Tavad ja tabud tööl

Kõik turundusinimesed teavad, kui tähtis on pakend toote edule, kuid mitte vähem tähtis ei ole pakend, milles esitleme oma tööalast võimekust, kompetentsi ja usaldusväärsust.

Igas süsteemis kehtivad kirjutamata kokkulepped ja head tavad, mis muudavad kontaktid lihtsamaks ja aitavad keskenduda olulisele. Rõivaetikett töösfäärides on välja kujunenud pika aja jooksul, põhinedes nii praktilistel argumentidel kui ka otseselt põhjenduseta traditsioonidel ja harjumustel. Paljud kunagised reeglid on tänaseks küll aegunud ning jäänud pigem soovituse staatusse.

Tänases muutuvas maailmas on etikett muutunud oluliselt vabamaks, tehes kandja personaalsusele rohkesti ruumi. Kuid seda mitte kõikjal ja mitte ühtemoodi. üldjuhul on valdkonnad, kus ei esindata enda isikut, vaid võimustruktuuri või ettevõtet, mõnevõrra konservatiivsemad ja ka sealsed riietumisreeglid rangemad. Õigus, finants, poliitika ja kaitsejõud on valdkonnad, mille juurde orgaaniliselt kuulub soliidsus ja ka mõningane konservatiivsus. Nii on see kõikjal maailmas, rõhutamaks inimliku sarmiga manipuleerimise teisejärgulisust professionaalses plaanis.

Kehtivad suhteliselt ranged reeglid, kuid nendeski on oma mänguruum. Tavade hea tundmine on tegelikult vabastav, teadmatusest kaldutakse enamasti äärmustesse - kohatutesse liialdustesse või vastupidi, arvatakse, et kõik on keelatud. Turvaline äriklassika on mõistagi kõige riskivabam valik, selle kasuks otsustades on konservatiivsemas ja rangema reeglistikuga töösfääris oma karjääriredelil esimesi samme tehes peaaegu võimatu eksida. Teisalt on see ka kõige igavam lahendus. Absoluutselt ajatud ärimaailma värvid on must, tumesinine, hall, melan?¾ ja valge, turvalisim disainilahendus teadagi kostüüm või ülikond, mille lõikejoon on kaasaegne ja proportsioonid arvestavad kandja figuuri eripäradega.

Kõrged riiklikud võimuorganid ei ole kindlasti koht tibi-tempude tegemiseks. Ehk superminid, pilku uputavad dekolteed ja vilkuvad nabad ei tule kõne allagi. Liigset provotseerivust ja paljastusi ametirõivastes võib mõningates situatsioonides lugeda isegi abituks katseks kompenseerida ametialaseid puudujääke, mis mingil juhul karjäärile kasuks ei tule. Samas ei maksa ka teise äärmusse laskuda, disainides enda täiesti sootuks ja isikupäratuks ametikandjaks. Elegantne soliidsus on parim valik.

Aksessuaarid on ülitähtsad asjaliku mulje loomisel, vahel isegi esmatähtsad. Paratamatult me märkame, kust ilmuvad ärikohtumisele saabudes välja tähtsad lepingud, isegi kirjutusvahend, millega neid allkirjastada, mängib tervikmulje loomisel ja usalduse äratamisel olulist rolli. Kingadele tasub tähelepanu pöörata, esmajoones nende hoolitsetusele. Kogu meie isik seisab korralikel kingadel, esmamuljet silmas pidades pole see väljend mingi liialdus. Daamidel pole mingit vajadust kanda tööl ainult seda kõige konservatiivsemat, veidi tädilikku, poolkontsal libik-kinga, küll aga tasuks sukkadega alati eelistada kinnise ninaga jalanõu.

Ametialase konservatiivsustelje teise otsa jäävad loomingulised sfäärid, kus reeglid on kahanenud üsna olematuks. Näiteks reklaami-, meedia-, kunsti- või moeinimese puhul tunduks ülim rangus pigem ootamatu kui usaldusväärne. Hea maitse ja stiilitaju omanikele on enam-vähem kõik lubatud, tuleb ainult teada, kus ja mida endale lubada tasub. Vabamas kontekstis sobib töötamiseks peaaegu iga kehakate, milles on mugav ning mis ei sega keskendumist, seda nii iseenda kui ka kaastöötajate jaoks.

Kampsuneid kantakse ametirõivana vägagi palju, korrektse joonega kardigan on jakile hea alternatiiv. Väga oluline on pöörata tähelepanu kudumi õigele hooldusele, vastasel juhul minetab see oma harmoonilise vormi peagi ja väljaveninud kudum kõlbab kahjuks vaid kodusteks koristustöödeks. Külmemal ajal võib elegantse karusnahast krae lisada nii jakile kui kardiganile. Moepildis on täna palju n-ö pehmemat lõiget, mis mõjub vähem rangena ja on tavaliselt ka veidi mugavam kanda.

Küllalt paindlikud ja vaieldavad on reeglid keskmistes äriettevõtetes. Arvestada tasub konkreetse firma tavadega, mis võivad olla väga erinevad. Samuti kehtivad eri ametipositsioonidel erinevad nõuded. Positsiooni tõusuga kaasneb rohkem vabadust ja vastutust igas valdkonnas, riietus ei ole siinkohal erand. Tugev isiksus võib endale nii mõndagi lubada, kui ta selle pingutuseta välja kanda suudab. Juhtide elu on seetõttu nii kergem kui ka keerukam. Esinduslikkus on märksõna, millest mööda ei pääse. Aga igavat rangust ei pruugi selles teadupärast sisalduda. üldjuhul määrab sisendusjõuline liider paljuski firma riietumistavad. See on iseeneslik protsess, vaevalt keegi teadlikult oma juhti matkib, pigem toimub jäljendamine alateadlikult.

Laias laastus lähtuvad töötaja riietusele esitatavad nõuded ühes keskmises ettevõttes küllaltki asjalikest põhjendustest: kui palju on väliskontakte ja mis laadi need on, kui lähedal asub ametikoht klientidele, kas sellega kaasnevad esinduskohustused või mitte jne. Paljudel ametikohtadel kantav vormirõivas täidab lisaks konkreetset rolli - eristab teenindaja klientidest. Vormirõiva kandmine tööl on tegelikult väga mugav ja vabastav lahendus, sest vabastab meid igahommikusest ajugümnastikast riidekapi ees.

Omaette teema on sobiva riietuse valimine situatsiooniks, kus tuleb üles astuda esinejana, eriti kui kuulajaskonnal pole eelnevat hinnangut esineja ega esitletava teema suhtes. Parima tulemuse annab tasakaalu leidmine kahe erineva eesmärgi vahel: äratada kuulajate tähelepanu ja samas mitte eksitada ega kõrvale juhtida seda tutvustatavalt teemalt. On küllalt tavaline, et töötaja igapäevane kontorirüü ei vaja nii suurt läbimõeldust kui ettekannete saateks kantav garderoob, eriti kui ollakse ettevõtte või projekti esindaja rollis. Kasulik oleks veidi tunda artistide ja teiste professionaalsete esinejate tarkusi.

Värvivalikul on kaval lisaks oma tüübile ja kontekstile arvesse võtta ka selliseid olulisi pisiasju nagu foon, näiteks kas taustale jääb hele sein või tume tahvel, ja valgustus ruumis. Kergem on jälgida kõnelejat, kelle siluett foonist selgelt eristub, pimedamas ruumis tasub eelistada heledamat rõivast. Selliseid tillukesi kasulikke nippe on tegelikult terve rodu, esinemist ette valmistades ei tasu neid tähelepanuta jätta, sest need võivad ettekande edukusele ja sisendusjõulisusele kaasa aidata.

Karjääri huvides tasub garderoobile kulutatud mõõdukas tähelepanu kindlasti ära, samas ei maksa loota, et see otseselt töötulemusi muudaks või töö meie eest ära teeks. Hästi valitud rõivas aitab lihtsalt veenvamalt esitleda isiksust selle sees.

Allikas:

Äripäev

Osale arutelus

 • Kristina Herodes

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara