist. Korraldajateks olid Tallinna Majanduskool, Eesti Juhi Abi ühing ja Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus. Muljeid võistlusest jagavad ürituse korraldaja ja Tallinna Majanduskooli sekretäri- ja ametnikutöö osakonna juhataja Janne Kerdo ning tippsekretär 2004.

Janne Kerdo sõnul on kutsevõistlusi vaja erialase kindlustunde saamiseks, samuti võib asjast kasu olla tulevase töökoha hankimisel. Enesekindlust saab ka juurde, sest pärast kooli lõpetamist tuleb ju ka kvalifikatsiooni tõendada. Võistlusel osalevad koolid saavad hea tagasisideme õppetöö kvaliteedi kohta - sel aastal osales 18 võistlejat kuuest koolist.

Kutsed saadeti kõikidele koolidele, kuid neljast õppeasutusest jäid esindajad tulemata. Võistlesid Olustvere Teenindus- ja Majanduskool, Pärnumaa Kutsehariduskeskus, Tallinna Kergetööstustehnikum, Tallinna Majanduskool, Tartumaa Kutsehariduskeskus ja erakool Karjääri Kool.

Eelvooru võistlusel ei olnud, kuid koolidel oli õigus kehtestada omad reeglid sisemise valiku tegemiseks. Igast koolist võis osaleda teatud arv õpilasi.


Kõik osalejad olid tublid

ülesannete valiku aluseks on kinnitatud kutseoskusnõuded (kutsestandard ?“Sekretär I, II?”). Sel aastal võeti mõõtu arvutitöös: dokumendi koostamine, käsikirja redigeerimine, mitteametliku teksti kujundamine. Asjaajamise ja arhiivinduse valdkonnas pidi koostama dokumendi ja tundma teooriat. Tähelepanu pöörati majandusele, õigusele, võõrkeelsetele väljenditele ja etiketile ning praktiliseks tööks oli konverentsi korraldamine. Hinnati osalejate välist korrektsust ja enese esitlemise oskust.

Janne Kerdo kinnitusel võib osalejate ettevalmistusega rahule jääda. Kitsaskohti oli kirja koostamisel ning puudu tuli esinemiskogemustest. Kõik osalejad olid aga säravad ja rõõmsameelsed noored, kelle üle koolidel tasub uhkust tunda. üritusel aitasid teoks saada TEA Kirjastus, Lääne- Tallinna Keskhaigla ja Eesti Juhi Abi ühing.

Tippsekretär 2004 on niisiis Anne-Ly Leitsalu Tallinna Kergetööstustehnikumist, teine koht läks Kaidi Lüüsile Pärnumaa Kutsehariduskeskusest ja kolmandaks tuli Jana Jaakson Tartumaa Kutsehariduskeskusest.


Anname sõna võitjale


Anne-Ly, miks võistlusel osalesid ja mida üritusest arvad?

Oma koolis olin kõige parem ja tahtsin näha oma taset üle-eestilises kontekstis. Eriti ebakindel ma polnud, sest meie kool on tuntud hea taseme poolest. Tippsekretäri tiitel on kindel eelis tööturul ning võistlusel osalemine lisab enesekindlust ja kogemust. Sekretäride kutsevõistlus on hea võimalus saada ülevaade sekretäri teadmistest-oskustest. üritust tuleks rohkem reklaamida, sest osalusprotsent on madal.


Millest võistlus koosnes?

Võistlus kestis terve päeva ja läbida tuli neli vooru: töö arvutil, üldteadmiste test, meeskonnatöö ja esinemine. Pidime oskama pimekirja nii eesti kui inglise keeles, redigeerima käsikirja, koostama ametliku ja mitteametliku dokumendi. Meeskonnatöös tuli suvaliselt valitud kolmestes rühmades tunni aja jooksul mõelda välja konverentsi korraldamise kava ja esinemisosas see koos enesetutvustusega ette kanda. Lisaks kõnele ja esinemisoskusele hinnati ka välimust. Kõlab küll missivõistluse moodi, aga kuna sekretär on firma peegel, siis ei tohiks see ese talle endalegi võõras olla.


Mis oli raske, mis kerge?

Raske oli end selle pinge juures rahulikuks sundida. Mul oli veel võistlusjärgsel õhtulgi tunne, et võistlus kestab edasi. Arvan, et nii mõnelgi vedasid närvid alt. Kõigil olid kindlasti nõutud teadmised olemas ja midagi erakordset ei nõutud. Pingeolukorras aga võib nii mõnigi asi meelest minna.

Minu jaoks oli kõige raskem pimekiri. Asjaolu, et kustutada ei tohtinud, vähendas mu kiirust vähemalt 100 märgi võrra minutis. Ilmselt oli ka teistel sama probleem, sest sain imekombel selles osas maksimumpunktid.


Mida arvad konkurentidest?

Need, kellega kokku puutusin, olid kõik äärmiselt meeldivad inimesed. Nagu sekretärid ikka - särtsakad ja rõõmsameelsed. Keegi kellelegi ?“jalga taha?” ei pannud ja riivatut konkurentsi ei esinenud. Ka pärast tulemuste selgumist polnud pettunud nägusid näha. Või suudavad sekretärid end hästi valitseda?


Õpid müügisekretäriks ja oled teisel kursusel. Miks just müügisekretär?

Ausalt öeldes ei olnud mu eluunistus saada müügisekretäriks. Kõik abituriendid mõtlevad edasiõppimisvõimalusi kaaludes ülikoolile igaks juhuks ka alternatiivid. Leidsin, et kõige parema meelega saan siis sekretäriks. Sekretäritöö oskused ei jookse kellelgi mööda külge maha.

Tookord dokumente sisse viima minnes vestlesin ühe kena daamiga ning jutuajamise tulemusena kirjutasingi avalduses sõna ?“sekretär?” ette ?“müügi-?“. Nüüd on jäänud veel eksamid ja kõigi eelduste kohaselt lõpetan selle aasta juunis.


Kuidas õppeprogrammid tunduvad?

Põhiliselt on toetutud sekretäride kutsestandarditele, kuid leidub ka palju huvitavaid lisaaineid, mis ainult kasuks tulevad.

Mu lemmikõppeaine on turundus. Paljud ilmselt ei kujuta ette, et sekretäridele ka politoloogiat, kommunikatsiooni, rahandust, reklaami, õigust, logistikat, organisatsioonikäitumist, võõrkeeli ja juhtimist õpetatakse. Loomulikult saame vaid algteadmised, kuid silmaringi laiendamiseks on needki väga kasulikud. Kasvõi selleks, et enda jaoks see tõeliselt huvitav valdkond leida ja edasi õppima minna. Virisejad ?“milleks-mulle-seda-vaja-on?” ei oska sügavamale näha.


Kas eksamitel küsitavaid teadmisi-oskusi saab võrrelda võistlusega?

Sel aastal on mul erialased eksamid ehk siis äriõigus, müügitehnika ja turundus. Lõpueksamiteks ettevalmistuse saamine oli ka üks põhjus, miks kutsevõistlustel osalesin. Lõpueksam on komplekseksam, mis ilmselt sarnaneb võistlusele.


Iseloomusta ennast

Olen endalt palju nõudev inimene. Ära lepi kunagi vähemaga kui täiuslik - see on üks mu põhimõtetest, mis sunnib heade tulemuste nimel pingutama. Kui selgus, et ülikool ei ole koht, kus oma haridusteed jätkan, mõtlesin: ?“Kui ma ei saa olla puu mäe otsas, siis olen vähemalt põõsas orus, aga olen parim põõsas!?”. Ja see on mul õnnestunud!


Kes oled väljaspool tööaega?

Hoopis teine inimene kui tööl või koolis. Pärit olen Viljandist, kuid viimased kaks aastat elan Tallinnas. Sõpru on palju, meeldib nendega suhelda. Kuid mul pole kunagi ka iseendaga igav. Armastatuim hobi on rulluisutamine, samuti meeldib väga lugeda tänapäeva Eesti kirjandust. Kaur Kenderi, Kerttu Rakke, Andrus Kivirähki ja Toomas Verrevi raamatud on paljuski mu suhtumist muutnud.


Lõpetad peagi kooli. Mis saab edasi?

Hetkel olen praktikal Amserv Auto AS-s, kuid ilmselt jään tööle ka suveks. Mis sügisel saab, ei oska ennustada. See sõltub riigieksamitest, ülikoolide konkursist ja tööpakkumistest.

Vajuta siia, et vaadata lõppvõistluse galeriid.

Sekretäri kutsevaldkonna õpe Tallinna Majanduskoolis


Alates 01.09.2004 korraldatakse Tallinna Kergetööstustehnikumi sekretäritöö osakonna sekretäri kutsevaldkonna õpe Tallinna Majanduskoolis. Aasta algul toimus Majanduskoolis loodava osakonna juhataja ametikohale konkurss, mis Janne Kerdol õnnestus edukalt läbida.


Kergetööstustehnikumi õpilased, kellel on õpingud pooleli, tulevad üle Majanduskooli. Mõlemad koolid on edukalt sekretäre koolitanud ning seoses kutseharidussüsteemis toimuvate muudatustega viiakse õpe üle ühte kooli kokku.


Tallinna Majanduskooli sekretäri- ja ametnikutöö osakonna juhataja Janne Kerdo: ?„Isiklikult arvan, et see on õige ühtlustamaks ja tugevdamaks kutseõpet, sest täna vaja oma eriala spetsialiste ja paraku tänane sekretäritöö ei ole ainult naeratamine ja kohvi keetmine.?“


Uuest õppeaastast on võimalik siis õppida sekretäritööd Majanduskoolis, vastuvõtt on üsna suur, õpe toimub nii päevases, õhtuses ja kaugõppe rühmades (tasuta).

Igal kutsevõistlusel on toimunud õpetajatele loengud asjaajamisest, käitumiskultuurist, täiskasvanute õppest, kutsekvalifikatsioonitõendamist ehk kutsetunnistuste hankimise võimalustest. Sel aastal oli loengud muudatustest dokumendihalduses, sekretäri uuenevatest ülesannetest (Janne Kerdo) ja kombeõpetusest (Maaja Kallast). üheselt leiti õpetajatega, et vajalik on ühtlustada õpetajate teadmisi tagamaks paremat kutsealast õpet ning selle aasta teisel poolel alustatakse regulaarselt kooskäimist ja loengutega.

Uuendusi selles valdkonnas on tulemas ning üks põhjuseid, miks koolide asjaajamisõpetajad peaksid koos käima on ka see, et tagada infoliikumine ja kvaliteetne õpetus.

Osale arutelus

 • Maris Veerus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara