Pingest vabanemiseks on vaja pingutada

Tööpakkumiskuulutustes võib alatihti lugeda, et kandidaadilt oodatakse head pingetaluvust. See paneb enamiku inimesi arusaamatuses õlgu kehitama. Mida üldse tähendab pingetaluvus ning kas seda on võimalik ka õppida?Mõni inimene tundub alati nii "roosa ja rahulik"?, et ta tuttavate arvates ilmselt ei oskagi kunagi närvis olla. Teine on jälle nagu "elektrijänes"? ning ajab ainuüksi oma olemasoluga teisedki närviliseks.

Suhtlustreeneri ja psühholoogi Marju Käärsti sõnul on pinge normaalne nähtus. Optimaalne pinge on vajalik, et ülesannetega hästi ja tulemuslikult toime tulla (näiteks spordis, eksamitel). Raske on aga taluda ülemäärast pinget, mis mõjutab kogu organismi tervikuna. Alguses tekib halb enesetunne, siis järgnevad haigused. Kuidas aru saada, kas tegemist on stimuleeriva või ülemäärase pingega? ülemäärane pinge väsitab, ajab närvi, tunned pidevat ärevusetunnet, uni ei tule või vastupidi, magad kogu öö, aga ikka oled väsinud.

Erinevad inimtüübid

Inimesed jagunevad A- ja B-tüübiks. B-tüüp on niinimetatud "paksunahalised"?, nad on oma eluga rahul ega püüagi midagi rohkemat saavutada. Nende elumotoks on teha kõike rahulikult, sest homme on ka päev. B-tüüpi inimesed ongi loomult sellised ning nad võivad muutuda vaid tugevas kriisisituatsioonis.

A-tüüpi inimesed aga (näiteks juhid) on ambitsioonikad, sest tahavad kogu aeg midagi saavutada. Neile on omane kalduvus kergesti pingesse minna.

Pinge ja rahulolu seos

Tänapäeva maailmas pinge vaid suureneb, sest ainuke stabiilne asi on pidev muutumine. Muutused aga tekitavad pingeid.Alustama peab iseenda tundmaõppimisest. Tasub teada, kuidas pinget endasse võtame ning kui palju seda olema peab, et "kaitsmed vastu ei pea"?. Meil on võimalus oma suhtumisi ja hoiakuid muuta, et ülemäärase pingega toime tulla. See aga on õpitav. Näiteks tee selgeks, mis tekitab ülemäärast pinget- kas mõni inimene, töö, olukord vms.Lähtu põhimõttest, et mida ebameeldivam töö, seda rohkem pingeid tekib. Järelikult ei tasu seda tööd päevast päeva edasi lükata, vaid võimalikult kiiresti kaelast ära saada. Siis on ka pinget vähem.Kõigepealt on tegevuse alustamise pinge, millest on paljudel päris raske üle saada. Astu esimene samm (näiteks tee tabel valmis), siis tuleb ülejäänu juba kergemalt. Pinge vallandab energiavoo, mis paneb tegutsema.

Organism mobiliseerib end pinge puhul. Õnnetunne tekib siis, kui hormoonid asuvad tööle, et organismi pingest vabastada. Järelikult ei saa olla rahulolu ilma pinget tundmata.

Energiavampiirid

Kolleege paraku valida ei saa. Ja ikka juhtub sekka mõni, kes sulle vastukarva on, sest te ei sobi isiksustena ja ta ei aktsepteeri sind. Selliseid inimesi nimetame energiavampiirideks. Kui töötajad peavad jagama küllaltki väikest tuba ja on päevast päeva ninapidi koos, rikutakse üksteise personaalset ruumi ja pinged tekivad kergesti.Energiavampiirid ei teegi midagi erilist, kuid nad on sageli ise pinges. Pinge aga on nakkav. Me võtame läbi tajuprotsesside selle omaks ja pingestume ka ise.

Probleemi saame lahendada vaid iseendaga tegeldes. Võimalusel mine teise tuppa tööle. Kui see võimalik pole, ära vaata pingetekitajale sügavalt silma, sest silmade kaudu vahetatakse energiat ja infot. Või kujuta ette, et teie vahel on pleksiklaas (halvasti läbipaistev klaas). Marju Käärst demonstreeris seda väga ilmekalt: pilk, mis mulle otsa vaatas, oli tühi, endassetõmbunud, ükskõikne, kinnine. Sellisest pilgust pole võimalik midagi välja lugeda ning energia jääb vampiirile loovutamata.

Nippe "lõvikoopasse" minekuks

Paljudele valmistab probleeme ülemuse kabinetti sisenemine- ei tea, mis tujus ta jälle on, äkki hakkab karjuma jne. ülemuse kabinet tundub lõvikoopana. "Aga lõvi on ju tegelikult üsna armas loom. Eriti tema saba,"? naerab Marju Käärst. Nii tasubki kabinetti sisenedes keskenduda "lõvi"? sabale. Või kujutada ette looma, kel on jaanalinnu keha ning kaelkirjaku kael ja pea. Päris naljakas hakkab!Sõnavalingu puhul kasuta oma rolli kui kaitset- kriitika pole suunatud mitte meie kui persooni, vaid ametirolli vastu. Tihtipeale karjub A-tüüpi ülemus pinge maandamiseks ning ammutab sealt uut energiat. Ja võtab energiaampsu just kabinetis seisva sekretäri käest. Naerata talle- mitte irooniliselt, vaid sisemiselt ning kasuta aktiivse kuulamise tehnikat, öeldes näiteks: "Kas ma sain teist õigesti aru, et ma olen süüdi selles, et teie kassil sündisid järjekordselt pojad?"?.

Valmistudes sisenema ülemuse kabinetti, "vaata"? mustvalget filmi sellest, kuidas sa sinna lähed. Kuid tuju tõstmiseks vaata kaks korda kiiremini ja tagurpidi.

Vähemalt kolm kallistust päevas

Mida rohkem rahuldustpakkuvaid emotsioone, seda pingetaluvamad oleme. Parim vahend on naer, mille käigus need näolihased, mis naeratades tööle hakkavad, saadavad impulsi ajju. Vallandub mõnu tekitav hormoon serotoniin, mida leidub ka ?šokolaadis.Naeratage kõigile, ka telefoniga rääkides. Naeratust pole küll näha, aga on kuulda. Peale selle pole võimalik rääkida rõõmsa häälega, kui kulm on kortsus. Hästi mõjub kaisutamine. Kahjuks ei ole meie kultuuriruumile omane, et lähed teist inimest heast peast kallistama. Kuid luba küsida võib alati. Et säiliks normaalne psüühika, vajame 3-6 kallistust päevas.

Puude (eriti tamme) kallistamine mõjub ka väga rahustavalt.

Unevärv

Miks mõned inimesed ohkavad sügavalt? Eks ikka pingest vabanemiseks. Ohi sina ka ja sa näed, et hakkab kergem. Või hinga 10 korda sügavalt sisse ja välja. Veel parem, kui saab sel ajal värskes õhus viibida. Jaluta väljas, tee trenni, käi ujumas.Ka saun ja vann vabastavad pingest.Olles ise A-tüüp, leia endale B-tüüpi sõber. Ta on rahulik, kuulab sind alati ära, ei närvelda ega kiirusta.Naised võiksid perega kokku leppida, et koju jõudes saavad nad enne söögitegemist- koristamist 15 minutit omaette olla. Puhka, tukasta, mine jalutama. Pärast on jälle jõudu rohkem.Hõõru käsi vastamisi, ühendades parema ja vasaku poolkera, muretse poksikott või lõhu puid. Muide, kõik ülevalt alla liigutused mõjuvad pinget vabastavalt.

Kui enne uinumist kipuvad probleemid silme eest läbi voorima, võib muidugi lambaid lugeda. Kuid parem variant on keskenduda unevärvile- see on suitsu- või hallikassinine. Sinine on meelerahu värv, hallikas toon annab sellele unisuse. Kontsentreeru unevärvile ja uinumine pole mingi kunst.

Kasulikud hoiakud

Mõnede mõtete omaksvõtmine aitab enda ja erinevate situatsioonidega hakkama saada:1. Ei ole ämbreid, on ainult tagasiside. Igast möödapanekust on võimalik midagi õppida. Ära mõtle sellele, mis viltu läks, vaid mille osas targemaks said. Näiteks kui mõni inimene ühe kindla teema peale alati närvi läheb, hoidu sellel teemal rääkimast.2. Kust sa tead, et ei saa hakkama, kui pole proovinud. Ohkimine teemal "Miks jälle mulle nii raske ülesanne anti"? ei vii kuhugi. Proovi järgi ja kui tõesti hakkama ei saa, siis nii ütlegi. Varem pole mõtet hädaldada.3. Ei maksa enne muretseda. Tegele probleemiga siis, kui see on käes.

4. Jää oma otsuse juurde, ära ole tuulelipp. Kuid samas on sul õigus sellest taganeda.

Eluvalikud

Töötades pidevalt ülemäärase pinge tingimustes, peab endalt küsima, mis on selle hind. Mis ma endast annan, et selle kõigega toime tulla? Vastutus pere ees sunnib pingutama, karjääriredelil edasi rühkima. Kui aga koju jõudes ei suuda lastega suhelda ja oled rampväsinud? Kas see pole mitte liiga kallis hind? Meil on valida- kas vahetame töö pingevabama vastu või õpime pingetega toime tulema.Igaüks teeb oma valikud ise. Pingest vabanemist tasub õppida, sest kaotada pole midagi, võita aga väga palju.

Osale arutelus

 • Maris Veerus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara