Küsimustik töökoha psühholoogilise sobivuse kohta

Loe allpooltoodud küsimused läbi ja vasta igale küsimusele jah või ei.

1. Kas sul on piisavalt informatsiooni, et oma tööülesandeid iseseisvalt täita?

2. Kas sinu koolitus ja väljaõpe võimaldavad sul oma tööülesandeid iseseisvalt täita?

3. Kas sul on olemas sinu tööülesannete täitmiseks vajalikud vahendid?

4. Kas sinu töö pakub sulle piisavalt võimalusi arenguks ja karjääriks?

5. Kas sa tead, mille alusel sinu tööd täpselt hinnatakse?

6. Kas sinu head tööd märgatakse ja tunnustatakse?

7. Kas sinu tööga seotud asjaolud alluvad sinu kontrollile?

8. Kas sa suudad mõjutada sinu tööd puudutavaid otsuseid?

9. Kas sa jõuad oma töö ära teha tööaja piires ja nõutava kvaliteediga?

10. Kas sinu kaastöötajad teavad, mida sinu ametikohal on vaja teha, ja on valmis sind vajaduse korral aitama?

11. Kas kolleegide ja klientidega suhtlemise määr, mida sinu töö sult eeldab, on sinu jaoks sobiv?

12. Kas sinu väärtushinnangud langevad kokku sinu kolleegide väärtushinnangutega?

13. Kas sinu väärtushinnangud langevad kokku sinu ülemuste ja asutuse juhtkonna väärtushinnangutega?

14. Kas sa tunned, et sinu praegune kvalifikatsioon on sinu töös vajalik ja seda tööd ei saaks madalama kvalifikatsiooni korral teha?

15. Kas sa tunned, et saad oma töö käigus piisavalt suhelda töökaaslastega?

16. Kas sa tunned, et sinu töös on vähe kordumist ja rutiini ning et enamasti pakub su töö sulle piisavalt huvitavaid väljakutseid?

17. Kas sa tunned, et sinu töö on vajalik asutuse eesmärkide saavutamiseks?

18. Kas sinu pere ja sõbrad hindavad ja väärtustavad sinu praegust tööd?

Kõigil eitava vastuse saanud küsimustel võib olla seos sinu tööalase stressiga.

Mõtle ka selle üle, millised sinu 1) mõtted, 2) tunded ja 3) käitumine kaasnevad praegu eitava vastuse saanud küsimuste taustal olevate olukordadega.

Näiteks oled esimest korda koostanud ühe aruande ja kaks päeva tagasi ülemuse kätte andnud. Sa ei ole ülemuselt selle aruande kohta saanud mingit tagasisidet.1) (MÕTTED) Et see ülemus ei või ka ühtegi sõna öelda "¦! Mis siis, kui ma pean seda aruannet nädalavahetusel kodus ümber tegema hakkama?2) (TUNDED) oled ärev ja kannatamatu

3) (KÄITUMINE) unustad ülemusele olulise teate edastada.

Davis, Eshelman ja McKay soovitavad oma "Lõõgastumise ja stressi maandamise käsiraamatus": Kui sinus tekitab stressi see, et sa ei tea täpselt oma kohustuste piire ega seda, kuidas sinu tööga rahul ollakse, siis räägi oma ülemusega, ära püüa tema mõtteid lugeda.

On loomulik, et sa tahad selle jutuajamisega saada suuremat selgust näiteks järgmistes küsimustes:

* Mida minult oodatakse?

* Kuidas mul läheb?

* Mis on minu tugevad küljed?

* Mis valdkondades ma ennast täiendama ja mida juurde õppima peaksin?

* Mis juhtub, kui mul midagi viltu läheb?

* Mida on mul mingi probleemi kerkides oodata?

* Mida võin oodata, kui jätkan samamoodi kui siiani?

On ülemusi, kes vastavad sellistele küsimustele põhjalikult ja avameelselt, kuid sinu ülemus võib ka jääda üldise jutu tasemele või napisõnaliseks. Sel juhul pead rohkem vaeva nägema - õppima mõistma, millist koostööd su ülemus on valmis sinuga tegema ja milline sinupoolne panus on talle vajalik. See annab sulle võimaluse teda toetada nendes asjades, mis on tema jaoks olulised, ja vaielda temaga üksnes nende asjade üle, mis on sulle tõepoolest olulised (ning sedagi vaid siis, kui tal on hea tuju!).

Kui oled analüüsinud oma tööstressi allikaid ja endale tüüpilisi reageerimisviise, saad mõelda, kuidas neile stressoritele efektiivsemalt reageerida.

Näiteks otsustad, et rutiini ja tüdimuse vältimiseks hakkad iga tunni aja tagant 10-minutilist pausi pidama, mille jooksul tõused oma laua tagant, lõdvestad õlgu ja käsi, seejärel liigud pisut ringi ning ajad kolleegidega mõne sõna juttu. ühtlasi esitad oma kolleegidele soovi, et nad ei tuleks sinuga töösse mittepuutuvatest asjadest rääkima sel ajal, kui sa oma laua taga istud.

Sellise stressivähendamisplaani elluviimise oluline osa on regulaarne tagasivaade ja hinnang plaani täitmisele.Näiteks meenutad igal reedel lõppevat töönädalat ja hindad, kuivõrd õnnestus sul oma eesmärki täita.

Kui loed eesmärgi täidetuks, premeeri ennast näiteks mõne kosmeetikatoote ostuga, kinopiletiga vms, mille oled plaani tehes endaga ise kokku leppinud.

Käesolevat peatükki lugedes arvatavasti kogesid, et oma tööstressi põhjuste leidmine ei võta kaua aega. Tõenäoliselt tekkis sul ka ideid vajalike ümberkorralduste osas.Nendele teguritele, mida muuta ei saa, pead õppima efektiivsemalt reageerima, st õppima oma stressi eneseregulatsiooni teel maandama. Selleks kulub sul vähemasti 3-4 nädalat. Harjumuse kujundamine toimetulekuks nii, et stressireaktsioonid jääksid suhteliselt madalale tasemele, võib võtta kuni aasta.


Kaks soovitust:

1. Enneta kutsealaseid muutusi, täiendades pidevalt oma teadmisi ja oskusi. Õpi tundma teistsuguseid töökeskkondi ning sekretäritööle lähedasi erialasid. Kasuta võimalusi cross-training'uks (erinevate rollide ja tööülesannetega toimetuleku praktiline harjutamine oma asutuses või ka mujal).

2. Ja viimane soovitus seoses tööga: vali uuesti. Kui sa ei näe mingit võimalust oma töö muutmiseks vähem stressi tekitavaks, on sul ikkagi kaks võimalust - kas olemasolevat töökorraldust aktsepteerida ja sellega kohaneda või uus töö otsida.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara