Vali endale sobiv treening

Sportimise mõte on end läbi meeldiva kogemuse arendada - virgutada keha ja värskendada vaimu. Milline treening valida, sõltub sellest, millises vormis olete ja millist tulemust soovite.

Algajad ja vormi hoida soovijad peaksid trenni tegema 2-3 korda nädalas, edasijõudnud ja füüsilist vormi parandada tahtjad aga isegi 4-5 korda nädalas. Et füüsiline pingutus loodetud mõju avaldaks, oleks eriti hea, kui treeninguid jaguks kogu nädalaks: näiteks kaks korda nädalas aeroobika ning üks kord jõusaalitreening ühepäevaste vahedega või kolm aeroobikat ja kaks jõusaali kahe puhkepäevaga nädalas.Enne kui erinevate treeningute vahel lõpliku valiku teete, pange paika oma soovid ja võimalused. Parim trenn on mõnus ja lõbus ning seda viib läbi treener, kes muudab ka kõige raskema füüsilise pingutuse meeldivaks.

Aeroobika

Universaalseim treeningviis, mis võimaldab valida paljude stiilide vahel. Eri nimetused aeroobikas tulenevad tunni eesmärgist ja muusikastiilist. Valiku tegemisel lähtuge eesmärkidest ja füüsilisest võimekust ning pidage nõu treeneriga. Algajatele sobib enamasti madala koormusega, põhilihasgruppe treeniv aeroobikatund (low-impact), jõuharjutustele keskenduv bodyaeroobika või treening spetsiaalse palliga e fitballaeroobika. Edasijõudnud võiks teha suurema koormuse ja keerulisemate sammukombinatsioonidega combo- ehk hi-lowaeroobikat, spetsiaalse pingiga tehtavat stepaeroobikat või ka funky-, hip-hop- või latinoaeroobikat.

PLUSSID

Võimaldab valida just teile sobiva koormuse, liikumis- ja muusikastiili, treeneri ja koha treeningus käimiseks. Saab teha treeneri juhendamisel ja koos teistega, arendada lihaste ja hingamiselundkonna (aeroobset) vastupidavust, parandada koordinatsiooni ja rütmitunnet. Sobib kõigile neile, kes ei vaja personaalset juhendamist ja kellel tervis korras.

MIINUSED

Alakehal suur koormus, mis võib väga aktiivsel harrastajal tekitada liigestes väsimusvigastusi. Mõned stiilid (step, hi-low, hip-hop) ei sobi neile, kel probleeme põlvedega. Ajaline seotus ei pruugi kõigile sobida.

Ujumine, vesiaeroobika

Ujumine on paljudele niivõrd meeldiv tegevus, et ei tulda selle pealegi, et tegu on treeninguga. Paraja tempoga ujudes saab keha piisava koormuse. Kes arvab, et ei oska või ei julge ujuda, võiks seda treeneri juhendamisel kindlasti proovida. Kui kardate minna aeroobikatundi (häbenete oma kehakaalu vm), võiksite eelistada vesiaeroobikat e hüdroobikat, mille regulaarne harrastamine parandab tõhusalt vormi.

PLUSSID

Mõlemad alad annavad võhma ja vormivad hästi ülakeha, kui treenite piisava intensiivsusega. Kuna liigestel pole vees põrutuskoormust, mõjub vesi ravivalt ja lõdvestavalt. Vees on turvaline liikuda ja võimelda. Vees liikumine tekitab erilise, sõnulseletamatult hea kergustunde, vabastab stressist, tugevdab organismi vastupidavust ja vähendab kehakaalu. Ei koorma lülisammast. Sobib ka lapseootel naistele.

MIINUSED

Veega seotud hirmud on paljudel. Ei sobi südame- ja neeruhaiguste ning tasakaaluhäirete korral, samuti raseduse lõpus ning ägeda menstruatsiooni korral.

Tennis, squash

Reketimängud toovad vaheldust argipäeva või muu treeningu kõrvale, annavad võimaluse end välja elada ja lisavad päeva häid emotsioone.

PLUSSID

Arendavad hästi tähelepanu ja koordinatsioonivõimet, võimaldavad aktiivsetliikumist ja treenivad aeroobset vastupidavust. Paarismäng ja vastase olemasolu võimaldavad intensiivsemat ja eesmärgistatumat treeningut.

MIINUSED

Valesti mängides liiga suur koormus liigestel, arendab põhiliselt ühekehapoole lihaseid. Nõuavad spetsiaalset mänguväljakut. Ei sobi neile, kel probleeme põlvede, õlaliigeste või kõrge vererõhuga. Ei soovitata rasedatele.

Jooga

Ihu ja hinge arendamisele keskenduv treening, millel on mitu eriliiki. Power-yoga

on liikuvam ja seda ei tehta nii süvenenult kui põhijoogat, kus õpitakse põhiasendeid, -liikumisi ja õiget hingamist.

PLUSSID

Eriti soovitatav neile, kel on probleeme seljaga, sest just see treeningviis aitab parandada painduvust ja ?“ära vajuma?” kippuvat rühti. Kogu joogasüsteem arendab organismi tervikuna. Kui näiteks püüda parandada pea verevarustust sirutuste kaudu, paraneb kindlasti nägemine, mälu, enesetunne jms. Hästi rahustava ja lõdvestava toimega.

MIINUSED

Vajalik hea keskendumisvõime, eriti üksi treenides. Algstaadiumis on iseõppimise asemel soovitav kasutada asjatundja abi. Vähese painduvusega inimestele alguses raske. Ei sobi üliaktiivsetele.

(Rull)uisutamine

Paljudel lapsepõlvemälestuseks jäänud ala, mida igal juhul taas värskendada tasub. Kui uisutasite viimati ka kakskümmend aastat tagasi, proovige uuesti - võib juhtuda, et teie ei mäleta, kuid kehal on meeles, kuidas see käis. Miks mitte minna uisutama koos laste, sõbranna või mehega.

PLUSSID

Ideaalne liikumisvõimalus, mis annab hea füüsilise koormuse ja arendab hästi alakeha lihaskonda. Seega võib ala harrastada teatud vormi saavutamiseks. Pikkade distantside läbimisel saab uisutades hea aeroobse koormuse, arendab ka tasakaalutunnetust. Liuglemine annab erilise emotsiooni, kuna liikumiskiirus on tavalisest suurem.

MIINUSED

Kui treenite tehniliselt valesti, on oht end vigastada suur. Ei sobi neile, kel probleeme põlvede või õlaliigestega. Eestis on häbematult vähe teid, kus rulluiskudega sõita.

Rattasõit

See on varakevadest hilissügiseni üks kõige kergemini kättesaadavamaid spordialasid. Kümmekond kilomeetrit hommikul või õhtul kolm korda nädalas - sellest peaks piisama. Väljaspool suurlinnu täidab ratas ka bussi või auto aset. Nii et kaks kärbest ühe hoobiga! Sisetingimustes on võimalik rattasõit veloergomeetril jõusaalis või kodus, grupisõit spinningutunnis treeneri juhendamisel ja muusika saatel.

PLUSSID

Parandab hingamiselundkonna töövõimet, arendab jalalihaseid (mitte karta jalalihaste liigset kasvu!). Võimaldab koormust reguleerida ning on hea kaalus mahavõtmise treening. Jalgratas transpordivahendina viib sõitja ühest punktist teise, teenides samal ajal ka sportlikku eesmärki.

MIINUSED

Nõuab treeningvahendit. Harrastamine pole soovitatav haiguste puhul, millega kaasnevad tasakaaluhäired. ülakeha ei saa koormust, staatilise seljaasendi tõttu võib tekitada pingeid seljas. Eriti õues külma ilma ja vale riietusega sõites võivad süveneda põletikulised protsessid organismis.

Tervisekäimine, -jooks

Käimine on igati soositav tegevus. Lühemad vahemaad võiks transpordi asemel läbida kiirelt kõndides. Jooksmisega võiks alustada siis, kui olete omandanud õige tehnika (st samm üle terve talla, käte vaba töö, sirge selja hoidmine). Vahepealse variandina võib soovitada kepikõndi, mis erinevalt tavalisest käimisest rakendab tööle ka ülakeha lihased.

PLUSSID

Värskes õhus liikumine aitab eriti hästi maandada pingeid ja parandada aeroobset vastupidavust. Saab harrastada ajaliste piiranguteta.

MIINUSED

Nõuavad õigeid jalanõusid. Jooksmine ei sobi neile, kel on probleeme põlvedega (käies on liigeste koormus väiksem).

Võimlemine

Väga tõhus treeningviis, eriti siis, kui tunnete suurt soovi end lemmikmuusika järgi liigutada. Loovalt mõeldes saate trenni teha igasuguste vahenditega (pallid, toolid, laud, tolmuimeja, hari jne).

PLUSSID

Saate harrastada endale sobival ajal ja siis, kui soov tekib. Hantleid ja kummilinti kasutades annab hea koormuse.

MIINUSED

Peegli puudumisel võib kannatada harjutuste tehniline sooritamine - seepärast kasutage peeglit treenerina! Kõrge vererõhu puhul vältige järske liigutusi, suurt koormust, käte viimist õlavööst kõrgemale, asendeid, kus pea on allpool õlajoont.

Tantsimine

Pidudel tantsimist võiks vahel võtta kui treeningut meeldiva muusika saatel. See tähendab, et tantsima ei pea alati kõrgetel kontsadel ja ülipidulikes riietes. Kõige õigem on minna just sellisele tantsupeole, kus mängitakse teile meeldivat muusikat. Kui selle saatel aktiivselt liikuda, on see paraja trenni eest, sest mida rohkem muusika meeldib, seda rohkem tantsite ja pingutate.

PLUSSID

Arendab märkamatult ja kõige meeldivamal moel nii lihaseid kui ka liigeseid.

MIINUSED

Võib tekitada sõltuvust ja järgmisel päeval liigset väsimust.

Tervisepoks, võitluskunstid

Ideaalsed keha ja vaimu arendavad treeningviisid, kus kasulik on ühendatud meeldivaga. Ei maksa arvata, et need on vaid meeste alad - mõlemat võivad edukalt harrastada ka naised.

PLUSSID

Annavad elementaarseid enesekaitseoskusi, arendavad koordinatsiooni ja rütmitunnetust. Võtavad tänu intensiivsusele parajalt võhmale ning maandavad märkamatult ka pingeid. Võimaldavad erinevate võimetega inimestel koos treenida.

MIINUSED

Kogemuse puudumisel vajate kindlasti treeneri abi. Poks nõuab ka spetsiaalset varustust. Ei sobi kõrge vererõhuga inimestele.

Keegel

See esialgu lihtsana tunduv kuuli veeretamise mäng pakub treeningsaalis rahmeldamisele mõnusat vaheldust. Sportlik harrastus on see igal juhul, sest mängitakse ju punktidele ja liigutatakse kogu keha.

PLUSSID

Treenite nii jalgu kui ka tuharalihaseid. Parema sportliku tulemuse saavutamiseks mängige kahekesi või üksi, siis kulutate rohkem energiat. Seltskonnaga mängides tuleb aga odavam.

MIINUSED

Koormust saab rohkem see käsi, millega kuuli veeretate. Nõuab õige mängutehnika tundmist ja keeglisaali olemasolu.

Jõusaal

Jõusaalitreening on eriti mõnus, kui alustate õigesti ja mis peamine: hea treeneri juhendamisel. Iganädalane jõusaalitreening ei peaks olema pingutav, pigem võiks see olla mõõdukas ja kõiki lihasgruppe arendav. Naistel ei tasu lihaste liigse kasvamise pärast muretseda, sest nende looduslik hormonaaltasakaal hoolitseb, et lihased liiga suureks ei kasvaks. Pealegi on paljudes treeningsaalides piisavalt nn aeroobseid treeningseadmeid (need arendavad hingamiselundkonda) igale maitsele. Kindlasti on põhjust meeles pidada, et rasvade asendudes mõistliku hulga lihasmassiga kulub kaloreid ka puhkeolekus tunduvalt rohkem. Kui eesmärgiks on kõhnumine, võib jõusaalitreening aeroobikatundidest isegi tõhusam olla.

PLUSSID

Arendab lihaseid ka mistahes muu treeningu tegemiseks. Saab treenida eri eesmärkidel: kasvatada lihasmassi, parandada lihaste vastupidavust, teha taastusravi harjutusi, keskenduda kindla lihasgrupi tugevdamisele. Kui muude aladega koormate kindlat liigest või lihasgruppi üleliia, siis jõusaalis saab treeningut reguleerida vastavalt vajadusele. Oskuslikult treenides annab väga hea tulemuse.

MIINUSED

Oskamatult treenides jäävad tulemused kättesaamatuks ja ületreenitus on kerge tulema. Hea treeneri puudumisel võib motivatsioon kiiresti kaduda.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara