Võimalused "raskete"? kolleegidega toimetulekuks

"Parim viis vaenlasest vabanemiseks on temaga sõbraks saada."

Abraham Lincoln

Meeskonnas töötamine võib olla samal ajal nii taevas kui põrgu. Parimal juhul on tegemist õlg-õla kõrval töötava ja üksteist toetava üksusega, mis suudab välja tuua üksteise parimaid omadusi. Halvimal juhul on tegemist seltskonnaga, kus igaüks pidevalt teisele jalgu jääb.


üldised nõuanded

1. Harjuta empaatiavõimet

See nõuanne on väga lihtne, kuid tegelikkuses siiski sageli raskesti järgitav. Aseta ennast kaastöötaja olukorda ja mõtle, mis võib tema keeruka käitumise tegelik põhjus olla. Kas tal lasub surve, millest ta vabaneda ei suuda? Kas tema töökoht on ohtu sattunud? Kas tal on kodus probleeme? Mitte ükski nendest põhjustest ei vabanda küll tema käitumist, kuid aitavad sul mõista, milles on probleemi alge. See arusaam aitab sul objektiivselt reageerida ning seega jõulisemalt selliseid olukordi lahendada. Kui oled otsustanud probleemse inimesega tema käitumisest vestelda, väldi kindlasti ründamist ja vaidlemist ning esita küsimusi, mitte ära ütle, mida teine tegema peaks. Kaitsepositsioonil olevale inimesele ei ole võimalik midagi tõestada. Dale Carnegie on öelnud: "ükskõik, kas sa võidad või kaotad vaidluse, igal juhul oled sa kaotanud."? Proovi oma kolleegi ka tõeliselt mõista.

2. Räägi usaldusväärsete kolleegidega

Kas sinu kolleegidel on sarnaseid probleeme? Kui ei, siis jätka selle nõuande lugemist. Uuri, miks teistel selliseid probleeme ei ole. Küsi, kuidas sinu käitumine neile tundub, vaatamata sellele, keda nemad antud sündmuste põhjustajaks peavad.

3. Ole ettevaatlik

Sul on oma kolleegide üle piiratud võim. Keegi ei pea sinu ees aru andma, kui sa just tema otsene ülemus ei ole. Sinupoolne heatahtlik vigadele viitamine võib neid lihtsalt kaitsepositsioonile tõugata ning sinu suhtes negatiivselt häälestada.

Kuidas 9 erineva, keeruka tüübiga toime tulla?

1. Mõttetu Mees

Mõttetu Mees ei võta kunagi enda peale õiglast osa tööst ning on meeskondades tihtipeale pigem koormaks. Tavaliselt on tal ka probleeme oma lubaduste täitmise ning teiste aitamisega."¢ Analüüsi oma hinnangut. Kas siin võib tegemist olla ka sinu enda sallimatusega? Mõnikord põhjustavad või mõjutavad sellise hinnangu tekkimist ka isiklikud tõekspidamised, elustiil vms."¢ Kui Mõttetu Mees sind siiski aitab, ära ole tänuga kitsi. Kiida tema käitumist, nagu oleksid seda oodanudki.

"¢ Vajadusel vestle temaga silmast-silma. ütle, et sul on mure. Kirjelda tema käitumist ning põhjenda, miks see probleeme tekitab. Keskendu tagajärgedele (mõju kolleegidele, klientidele, firmale, meeskonnale, sulle endale) ning küsi, kuidas tema nende tagajärgede vältimisele kaasa aidata saaks.

2. Kõlakatekitaja

See on inimene, kellele meeldib teisi taga rääkida ning negatiivset infot levitada."¢ Väldi kõlakate ärakuulamist nii palju, kui sinu töö lubab."¢ Igal võimalusel paranda delikaatselt tema väljamõeldisi ja pooltõdesid ("Vabanda, ma olin ise seal ning pean tunnistama, et midagi sellist ma küll ei näinud. Kuidas nüüd selline info on tekkinud?"?)"¢ Kui oled temaga silmast-silma vestlusesse astunud, rääkimaks antud probleemist, ole valmis temapoolseks eitamiseks. Selliseks puhuks varu kindlaid tõendeid.

3. Parasiit

Ta kulutab südamerahuga ära sinu päeva kõige väärtuslikumad minutid, vesteldes sinuga teemadel, millel pole tööga mitte mingit pistmist. Mõnikord võtab isegi temaga tööjuttude rääkimine nii palju aega, et sa hakkad seda parema meelega vältima. Kolmas oht on olukord, kus Parasiit sinu käest abi tuleb paluma ning selle raames mitu korda rohkem aega röövib, kui sa tegelikult selleks kasutada saaksid."¢ Kui Parasiit küsib, kas sul on hetk aega, vasta: "Jah, umbes poole tunni pärast on mul aega, millest sa tahtsid rääkida?"? Kui see on tõesti tähtis, tuleb ta poole tunni pärast tagasi, kui ei, oled sa säästnud endale väärtuslikku aega.

"¢ Kui kõik muu ebaõnnestub, hoia oma kabineti uks lukus või kuhja toolidele ja põrandale enda ümber paberpakke. Sa võid ka paigutada oma laua selliselt, et sinuga oleks raske silmsidet saavutada. Kui töötad vaheseintega kontoris, pööra Parasiidiga suheldes tema poole ainult pead.

4. Selgapussitaja

Selgapussitaja on inimene, kes sinu töövõidud võimalusel enda omadeks nimetab ning kellele meeldib sinu kohta tagaselja negatiivset infot levitada. See, mida ta aga sinu ülemusele räägib, erineb täielikult sellest, mida ta sinuga näost-näkku suhtlemisel välja ütleb."¢ Asu tegutsema. Kõikidest probleemsetest inimestest on just tema see, kelle käitumise pidev talumine ja eiramine ühel hetkel kõige saatuslikumaks võib saada. Enne kui tegutsed, mõtle aga järele, kas sa tema käitumist lihtsalt valesti ei tõlgenda. Kas sinu tõlgenduse võib põhjustada hoopis sinu enda ebakindlus või tugev eelarvamus tema suhtes?

"¢ Enne kui vestled Selgapussitajaga, kogu hoolikalt kokku kõik tõendid tema käitumise kohta. Säilita rahu ning kirjelda ainult fakte, hoidudes ise tema käitumise võimalikke põhjusi või kavatsusi arvustamast. Kirjelda käitumist, mida peaks muutma. Küsi, mida sa saaksid teha, et muudatustele kaasa aidata. Selgita tema jätkuva käitumise võimalikke mõjusid, kuid ära loobi ähvardusi. Oota ära tema vastused ja ära karda piinliku vaikuse tekkimist.

5. Impeeriumiehitaja

Impeeriumiehitaja on eelkõige mures oma karjääri pärast. Kliendid, kolleegid ja firma huvitavad teda tegelikult üsna vähe. Ta soovib firma ressursse maksimaalselt enda valdusesse saada ning igal võimalusel ise rambivalguses olla."¢ Ole enda vastu aus. Sageli peavad kehvemad töötajad firma parimaid müügimehi ekslikult Impeeriumiehitajateks. Loodetavasti pole sina üks sellistest möödapanejatest."¢ Põhjenda oma ülemusele hästi läbimõeldult, miks ka sina vajad samu ressursse, mida Impeeriumiehitaja endale soovib."¢ Kasuta vajadusel silmast-silma vestlust. Ole otsekohene ja täpne ning anna mõista, et sa ei kavatse alla anda. Vajadusel kaasa kohtunikuks ka kolmas osapool või otsene ülemus.

6. Tögaja

Tögaja tögab sind avalikult ning heidab teiste ees sinu kulul nalja. Sinu juuresolek annab talle ainult hoogu juurde."¢ Esmalt peaksid mõistma, et tema tögamise põhjus ei pruugi tegelikult olla sinu küündimatus. Tihtipeale on Tögaja lihtsalt väiklane inimene, kellel on vaja teisi maha teha selleks, et ennast nendega võrdväärsena tunda. See arusaamine aitab sul tema ütlusi eirata ja neid mitte isiklikult võtta."¢ Ole Tögaja võimalikeks avalikeks mõnitusteks valmis. Reageeri kohe ja jää (tema üllatuseks) rahulikuks ja tõsiseks. Korda Tögaja sõnu, aga ära süüvi tema käitumise võimalikesse motiividesse. Kirjelda tema ütluse mõju ja maini, et selline asi võiks lõppeda. ütle tema jutu peale tõsise näoga: "See oli päris halvasti öeldud ja pean tunnistama, et see pani mind ennast ebameeldivalt tundma."? Küsi: "Mida teha, et seda tulevikus vältida?"? Kui sa suudad seejuures rahulikuks jääda, hakkab tal endal piinlik.

"¢ Ära lepi lihtsalt vabandusega. ütle, et parim vabandus on see, et sa ei pea enam sellist olukorda kogema.

7. Kõiketeadja

Kõiketeadjal on tihtipeale ülespuhutud ego. Ta tavatseb jagada informatsiooni, mida keegi palunud ei ole. Tema on ka esimene, kes torkab "Ma ju ütlesin"? just siis, kui sa seda kõige vähem vajad."¢ Juhul, kui sinu arvates töötab sinu ümber väga palju Kõiketeadjaid, oled sa võib-olla lihtsalt ülitundlik oma kolleegide suhtes, kes panevad ette töö efektiivsust tõsta."¢ ütle talle, et tema nõuanne on sulle kasulikum siis, kui sa seda tõeliselt vajad."¢ Pea meeles, et kui Kõiketeadja sulle järjekordselt õpetab, kuidas sa oma tööd paremini tegema peaksid, võid sa teda lihtsalt tänada ja tööd ikkagi endistviisi edasi teha.

8. Hädaldaja

Hädaldaja on tavaliselt kõigele uuele vastu. Ta kurdab ressursside vähesuse üle ning kritiseerib pidevalt juhtkonda, kolleege ja kliente."¢ Väldi Hädaldajaga koos viibimist.

"¢ Ära lase tema negatiivsusel ennast mõjutada. Vastupidi, proovi teda hoopis oma optimismiga nakatada. Esita Hädaldaja kaeblemisele vastukaaluks fakte.

9. Tulehark

Tulehargi võib väikseimgi provokatsioon endast täiesti välja ajada. Ta asub vabatahtlikult kohtumõistja rolli, hakates väga kergesti ümbritsevale emotsionaalselt hinnangut andma. Tal on kalduvus käituda seejuures väga ebaprofessionaalselt ja hakata koguni karjuma, näpuga näitama ning jalgadega trampima."¢ Lase Tulehargil aur välja lasta. Kui vähegi võimalik, kuula ta vahele segamata ära."¢ Kui aur on välja lastud, reageeri aeglaselt ja rahulikult, et teda endaga ühele emotsionaalsele tasandile tuua."¢ ürita teda mõista ja seda talle ka näidata. Kasuta sõnu "Ma mõistan"?. Olukorras, kus vastaspool mõista püüab, muutub ülereageerimine varem või hiljem mõttetuks.

"¢ Püüa talle tema negatiivse käitumise tagajärgi kirjeldada: "Kui sa nii reageerid, ei taha paljud, mina kaasarvatud, eriti lähedal olla.

"? Kokkuvõttes on tähis aru saada, mida sa oma kolleegide käitumises muuta suudad ja mida mitte. Tihtipeale piisab ka lihtsalt oma suhtumise korrigeerimisest. Ära unusta Püha Franciscuse palvet: "Jumal, anna mulle meelerahu mitte muretseda asjade pärast, mida ma muuta ei saa, julgust muuta asju, mida ma muuta saan, ning tarkust nende kahe vahel vahet teha.

Osale arutelus

 • Urmas Purde

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara