AS Triibu sekretär Marika Rüga alustas sekretäritööga oma sünnipäeval

Nii Tartus kui Tallinnas kontorit omav AS Triip hõlmab trükikoda, kujundusbürood ja reprokeskust. Tegemist on küllaltki väikese firmaga, mis alguse saanud vaid paarist inimesest. Hetkel on Triibu töötajate arv paarikümne ligi ning nendest üks ja väga vajalik on sekretär Marika Rüga.

Marika hindab oma töökaaslasi kõrgelt, kuna kollektiiv olevat väga sõbralik ning üheks oma õnnelikumaks tööpäevaks nimetab ta esimest, tööle asumise päeva, mis oli ühtlasi ka tema sünnipäev.

"Toredad on kõik päevad siin Triibu Trükimajas. Meil on olnud nn terve maja koolitused, mis on oluliselt tugevdanud meeskonnavaimu ja üksteise toetamist. Väga mõnus ongi see, et saame kõik omavahel suurepäraselt läbi. Meie majast õhkub sõbralikkust ja kliendid tahavad siia ikka tagasi tulla. Töötada sellises kollektiivis on tõeline nauding. Ei teki tunnet, et ei tahaks hommikul tööle tulla."Ideaalne tööandja


Missugune on Teie arvates ideaalne tööandja?

"Ideaalne tööandja on selline, kes väärtustab oma töötaja panust töösse ning ka töötaja perekonda. Ja ta peaks olema ise teinud läbi arengu oma firmas nii, et kõik tööprotsessid on talle tuttavad. Just nõnda on meie juhataja arenenud. Algul oli ju Triip 2-3 inimese projekt. Nüüd on töötajate hulk kasvanud kontoris 18-le. Eraldunud on trükikoja pool ja veel mõned projektid."


Et aga võtta tööle sekretär, millega peaks tööandja olema eelnevalt kursis?

"Mingeid erilisi teadmisi küll tööandjal sekretäri tööle võtmisel minu arust vaja pole. Sekretär on ju juhataja parem käsi ja firma visiitkaart. Ega minulgi olnud enne tööle tulemist tööks vajalikke trükialaseid teadmisi - kõik on tulnud tegemiste käigus ja palju on mind õpetanud töökaaslased."

Marika tööpäev algab pool üheksa, kuid tööle jõuab ta tavaliselt juba pisut peale kaheksat. "See on aeg, kui tegelen eelmisest päevast edasi lükkunud asjadega. Vaatan üle, mis päeval teha tuleb ja sirvin kohvi kõrvale Äripäeva."

Triibu sekretäri päevad on tihedalt täis pikitud igasuguseid vajalikke ja igati "sekretärilikke" tegemisi: meilidele vastamine ja edasi suunamine, telefonikõnede ja klientide vastuvõtt, nende edasi suunamine; trükiste arhiveerimine, kontoritarvete tellimine.

"Veel ka logistika - trükiste kliendini toimetamine, arvete tegemine, väikeste tellimuste hinnapakkumised, vastuvõtt, vormistamine jms toimingud, mis vajalikud teha enne, kui tellimuse saab trükki saata."


Kuidas sattusite Triipu tööle?

"Triibus olen alates 2001. aasta 7. maist. Minu esimene tööpäev oli täpselt minu sünnipäeval. Ja üllatusena oli samal päeval sünnipäev ka Epul, kes oli minu eelkäija. Tema on sellest päevast alates Triibu kujundaja.

Triipu sattusin konkursi alusel. Saatsin CV koos kaaskirjaga, kutsuti vestlusele ja pärast vestlust helistati tagasi ning sooviti õnne uue töökoha puhul."

Marika on lõpetanud Helme Kutsekeskkooli, kus õppis väikeettevõtte juhiks. Kuna kursus sisaldas ka sekretäritööd, on osa praeguse ameti juures vajaminevaid oskusi juba koolis omandatud. Veel on ta lõpetanud müügiesindaja kursused, mis samuti sisaldasid asjaajamist jms. Marika hindab neid teadmisi, mis on talle kooliõpingutest jäänud. "Koolitarkus on kõik see kirjade vormistamine ja ärietikett, mis on minu ameti puhul ju väga oluline. Sekretär peab olema väga korrektne."?

Samas leiab ta, et enamik tööks vajalikke oskusi on õpitavad töö käigus. "Minu puhul näiteks igasugused trükimaailma nõksud. Sellist spetsiifilist lähenemist ei saagi ju sekretäriõppes olla. Selle jaoks ongi oluline, et töökaaslased oleksid abivalmid. Arhiveerimissüsteemid jms erineb ka igas ettevõttes. Kõige lihtsam on minu arvates muidugi sekretäril, kes jätkab vana rada, mille on eelmine sekretär loonud."?

On vaja olla ettevõtlik


Kas sekretäri ametikoht on Teie meelest võrreldav mõne teise ametiga?

"Kõige sarnasem on see ilmselt juhi abi ametile. Mõlemad on juhataja paremaks käeks. Kui firmas pole eraldi juhi abi, siis on selleks sekretär."

Mis on Teie arvates sekretäritöö erinevus väikeses firmas ja suurettevõttes? Kas väiksem ettevõte pakub piisavalt arenguruumi?

"Väikeses firmas on ilmselt sekretär informeeritum kõigest, mis firmas toimub. Suurtes on ju sekretärid jagunenud vastavalt osakondadele. Seal lihtsalt ei jõua kõikide töötajatega läbida. Arenguruumi on ka väikeses piisavalt, kui sekretär on ise ettevõtlik."?


On Teil ka hobisid?

"Käin vähemalt korra nädalas vesispinningus ja loen raamatuid. Seda nii palju, kui pere kõrvalt aega jääb. Suvel sõidame mööda Eestimaad - siin on nii palju ilusaid kohti, kus käia."?


Kui tihti loete sekretar.ee-d ning millised rubriigid/lood Teile enam huvi pakuvad?

"Loen sekretar.ee-d nädalas korra või tihedamini, vastavalt sellele, kui palju töö kõrvalt aega jääb. Kindlasti loen läbi intervjuud ja sirvin ka kõiki teisi rubriike. Sekretar.ee-s ei ole sellist artiklit veel olnud, mis üldse huvi ei pakuks. Kõik ikka selleks, et eluga ja muutustega kursis olla. Abi olen saanud palju ka sekretar.ee käsiraamatute sarjast. Väga hea mõte oli kõik kaante vahele panna. Suured tänud teile töö eest, mida teete!"?


Mida sooviksite oma tulevikult?

"Olla sekretär või juhiabi. Kasvatada oma poeg tubliks noormeheks. Perega palju aega koos veeta."?


Soov sekretäridele?

"Sära silmadesse ja naeratus näole! Seda tööd peab tahtma teha ja see amet peab endale meeldima."?


Kolleegi kommentaar

Marge Osula, AS Triip tootmisjuht:

"Sekretäri roll on tihtipeale tähelepandamatu. Tema mõnikord tänamatuks rolliks on täita hulganisti kolleegide pisisoove, mida teised nii iseenesestmõistetavaks peavad. Samas on see ettevõtte tegevuse ladusa toimimise jaoks hädavajalik.

Kuna sekretär on firmas esimene sidusisik erinevate töölõikude vahel, on väga oluline tema alatine kättesaadavus, heatujulisus ja korrektne väljanägemine. Marika on osanud ladusalt juhtida firmasiseseid infovooge, korraldada firmasse saabuvat paberiuputust ja vajadusel organiseerida ka firma tööväliseid üritusi. Marika on oma töödes ja tegemistes väga korrektne ja täpne. Soovin talle jätkuvalt rõõmsat meelt ja sära silmadesse!"

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara