Tähtpäevaline tähelepanu ja sellele vastamine

Selle artikli eesmärgiks on näidata tähtpäevades võimalust - kujundamaks häid inimsuhteid ja positiivset töökeskkonda.

Tähtpäevad - need on päevad, mis väärivad erilist tähelepanu, milledele igaühele on antud oma tähendus. Vaadates 2002 aasta kalendrisse, leiame veebruari- ja märtsikuust eest Valentinipäeva, Vastlapäeva, Iseseisvuspäeva, Naistepäeva, Lihavõttepühad. Need on enamlevinenud tähtpäevad ja pühad, mida laiemas ringist tähistatame.

Mõtiskledes tähtpäevalisest tähelepanust, peame mõistma, miks on meil neid päevi vaja: üks põhjustest on kultuur ja kultuuritraditsioon, mille keskel me ennast määratleme - siit tulenevad tähtpäevadele omad traditsioonid ja rituaalid; teine põhjus on sotsiaalne - rituaalides meie elu korrastub, ühistegevusega me tunnetame ennast sotsiaalselt tähtsatena, rituaalides toimub tunnustuse ja informatsiooni vahetus.

Hiljuti arutasime töö juures, et millised kalendrilised tähtpäevad meid selles tujutus Eesti talves ees ootavad ja äkki kõik kaaskolleegid elavnesid. Siit järeldus, et tähtpäevad aitavad kaasa meie igapäeva töörutiini tuua elevust ja annavad võimaluse kolleegidel omavahel suhelda teistsugusel tasandil kui ainult töö.Liites siia ka töötajate isiklikud tähtsamad sündmused - sünnipäevad, koolide lõpetamised jne ..., siis tähelepanu jätkub.


Valentinipäev

Minnes konkreetsemaks ja alustades Valentinipäevast, millal kõikjal, kuhu vaatame, näeme punast värvitooni ja südame sümboolikat - küll õhupallidena hõljumas, küll maiustuste kujul, küünaldena põlemas jne, paneb mõtlema - see päev on meile tulnud kaugelt ookeani tagant, kuid levinud mõne aastaga imekiirsti. Valentinipäeva sisu üle järele mõeldes, ei ole see muud, kui üks suur ligimesearmastus ja sellest märguandmine. Ja miks ka mitte, eriti meie Põhjamaalise, suhteliselt kinnise elulaadi juures - võimalus nüüd rääkida avalalt tunnete keelt.

Märkamatult lauale jäetud shokolaad või punane lilleõis või e-mailis saadetud postkaart ei saa kedagi jätta ükskõikseks. Kaasas käib siin mängulisus ja lapselik rõõm ja see ongi nii inimlik. Läheme selle lustiga siis kaasa ja mõtleme, millisele heale sõbrale, kolleegile ja ülemusele, me soovime sellel päeval tähelepanu pöörata. Eriti rõhutaksin siin -üLEMUSELE. Olen märganud, et tippjuhid jäetakse mõnigikordki sellisest tähelepanust ilma, eelkõige aukartusest, et kas sobib.

Kord loengus küsis üks sekretär, et kas ma ikka tohin oma ülemusele Valentinipäeval kinkida ühe punase roosi - tema on ju mees. Vastus on, et loomulikult ei tarvitse seda käest-kätte üle anda, kuid tema lauale, vaasiasetatuna, on see igati elevust tekitav ja tervitatav ettevõtmine ning küllap kiirgub hea meeleolu sellest kõikidele kolleegidele tagasi.

Või teine kartus: aga see on ju nii lapsik, mingite südamete kinkimine. Vastuseks sellisele pöördumisele ütleksin, et just see ongi hea, kui suudame murda rutiinne ja nautida neid.

Kuigi Valentinipäeva kombestikus algne idee on, et kingituste edastamisega käib kaasas anonüümsus, on aeg teinud omi korrektiive ja sama sobiv on kaarte allkirjastada või kingitusi vahetult sõbrale üle anda. Selliselt saame sõnumite edastajaid ka tänada, mida ei tohi unustada jätta tegemata.


Vastlapäev

Vastlapäeva, mida saab tähistada edukalt töövälisel ajal, on hea koos kolleegidega veeta paar õhtutunnikest värskes õhus. Kui ilm lubab, siis lasta liugu ja juua termostega kaasa võetud kuuma jooki, süüa õues vastlakukleid ja järgmine tööpäev algab kindlasti reipalt ning heatujuliselt.

Kui keegi nüüd küsib, et kust võetakse see ilus ilm ja koht, kuhu minna, siis vastaksin:jätkugu ainult tahtmist, siis fantaasiast puudu ei tule. Sama edukalt võib näiteks minna üheskoos rahvusliku interjööriga söögikohta hernesuppi sööma.


Iseseisvuspäev

Iseseisvuspäev on riiklikul tasandil tähtsaim püha, mida ka vastavalt Vabariigi Presidendi tasandil tähistatakse. Kui härra Presidendi vastuvõtule on nimekiri piiratud, siis laieneb see tähtpäev kõikidesse organisatsioonidesse püha eelnevale päevale. Märksõnadeks on: akadeemilisus, väärikus, tagasihoidlikkus. Riiklikes asutustes korraldatakse, tippjuhtide tasandil, pidulikke koosolekuid ja kaetakse vastuvõtulaudu. Suuremates organisatsioonides toimuvad aktused ja vastuvõtud: "Pokaal shampanjat"?; "Pidulik kohvivastuvõtt"?; "Pidulik lõunasöök"?, jne. Jagatakse tunnustust töösaavutuste eest ja austatakse endisi kolleege.

Oluline, et riiklik sümboolika on esindatud: lipud ruumides laualippudena, sobivad on lauaküünlad ja lilled laual, mis valitud riikliku sümboli värvidest. Töötajad on argipäevalikult-pidulikult riitatud: ülikonnad, kostüümid.

Naistepäev

Sellest päevast arusaam ja tähistamine on elanud läbi oma ajaloo. Tunnetatuna seda eelmise ühiskonnakorra traditsioonina, oli ju Naistepäev aastaid surutud unustusse.Mida enam aga Eesti riigi idenditeet on kasvanud tugevamaks, seda enam tundub Naistepäev jälle ausse tõusvat. Küll mitte enam nii tõsimeelse meeste tormijooksuna lillede järele ja nende "hüsteerilisele"? kinkimisele, mida ju sellisena vaja ei olegi.

Tähelepanu osutamisega kasvõi "Pokaal veini"? vastuvõtuna - oleks see päev meestepoolse pöördumisena asutuses igati tervitatav. Selliselt ühiselt ja mitte kedagi eraldi esile tõstvalt, sobib sedalaadi pöördumine kindlasti paremini naistevaheliste heade suhete hoidmiseks kollektiivis.

Sekretärid saavad olla siin headeks nõuandjateks oma meeskollegidele. Naiskollektiividega organisatsioonides on aga ühine pidulikum kohvijoomine või nn "Kella-viie-tee"? sobivaim hetk ajas, mis väärib seda tähelepanu, et tunnetada ennast olemaks naine, kuulub siia juurde ju nii naiselik sära ja "lobisemine"?.


Lihavõtted

Tõin need pühad esile selleks, et rõhutada siinkohal traditsiooni, mida peetakse kodukeskselt ning kaasaskäiv "butafooria"?, olgu nendeks siis jänkukesed, tibukesed, värvitud munad- rangetesse bürooruumidesse ei kuulu.

Küll saame tuua oma ruumidesse keavdehõngu ja olgu selle tähistuseks: pajuurvad või hiirekõrvus kaseoksad või roheline muru lauakaunistusena.Rõõmu jagub nendestki.


Isiklikud tähtpäevad

Tahaksin veelgi, vaatamata mitmetele eelnevatele kirjutistele, rõhutada et me ei pea suurelt oma isiklikke tähtpäevi tööl pidama. Tähelepanu tulgu eelkõige organisatsiooni poolt. Kuidas see on korraldatud, olgu hästi läbi mõeldud. Kas kogutakse selleks eraldi rahasumma või leiab selleks juhtkond vahendeid tööötajatele nende pidupäevade tähistamiseks kingituste ja lillede ostmiseks ja vajadusel ka laua katmiseks.

üks näide: suurim tähelepanu osutamine sünnipäevalapsele on, kui sünnipäevahommikul pakkuda talle võimalus tulla paar tundi hiljem tööle ja siis istuda kolleegide poolt kaetud kohvilauda. Selliselt osutatud tähelepanu on organisatsiooni poolt töötajale osutatud tunnustus ja lugupidamine, millele töötaja vastab kindlasti suurema motivatsiooni ja valmisolekuga paremini oma tööd igapäevaselt teha.

Kokkuvõttes tahaksin öelda, et tegelikult ei olegi töötajale vaja palju pakkuda organisatsiooni poolt selleks, et olla motiveeritud töötama: selleks on vaja head töökeskkonda, kuhu kuuluvad head suhted juhtide ja kolleegidega ja tunnustust. Tähtpäevade tähistamine on aga üheks vahendiks sellise keskkonna kujundamisel.

Osale arutelus

 • Inge Ojakäär

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara