Tee oma mõte teoks

Mis sunnib muutuma, eesmärke püstitama ja tegutsema? Kolm peamist jõudu selleks on meile esitatavad välised nõudmised, meie enda sisemised kriisid ja meie tahe oma elamise kogemust nauditavamaks muuta. Kõige sagedamini jääme jänni just viimasest jõust tulenevate mõtete teoks tegemisel. Kurb on seejuures asjaolu, et just meie enda seest tulenevatel mõtetel (mida ei tekita valu, probleemid ja kriisid) on kõige suurem võime meie igapäevast elamise kogemust nauditavamaks ja rikkamaks muuta.

Õismäe siseringil on iga aasta esimestel päevadel näha tervisejalutajaid. Umbes kahe nädala möödudes enamik neist kaob. Sama on lugu ka spordisaalide külastatavusega. Uus aasta tundub enamike jaoks nagu mingi maagiline võimalus "uut elu alustada"?. Miks nende asjade tegemine sageli õige kiiresti katki jääb?

Sellepärast, et lihtsalt asjadele mõeldes ja unistades ei loo me piisavalt sisemist jõudu endas neid teoks teha. Me ei tee neid asju enda jaoks piisavalt tähtsaks. Ja seeläbi röövivad välised nõudmised ja üleskerkivad probleemid meie tähelepanu ning jõu oma häid mõtteid teoks teha.

Kuidas sellist olukorda vältida ning siiski oma tähtsad mõtted seekord soovitud kiirusega teoks teha? Lahendus on lihtsam, kui me sageli näha oskame. Järgmised seitse ideed peaksid aitama Sul oma head mõtted teoks teha.

1. Tee mõned tahtmised enda jaoks kõige tähtsamateks.

Vali välja, mida Sa sel aastal, kuul ja nädalal kindlalt ära teha tahad. Kui mõtled 2004. aastale, siis keskendu 3-5 tööalasele asjale ning 3-5 isiklikule asjale. See ei tähenda, et Sul ei võiks olla muid soove või tahtmisi või kohustusi - Sa lihtsalt tõstad teadlikult 3-5 neist teistest kõrgemale. Ilma mingi teadusliku analüüsita. Pane nad kirja, et nad oleksid Sul silme ees ja et saaksid minna järgmise sammu juurde.

Tahtmiste tähtsaks tegemise teine samm seisneb endale MIKS küsimuse esitamises iga valitud tahtmise kohta. Mida rohkem on Sul just isiklikke põhjusi või motiive (mis koos moodustavad Sinu motivatsiooni asi teoks teha, seda kindlamalt mõtte realiseerid). Pane kirja iga tähtsa soovi teostamise 5-10 põhjust. Küsi endalt: "Miks ma ilmtingimata selle mõtte teoks teen? Mida selle mõtte teoks tegemine mulle annab? Mida positiivset see endaga kaasa toob?"?

2. Muuda oma tahtmised eesmärkideks.

Eesmärki eristab unistusest peamiselt kaks asja - konkreetsus ja tähtaeg. Kirjelda ära, mida ja kui palju täpselt tahad teha või saavutada. Mitu kilo kaalust alla võtta? Kui palju aega rohkem lastega veeta? Millisel kujul arendusprojekti valmis teha? Mitu inimest tiimi juurde leida? Mille võrra oma lähisuhet paremaks muuta? Kui palju täpselt säästa ja investeerida?

Olles täpsuse paika saanud, küsi endalt, millal täpselt tahad kirjeldatud saavutuse või olukorrani jõuda. Pane see kirja kuupäeva täpsusega (eriti, kui on tegu aastaeesmärgiga). Sa võid küll praegu karta, et Sa täpselt selleks ajaks valmis ei jõua, kuid ära lase sellel end heidutada. Juba ainuüksi kuupäeva kirjapanek suurendab oluliselt tõenäosust, et Sa soovitu valmis saad ja pigem varem kui hiljem.

Kui oled selle protsessi läbi teinud, siis on Sul kokku kolm dokumenti. üks sisaldab 3-5 tähtsamat tööalast eesmärki koos nende kirjelduse, saavutamistähtajaga ning sinu põhjustega need ära teha. Teine on sama asi 3-5 isikliku eesmärgi kohta. Kolmas sisaldab valikute nimekirja, mille seast need eesmärgid välja valisid.

3. Tee iga eesmärgi jaoks plaan ja varuplaan ning asu tegutsema.

Mõtle läbi, mis konkreetsed tegevused Sind eeldatavasti sihile viivad ning milline peab olema progress iga nädala või kuu lõpus, et Sa tähtaegselt sihile jõuaksid.

Oluline, isegi väga oluline, et Sul oleks ka varuplaan. Pessimistid näevad nii palju ohte, et nad tihti ei alustagi tegutsemist. Optimistid aga ei taha võimalikke takistuste tekkimist eeldadagi ning seetõttu jätavad end tihti varuplaanita. Varuplaan on tegevuskava, mis meid eesmärgini viib siis, kui esialgset plaani järgides asjad millegi taha takerduvad. Võid soovi korral teha isegi mitu varuplaani. Pean veidi silmi maha lüües tunnistama, et nii lihtne kui see idee ka ei ole, olen seda ka enda jaoks praktikas alles avastamas.

4. Hoia eesmärke pidevalt tähelepanusfääris.

Tänasest kirjutisest on see vast kõige olulisem idee üldse. Kui järgid kolme esimest soovitust, kuid eirad seda, siis lõpeb kütus Su motivatsioonipaagist tõenäoliselt varem kui vaja. Või juhtub lihtsalt see, et teiste nõudmised ja muud probleemid röövivad Sult vajaliku tähelepanu ja Sa ei jõua ikkagi soovitud ajaks sihile.

Variante, kuidas seda teha, on mitu. Osade jaoks on isegi eelpool soovitatud asjade kirjapanemine arusaamatu, seega proovivad nad asju endaga mõttes kaasas kanda. Ja nad unustavad. Teised panevad asjad kirja ning jätavad siis sahtlisse või kõvakettale. Ja unustavad selle sinna. Kolmandad panevad kirjapandu kleeplindiga laua kohale seina peale. Ja omandavad selektiivse nägemise, mis aitab neil ajapikku dokumendi suunas vaadata ilma seda nägemata.

Mida siis teha? Katsetan ise praegu järgmist lähenemist. Sain hiljaaegu soovituse eesmärgid endale igahommikuselt valju häälega ja mõttega ette lugeda. Selleks, et neid kogu aeg enda tähelepanusfääris hoida. Tunnistan, et seda pole lihtne teha (võtab aega, tundub nõme, vahel on raske mõtte ja südamega asja juures olla), kuid tulemused on hämmastavad. Nimelt on need asjad mul kogu aeg meeles ja ma tegelen nendega peaaegu täpselt siis ja nii palju, kui vaja. Tean ka, et ilma seda tegemata oleksin ma juba - nädal peale aasta algust - graafikust maas.

5. Jälgi pidevalt progressi.

Paljud aasta alguse plaanid kaovad sahtlisse ja võetakse sealt (heal juhul) aasta lõpus korraks välja, et end lohutada eri põhjendustega, miks asjad seekord taas teoks ei saanud. Mõõda progressi iganädalaselt. Ole enda vastu brutaalselt aus. Kui progress on selgelt alamõõduline, anna endale sellest armutult aru.

6. Kui plaan ei toimi, kasuta mõnd varuplaani ja tõsta kiiresti korraks tempot.

Kui progress on liiga aeglane valitud tegutsemisplaani tõttu, siis muuda kiiresti plaani. Paremaks. Muuda meetodit. Võta segavad tegurid arvesse ja tegutse nende kiuste. Mõtle.

Kui oled avastanud, et oled graafikust maas, siis kompenseeri mahajäämust kohe - järgmisel päeval, nädalal ja kuul. Ära oota kuni mahajäämus niivõrd kumuleerub, et see Sind kogu üritusele käega lööma sunnib. Väikest kaotus kohe tasa teha on lihtsam, kui suurega hiljem rinda pista.

7. Kui jõuad varem sihile, siis tunne rõõmu ning ära uinu - mine edasi.

Eesmärkide püstitamine pole mitte ainult aastalõpu (või alguse) tegevus. Tegele oma eesmärkidega pidevalt. Mõtle välja uusi. Kui vaja, siis muuda ise teadlikult nende ajastatust või suurust. Samuti pole eesmärgistamise ainus ajaline mõõt ju aasta. Vaata ajas kaugemale. Loo ise endale paeluv tulevik - peas, paberil ja siis ka praktikas. Mõtle kindlasti ka lühemas plaanis.

Ja mis peamine, kui oled sihile jõudnud, siis tunne sellest rõõmu ja tähista seda. Ja tõsta pea ning vaata ajas edasi ja vali uued tipud, mida vallutada. Aga mitte kohe täna ei pea Sa uue tipu suunas rühkima hakkama. Enamik eesmärke ei ole sellised, kus õhk on nii hõre, et sealt kohemaid lahkuda vaja on (nagu Everestilt). Naudi vaadet, tunne elust rõõmu. Teades samas selgelt, kuhu oled teel.

Osale arutelus

 • Peep Vain

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara