Soovide teadvustamine viib saavutusteni

Kuhu see innustus kadus? Miks sedavõrd asine ettevõtmine taas liiva jooksis? Usun, et oleme kõik püüdnud sellele küsimusele vastust leida. Valdav enamus meist on nõus sellega, et millegi saavutamiseks on vaja pingutada.

Selleks, et pingutada, on vaja head põhjust ehk motiivi. Lühemaajaliseks pingutuseks sobib ka lihtsakoelisem ehk pinnapealsem põhjus. Selleks, et elus tegelikke muutusi esile kutsuda ja uus tase saavutada, peab põhjus tulema sügavalt meie endi seest.

SüVENE ENDASSE

Et enda seest midagi olulist leida, tuleb endasse süveneda. On hädavajalik mõista, mis mind tegelikult käivitab ja pikemat aega käimas hoiab ja selleks tuleb seda mehhanismi lähemalt tundma õppida. Seda protsessi nimetatakse maakeeles mõtlemiseks, tõenäoliselt on meil siin tohutu kasutamata ressurss. Male termineid kasutades oleme heal juhul valmis mõtlema paar kolm käiku ette. Pikem kombinatsioon tundub meile üle jõu käivat.

Ma usun, et kui inimene ei süvene endasse ja ei teadvusta endale tegelikke põhjuseid, mis talle pikaks ajaks hoo sisse annavad ja seejärel neid põhjuseid hoolega endal silme ees ei hoia, siis tunneb ta varem või hiljem, et ta "enam ei suuda"? või et "enam pole mõtet"?. Tulemuseks ongi see, et inimene jätab asja katki, sest vajalik vaimustus ja hoog lihtsalt raugevad.

Lapsepõlves õpetatakse meile kõike muud, aga mitte seda, kuidas endasse uskuda ja selle usu toel elus edu saavutada. Mõtlema õpetamise asemel kästakse pähe õppida ja ainuke asi, millesse usume, on see, et omandatu ongi lõplik tõde. Järgnevalt juhtub see, et iga kord, kui tunneme, et koolis õpitu meid elus ei aita, langeb meie eneseusk veelgi.

Osa meist usub siiralt, et nende motivatsioon sõltub kellestki teisest. Oletame hetkeks, et see ongi nii. Kellest see siis sõltuda võiks? Kes annab Sulle peale äpardunud üritust uue põhjuse või aitab näha olemasolevat? Kes aitab Sul leida julgust ning tahet? Vanemad? Õpetaja? Kolleeg? Hea sõber? Koer või kass kodus? Abikaasa? Elu paratamatus on see, et väljaarvatud mõned üksikud (koer ja kass näiteks :), on neil kõigil iseendaga tegemist. Kui nad asuvadki Sind motiveerima, siis sageli teevad nad seda nii, nagu see Sulle ei meeldi. Järelikult tuleb Sul ikka ise ennast motiveerida. Ainult Sina ise tead, mis on need tegelikud põhjused, mille pärast Sa midagi teed. Sul tuleb need põhjused ise endas üles otsida ja nendega tõtt vaadata.

MIS SIND INNUSTAB

Järgnevaga tahan ma aidata Sul luua pilti sellest, millised vajadused üldse inimesi liikuma panevad. Teaduslikud uurimused on näidanud, et teatud maani on kõigi inimeste vajadused sarnased. Erinevaks teevad inimesi sealjuures neid vajadusi rahuldada proovides langetatud valikud. üks valib nälja sunnil tööle minna, teine vargile. üks valib tunnustuse nimel ausalt trenni teha, teine valib keelatud ainete toel eesmärgini jõuda. Need valikud jäävad alati Sinu langetada.

Ameerika motivatsiooniguru Anthony Robbins nimetab kuut inimlikku vajadust, mis käivitavad meie tahte tegutseda.

1. Variatiivsus ehk vajadus muutuste (vahelduse) järele.2. Kindlustunde ja stabiilsuse saavutamise vajadus.3. Tähtis olemise ehk tunnustuse vajadus.4. Vajadus armastuse ja lähedaste suhete järele.5. Kasvamise ja arengu vajadus ehk soov saada kellekski ja olla keegi.6. Maailmale ja kaasinimestele kasulik olemise vajadus - soov midagi kasulikku ära teha.

Kaks esimest vajadust on vastakad nagu inimese loomuski. Ehk oled isegi olnud olukorras, kus ühel hetkel käivitub Sinus siiras soov seisvas vees mingi lainetus tekitada. Järgmisel hetkel, kui lained peakohal kokku löövad, oled valmis tegema ükskõik mida, et olukorda jälle stabiliseerida.

Ma ei taha väita, et Robbinsi teoorias peitubki lõplik tõde. Olen pigem seda meelt, et nende asjade peale mõtlemine aitab Sul enda vajaduste osas selgust saada. Aitab Sul aru saada, miks Sa täna midagi teed. Mida täpsem on vastus küsimusele, miks Sa midagi tahad ehk millist konkreetset vajadust Sa rahuldad, seda täpsemad on Sinu valikud ja seda kindlamalt viid oma tegemised võiduka lõpuni.

Mõtle kõigepealt sellele, mis Sind motiveerib ehk innustab, julgustab ja särama paneb? On see võit, raha, meeskonda kuulumine, head elutingimused, tiitlid, staatus, hirm, isiklik tähelepanu, eesmärgid, armastus, vabadus, parem tervis, tulemuslikkus, tunnustus, vajalik olemine, enese proovile panek, muutused, vajadus aidata, lähedased suhted, stabiilsuse saavutamise, vastutus, turvatunne, isiklik areng?Kindlasti võib siia lisada veel hulga asju ja esimese hooga tundub kõik olevat oluline. Mida edasi teha?1. Proovi siiski selekteerida välja need, mis on iseenesest mõistetavad ehk eeltingimused, et Sa üldse asjaga tegeleksid.2. Siis tõmba maha need, mis Sind täiesti külmaks jätavad.

3. Järele jäävad asjad, mis Sulle indu ja jõudu annavad.

üks nõuanne selle mõttetöö juurde veel - ole enda vastu aus. Täiesti aus ilma igasuguse valehäbita! Kui Sa juba endasse süüvinud oled, siis tee seda põhjalikult. Ära lepi pooliku tõega, mõtle oma mõtted lõpuni. Küsi selleks endalt kolm küsimust:

1. Mida ja miks Sa tegelikult tahad? Mõtle seejuures eesmärkidele ja hüvedele, mille poole Sa pürgid. Küsi endalt, miks Sulle seda tegelikult vaja on? Mida see Sulle annab? Mida täpsem on vastus küsimusele, miks Sa seda tahad, seda täpsemad on Sinu valikud ja seda kindlamalt viid Sa oma tegemised võiduka lõpuni. Kui Sa ei suuda leida head põhjust, miks Sa seda väga tahad saada, siis tõenäoliselt Sa ei tahagi seda või tahad seda kellegi teise, mitte enda pärast.

2. Millises suunas Sa liigud? Mõtle sellele, kuhu Sinu tänane tee Sind viib ja kas Sa oled selle suunaga rahul? Vaata julge, avatud pilguga maailma ja näe enda sihti selle suure pildi taustal. Kas see innustab Sind või ei? Kui ei innusta, siis küsi endalt - miks? Vastus võib näiteks olla, et Sa tahad midagi enamat, aga võib ka olla see, et Sa tahad midagi hoopis muud. Igatahes aitab see vastus korrigeerida Sinu suunda ja võib-olla ka mängureegleid.

3. Milliseid reegleid Sa austad? Mõtle oma väärtushinnangutele ja tea, et Sul on alati valik, ka siis, kui Sa arvad, et Sul ei ole valikut. Kas Sa pingutad alati lõpuni, et oma eesmärke saavutada? Kas Sa usud, et alati saab paremini - et inimene on võimeline täpselt nii paljuks, kui ta usub, et ta on võimeline? Kas Sa järgid kindlameelselt enda südame häält ja kokkulepitud reegleid? Või tunned Sa, et kuidagi teistmoodi saab ka? Mida see teistmoodi tegelikult tähendab? Milliseid reegleid Sa siis ikkagi austad?

Enda soovide teadvustamine aitab leida motivatsiooni ehk kütuse, mis annab tahtmist, indu ja jõudu teha enda parim, minna edasi, teha iga sooritus täie pühendumise ja keskendumisega.

Leia see, mis Sind motiveerib ja Sa hakkad ise looma olukordi, kus Sa tahad asju teha. Seeläbi väldid olukordi, kus Sa oled sunnitud asju tegema. Kui Sa ei teadvusta põhjuseid, siis sunnid ennast rutiinist või mingil muul hägusel põhjusel edasi minema. Kui teadvustad, siis saad sellest teadmisest piisavalt jõudu, et iga päev endast parim anda.

1. Mitte keegi teine ei saa Sind motiveerida - seda saad teha ainult Sina ise. Sest ainult Sina ise tead, mis on need tegelikud põhjused, mille pärast Sa midagi teed.2. Jõua selgusele, mida Sa tahad, et Sinu elus juhtuks?3. Mõtle, kas see tee, mida mööda Sa liigud, viib sinna, kuhu Sa minna tahad?4. Mõtle nende reeglite peale, mille järgi Sa täna elad ja mängid. Kas need on kindlad, selged ja vääramatud?5. Küsi endalt, kas Sa olid lõpuni aus, vastates eelmisele kolmele küsimusele?6. Usu oma võimetesse - see usk on motivatsiooni kasvulava.

Osale arutelus

 • Aivar Haller

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara