Mille poolest erinevad nais- ja meesülemused?

Meesülemust kiidetakse taevani, naisülemusest räägitakse õuduslugusid. Kas rääkijad on kadedad või õrnemast soost bossid kõlbmatud, seda uuris Agne Narusk.

Psühholoogid iseloomustavad naisjuhte emotsionaalsete ja subjektiivsetena, meesjuhte seevastu kui ratsionaalseid ja objektiivseid.

ülaltoodut aluseks võttes on selgemast selgem - juhiks sobib mees. Personalivärbajad lükkavad must-valge maailma ümber. "Mõlemal on kõike ühepalju, ainult et mees näitab endast rohkem üht, naine teist poolt,"? ütleb M-Partneri personalispetsialist

Sabina Trankmann
. Samamoodi lükkavad stereotüüpse arvamuse ümber kenad naisülemused ise. "Ma pole kunagi mõelnudki, et naised ja mehed on juhina erinevad. Kõik ikka sõltub konkreetsest inimesest,"? räägib märtsis-aprillis ajakirja peatoimetajana tööle asuv Kristiina Heinmets (24). "Et kuidas ma end tunnen? Seni kindlalt, miks peaksin pabistama,"? ei karda eksmiss kohtumist alluvatega.

ürgema, piparkoogimemm või vamp

"¢ ürgemalik ülemus püüab enda kätte haarata kõik alluvate kontaktid välismaailmaga ning poetab infot vaid raasukeste kaupa."¢ Madonnalik juht on veendunud, et vaid tema teab asjade tegelikku seisu, kuid toimib nagu tujukas printsess, kes sama tulemuse eest kord kiidab, kord karistab."¢ Piparkoogimemmest juht rõhutab oma tublidust ning kutsub üles end imetlema ja matkima."¢ Nõidülemus tuuseldab aina ringi, muudab plaane ja sihte, käsib ja juhib ka seal, kus asjad ammu toimivad."¢ Vamp võistleb alluvatega kõiges ning kahtlustab neid oma koha himustamises.

Taimi Elenurm

TÄDIDE KARI TAHAB TUGEVAT KÄTT. Paljud töötajad kiruvad just naisülemust. Viimased eelistavat jagada tööülesandeid sõprussuhete ja välimuse järgi. Muudavad tihti meelt, segavad kõik-mis-sülg-suhu-toob-hüüatustega töösse süvenenuid, laimavad ja klatshivad, et positsiooni hoida. Magavad oma ülemusega, sel moel ilmselt selle koha saidki. Värvivad vahetpidamata huuli ja veedavad suurema osa päevast töölõunatel ja presentatsioonidel.

Naaberosakonna meesboss seevastu on kukununnu ise: tasakaalukas, selge ja aeglase kõnega, objektiivne ning konkreetne. Ei räägi taga, saavutused tulid tööga. Tööajal kohtub mees tähtsate tuttavate ja koostööpartneritega. Kui veab, s.t kui oled kenake naisalluv, keerad ülemuse kiiresti ümber sõrme. Nii nad räägivad. Kui paluda inimestel, kes töötanud mõlemast soost juhi käe all, ülemusi võrrelda, tuleb üldjuhul vastus: meesülemus on parem.

Personalivahendaja Trankmanni ajab säärane jutt muigama ning ta seostab seda naiseliku kadedusega. "Paar sellist juhtumit on olnud, et klient, kes juhttöötajat otsib, ütleb: see tädide kari tahab ikka mehe kätt. Otsene sooline eelistus,"? räägib Trankmann.

Kui firmad üldse tänapäeval üht või teist sugu juhtpositsioonil näha eelistavad, siis on see seotud pigem valdkonnaga: traditsioonilistes meeste valdkondades (nt masinaehitus) tahavad inimesed siiani näha mehi. Nii nagu sekretärina naisi.

AUTORITAARNE = MEES, DEMOKRAATLIK = NAINE. Sabina Trankmanni arvates keerab töötajaid üles eelarvamus, et ohoo! naisjuht, seega demokraatlik ja leebe. Kui siis selgub, et pigem autoritaarne, on pettumus suur. Ja lähebki lahti - naisülemus ei kõlba kuhugi. Kogunetakse pundikestesse ja arutatakse, kuidas ta ülemuseks sai. Ja hoidku jumal, kui bossnaine on kas liialt energiline või vastupidi, liialt omaette. Mõlemad ei vasta standardile - järelikult vana ülbe õelusekott.

"Kui tööle võetakse uus ülemus, ootavad tema juhid autoritaarsust ja alluvad demokraatiat. üldine seisukoht on, et naised mõistavad alluvaid paremini ja lahendavad probleeme nõustades,"? räägib Trankmann. "Isiklikult arvan, et naine võib küll näida leebe, kuid kui on vaja end maksma panna ja tõestada, siis tehakse seda topelt."?

Naistele ette heidetud emotsionaalsust ei pea ta miinusmärgiks, sest kõik tunnetele toetudes tehtud otsused pole iseenesest halvad. Millist ülemust eelistab personalispetsialist ise? "Sellist, kes kiidab ja ei käsi. Sugu pole oluline,"? põikleb ta vastusest kõrvale. Praegune ülemus on meessoost, endine naissoost. Ta annab ülemustele retsepti: kui alluv võtab sind nagu ema-isa-õde-venda, kuid täidab vastuvaidlematult ülesanded, on ideaal saavutatud.

Naisülemusest ei tee kaugeltki mitte probleemi ainult sookaaslased. "Ma lihtsalt ei suuda seda tippivat tibi tõsiselt võtta,"? kurdab meessoost meediatöötaja ülemuse üle. "Ta kas lagistab naerda või käitub kõrgilt ja üleolevalt. Igasuguse diskussiooni välistab eos, sest arvestab ainult enda arvamust."?

Kõikvõimalikud uurimuste tegijad väidavad, et kuni on olemas ülemused, on olemas ka rahulolematud alluvad. Olevat inimloomuses.

Osale arutelus

 • Agne Narusk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara