Kas Sul on aega?

Paljudel meist on harjumus mõelda ja öelda, et meil ei ole aega, et meil on kogu aeg kiire. Samas mõni inimene teeb ja jõuab palju, aga ta ei tundu sealjuures pöörasel kiirusel kihutavat ega ole stressis. Miks see nii on ja kuidas ise samamoodi suuta?

Kuigi võime elada pööraselt kiiret ja stressirohket elu, on meil alati aega nende asjade jaoks, mis meile eluliselt olulised on. Esimesena turgatavad pähe asjad, mille puhul me ei isegi mõtle, vaid lihtsalt võtame aega. Näiteks, kui meil midagi valutab, lausa väljakannatamatult - ütleme hammas, siis me ei mõtle kuigi pikalt, kas tegeleda selle valu ära kaotamisega või siiski hoopis aruande koostamisega. Asjade hulka, mille jaoks meil alati aega on, kuuluvad kindlasti ka meie emotsionaalsed probleemid ehk teisisõnu asjad, mis meile südames valu teevad. Esimeses järgus kulutame oma aega seega nendele asjadele, mis tekitavad meile valu, olgu see siis füüsiline või emotsionaalne ehk südamevalu.

Kui nende esimeste asjade kõrvale ruumi (ehk aega) üldse veel jääb, saame asuda tegelema nende asjadega, mis valu ei tekita, kuid mida me peame väga tähtsaks. Eelkõige teeme ära sellised asjad, mis küll veel ei kõrveta, kuid ühel hetkel seda väga suure tõenäosusega hakkavad, juhul kui me nendega ei tegele. Need on näiteks asjad, mida ülemus on palunud ära teha või mille ise oled endale ülesandeks võtnud. Sa tead, et kui Sa nendega kohe ei tegele, siis ühel hetkel toovad nad endaga kaasa Sinu jaoks suure jama.

Ajal, mis meile seejärel järgi jääb (kui jääb), saame teha seda, mis meile sisuliselt midagi pakub - seda, mis meile meeldib. Küsimus on - kuidas luua juurde seda aega, mis muudab meie elu elamisväärseks ja paneb meid ennast hästi tundma? Ehk aega, kus tegeleme sellega, mille jaoks loodud oleme või ennast lihtsalt hästi tunneme. Olgu öeldud, et siinkohal ei ole silmas peetud ainult millegi ülimõnusa tegemist, vaid ka keerukate, kuid pingetpakkuvate ülesannete lahendamist, tegutsemist millegi nimel, asjade ärategemist, mis meid tõeliselt väärtusliku inimesena tundma panevad.

Kõige hullem on lugu siis, kui kogu meie aeg kulub juba valutavate asjadega tegelemisele. See paneb meid nutma. Kui need valu tekitavad asjad võtavad meilt nii palju aega, et muude asjade jaoks ei jää seda üldse, on see tõsine stressi allikas.

* Esimene soovitus oleks selline - võtta ja tegeleda sellega, et füüsilist, kehast tulevat valu ennetada. See tähendab sportimist, puhkamist, õiget toitumist, napsuga mitte liialdamist jms.

* Teine asi, millega tegeleda, on suhted. Hingeline valu on sageli (kui mitte alati) seotud inimsuhetega. Et see ei rööviks meie aega, on hea suhted korras hoida - kui need on igal ajahetkel võimalikult armsas olekus, olgu see siis (lähi-, sõprus-, töö- või kliendisuhe), tekib vähem selliseid olukordi, mis põhjustavad meile hingepiinasid, ja nõuavad seetõttu kohest tegutsemist ehk meie aega.

Hull on lugu ka siis, kui tähtsate ja Sinu tähelepanu vajavate asjade hulgas on vähe või pole üldse selliseid asju, mis Sulle südamest meeldivad ja pinget pakuvad. Sellisel juhul tuleb Sul teha seda, mida enamusel hõivatud inimestel - röövida aega niigi raasukesest isiklikust ajast ja teha midagi lõpuks ka enda jaoks! Sageli kaasneb sellega süütunne, sest päev otsa mitte endale meeldivaga tegelenud inimene toob endale "lõpuks"? aega võttes ohvriks endale teistpidi tähtsad asjad - pere, lapsed, une jmt.

Küsi endalt järgmist: kas need asjad, millele ma palju aega pühendan, on tegelikult ka minu enda jaoks tähtsad ja nende tegemine pakub mulle midagi või teen neid hoopis sellel põhjusel, et olla kellegi teise silmis sümpaatne ja populaarne? Kui tähtsate asjade hulgas ei ole meeldivaid asju, arvesta võimalusega, et see tekitab Sinus stressi.

Kirjeldan seda sellise näitega - Sa teed töö juures neid asju, mis Sulle endale tegelikult midagi ei paku - teed neid asju sellepärast, et tahad olla väga hea töötaja ja ülemusele meeldida. Sellisel juhul jätad Sa paratamatult tegemata asju, mis Sulle tegelikult tööl või ka väljaspool tööd meeldiks teha. Sa tegeled asjadega, mis Sind tegelikult ei huvita, ja tõenäoliselt Sa ei taha seda endale ka hästi tunnistada. See tekitab paratamatult Sinus tunde, et Sul ei ole aega.

Stress on siinkohal see, mis ütleb Sulle, et Sa ei tegele piisavalt selliste asjadega, mis Sulle endale meeldivad. Stress tõstab pead ja annab Sulle sellest märku. Tehes rohkem neid asju, mis Sulle meeldivad, poeb stress tagasi oma urgu ja tal ei ole vaja Sind äratada.

* Kolmas soovitus - hoolitse selle eest, et väga tähtsad toimingud, mis suure osa Sinu (töö)ajast võtavad, oleksid just Sinu enda jaoks tähtsad ja mitte ainult seetõttu, et need aitavad Sul olla selle inimese jaoks, kes Sulle need käsud andis, populaarne. Sest rõõm sellest, kui Sa sellele inimesele meeldid, on üürike, vastupidiselt nendele asjadele oma aja pühendamisele, mille tegemine ja mille tulemused Sulle endale meeldivad.

Meil kõigil on aega võrdses koguses. See on ainuke ressurss, mida on jaotatud iga päev kõikidele võrdselt. Oluline on see, kuidas Sa seda kasutad. Kui kasutad seda nii, nagu Sina tahad, siis Sul on aega.

Osale arutelus

 • Timo Rein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara