Töökoha vahetus - kas pääsemine või järjekordne läbikukkumine

Viimasel ajal on õhtu viimane mõte, et ei taha kuidagi hommikul tööle minna. Uneski lahendan tööga seonduvaid ebameeldivusi ja ärkan kõheda tundega. Taban ennast tihti ülemust ja töökaaslasi tuttavatele klat?šimas. Tunnen vimma, kui mulle järjekordne tööülesanne delegeeritakse ning ei mõisteta, et olen niigi ülekoormatud. Ma ei mäleta, millal mind viimati premeeriti. Mõtlen vahest, et kas töö peabki nii rutiinne olema. Tean, et kuskil on kindlasti tööandja, kes mind kõrgemalt hindaks, seetõttu sirvin kõiki tööpakkumisi ja kandideerin huvipakkuvamatele kohtadele. Loomulikult salaja, et mu ülemus sellest teada ei saaks.

Kui midagi siit loetelust võiks olla väljavõtteks sinu päevikust, siis oled sa üks neist, kes oma tänase töö üle kuigi õnnelik pole. Ilmselt oled sa ka üks neist, kes oma suurt võimalust alles otsib. Võib olla täiesti valel erialal töötab. ülemusega läbi ei saa. Ebakompetentsena end tunneb või sootuks läbipõlemise äärel on.

Mis iganes on rahulolematuse põhjuseks, väljapääsuks on alati kaks ust. üks uks on jääda ja oma praegusel kohal asju paremaks muuta, kasvõi firma sees ametipositsiooni vahetades. Teine uks on minna. Minna ja võib olla peagi uuesti pettuda. Halvemal juhul jäädagi tööturule pendeldama.

Miks tundub kergem uks selja taga sulgeda ja uus töökoht otsida? Miks mitte proovida uut algust vanas kohas?

Firmade töökuulutused ahvatlevad proovima ja võitma

Internetipõhised tööportaalid saavad iga nädal külastusi mitmekümnetest arvutitest. Ajalehtede töökuulutuste rubriigid kutsuvad iga päev esile sadu ja sadu kandideerimise starte. Pakkumiste vitriin on kirev: otsime tegijaid, ootame oma meeskonda parimat müügimeest, pakume konkurentsivõimelist palka, koolitust, arenguvõimalusi, meie töökas kollektiivis tunned end hästi, jne.

Kõik see ahvatleb kandideerima ja proovima. Äkki makstakse rohkem, on parem ülemus, leebemad nõudmised, luksuslikumad töötingimused.

Kui töökohta vahetatakse vaid pinnapealsetel põhjustel ilma analüüsi tegemata võib järgneda pettumus. Ka uus töökoht pole see. Tulemuseks on järjekordne dilemma, kas jääda või minna.

Tegelikult pole asi alati nii masendav. Õnnestunud kandideerimine võib hoopis anda vajaliku energialaengu ja tunnustuse - ma olen tööturul vajalik, et oma olemasoleval ametipositsioonil innukalt edasi töötada. Kui kõik argumendid kaalukausile asetada, tundub tihti praegune ametikoht armsam ja turvalisem. Vahel võib katsetus aga tuua ka oodatud tööpakkumise.

Ometigi kipub tööturul liialt juurduma trend, et ametikoht end kolme kuni viie aasta jooksul ammendab ning et lihtsam on tööandjaga lahku minna kui probleeme lahendama hakata. CV - des kohtab üha huvitavamaid põhjusi töösuhte lõppemiste kohta: sain 60% vähem palka kui väärt olin, motivatsioonisüsteem oli vastuvõetamatu, firma ei väärtustanud mind, ülemus ei mõistnud mind, tööd oli liiga palju ja ületunde ei tasustatud.

Poleks kohane kahtluse alla seada nende väidete õigsust. Kuid küsida, et kas tööandjaga neist probleemidest ka räägiti, enne kui lahkumisavaldus esitati, on põhjendatud küll. Nimelt käituvad paljud töötajad justkui jonnakad lapsed, kes konflikti tekkides teise liivakasti ähvardavad minna, sellest lihtsalt ja lakooniliselt lahkumisavaldusega teada andes.

Tarmukamad töötajad lahkuvad hoolimatu tööandja juurest

Mitte alati pole tegu töötaja poolse sooviga monogaamset kauakestvat töösuhet lõhkuda. Tööandja, kes otsustab olla kurt töötajate murede suhtes arvates, et kes karmides tingimustes vastu ei pea, ongi kaotust väärt, aitavad töötaja lahkumisvalikule usinalt kaasa.

Äsja töökohta vahetanuid küsitledes, selgus, et peamiseks põhjuseks on lahknevused väärtushinnangutes. Aga ka sobimatu juhtimisstiil ja ebasobivate tööülesannete ülekaal. Harvem vahetatakse töökohta pelgalt palga pärast. Firma kultuur, töötingimused ja suhtekliima on üha olulisemateks teguriteks töökoha valimisel.

Triin (27)
, kes suvel tööandjat vahetas, on kindel, et kui asjadest oleks saanud ülemusega normaalselt rääkida, oleks ta jäänud. "Tundus, vestlused ei vii kuhugi ja minu väärtushinnangud ei sobi ettevõtte omadega. See oli nagu vesi, mis kivile tilkus, lõpuks lohu sisse uuristas ja otsustama pani, et enam ei taha."? Triinu jaoks oli muret tekitav just ebameeldivate tööülesannete osakaalu tõus võrreldes algusaastatega. "Inimene peaks tegema ikka rohkem seda, mis on tema põhikompetents ja mis tal hästi välja tuleb"?, on Triin oma praeguse töökohaga rahul.

Kristi (29
) oleks oodanud, et juht tema õpingutesse sallivamalt suhtuks. "Me ei suutnud leida ühist keelt ja kompromissi ning mind näris pidev süütunne õpingute pärast"?, toob Kristi välja peamise argumendi. "Hea töökoht peaks soodustama rahulolu ka teistes olulistes eluvaldkondades"?.

Meeli (31)
toob lahkumise peamise põhjusena välja juhtimiskultuuri: "Alguses sain ülemusega rohkem rääkida. Pärast muutusid vestlused temapoolseks surve avaldamiseks. Tundus, et minu seisukohad pole olulised ja ma olen vaid masin mingi ebamäärase eesmärgi täitmiseks".

Lõpliku lahkumiseotsuse tegid kõik küsitletud peale põhjalikku analüüsi. Oluliseks eelduseks oli, et uus töökoht pakub arenemise ja eneseteostamise võimalusi ning annab rohkem ruumi ka muude oluliste asjade jaoks, nagu pere ja hobid. Sugugi mitte vähemtähtis polnud valiku tegemisel ka täiendkoolituste võimalus, firma kultuur ja kollektiivi mikrokliima.

"Hoolimata toredast uuest kollektiivist jään oma vanu töökaaslasi taga igatsema"?, on Kristi veendunud ühes olulisemas puuduses töökoha vahetamisel.

Seda, kui kauaks uus koht pinget pakub ja millal uus siht silme ees terendab, ei osanud keegi vastanutest öelda. Oluline, et tunneks enda väärtust ja poleks vaid mutter mingis suures masinavärgis.

Enne kui otsustad, pea endaga nõu

Kui kõik kulgeb positiivse stsenaariumi järgi ja töökoha vahetus end õigustab, on hästi. See eeldab läbimõeldud käitumist ja tegutsemist. Töökohakirevaid CV - sid lugedes, töötaja meelekindlust oma karjääri suhtes järeldada ei saa. Pigem on valikud tehtud hetkeemotsiooni ajendil.

Asjad ei lähe kunagi halvaks üleöö, vaid ikka pikkamööda. Esimesi probleeme tuleks võtta kui ohusignaali. Püüda olukorda analüüsida ja asjasse puutuvatega arutada. Hoolimata oma positsioonist on igal töötajal õigus ennast kehtestada.

Näiteks teatada tööandjale, et ollakse tööülesannetega liigselt koormatud, töö on muutunud rutiinseks, arenguplaanid ei ole kooskõlas praeguse kohaga ning hing ihkaks koolitust. Varajases faasis arenguvestlus ja ettepanekud võivad viia sobiva lahenduseni mõlema osapoole jaoks. Näiteks võib tööandja pakkuda väärt töötajale horisontaalse karjääri võimalust - liikumist teise osakonda või valdkonda. Või muuta tööülesandeid. Reorganiseerida boonusskeemi, pakkuda täiendkoolitust.

Kui vestlusest ikkagi ei piisa võib püüda ka ise oma ametikohta endale uuesti maha müüa. Vahel see õnnestub, kui oma tegemistesse veelgi energiat süstida. Ennast arendada, oma tööd uue kirega tegema hakata, uute hobidega oma elu värvikamaks muuta.

üks asi on kindel. Mittemiski ei anna töötaja kohta parimaid soovitusi kui pidev karjäär ettevõtte sees, arenemine oma ametikoha sees ja karjääriredelil üldse. Selliseid töötajaid väärtustatakse enim ning tööturul on nad kõrgelt hinnatud.

Osale arutelus

 • Tiina Saar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara