Ei-ütlemise keeruline kunst

Tööpäev on just-just läbi saamas, kui sinu ülemus palub sul kopeerida rohked presentatsioonimaterjalid. Tegelikult tahtsid sa ju täna õigeaegselt töölt ära minna, kuid sa ütled ikkagi "jah"?. Igaüks meist tunneb küllaltki hästi seda situatsiooni, kus vastupidiselt sisemisele hüüdele "ei, praegu mitte"? nagu iseenesest "jah"? üle huulte tuleb.

Järgnevalt näpunäiteid, kuidas end kuuest tüüpilisest "jah-juhtumist"? vabastada ja ausalt öelda, mida tegelikult mõtled.

Keeldumine on oluline

Esimesel hetkel leiab nõustumine enamasti ka sisemise aktsepteeringu. Võib-olla mahendad sa seda mõttega "mind vajatakse"?. Kuid samaaegselt hakkad sa ka sisemiselt keema "miks alati mina?"?. Sa ärritud, kammitsetuna etteheidetest "kas ma tõesti ei suuda ?´ei?´ öelda"?. Tunned, et sind kasutatakse ära. Rõhutult ja nõrgalt motiveerituna teed sa ära selle lisatöö, ilma et märkaksid, kuidas su keha reageerib. Erinevad valuilmingud, unehäired jms võivad olla ühe liigse "jah" poolt tekitatud pikaajalise stressi tagajärgedeks.

Väljapääsud tüüpilistest "jah-juhtumitest"

Nii kui see situatsioon on jälle läbi elatud, otsustad sa kindlalt, et alates tänasest vastad "ei"?. Siiski pead pettuma, kuna järgmisel korral ütled jälle "ei"? asemel "jah"?. Tugev tahtmine midagi muuta on oluline, kuna see on esimene samm lahenduseni. Oluline on siiski arusaam ja teadmine sellest, millise "jah-juhtumiga" sinu puhul tegemist on. Ainult siis on võimalik efektiivselt end "ei"? peale ümber häälestada.

Võib-olla nõustud sa ainult harjumusest või tuleb positiivne otsus lihtsalt natuke liiga kiiresti? ükskõik, milline sinu isiklik "jah-juhtum" ka olema peaks, alati on olemas vastavad "ei-strateegiad".

 • Esimene juhtum: harjumus

  "Kas ma võin oma telefoni korraks sinu numbri peale suunata?"? küsib kolleeg. Oled muidu alati "jah"? öelnud, miks peaks vastus seekord teisiti kõlama? Kui palju teeneid teed sa puhtalt harjumusest? Pidevalt teha "korraks" kellegi teise eest üht, teist ja kolmandat? See on juba sisse juurdunud harjumus, siiski ei ole liiga hilja, et nüüd muutus sisse viia. 

  Sinu vastus aga oleks: "Kahjuks ei saa ma sind aidata. Mul on vaja olulised dokumendid üle vaadata ning ma ei taha, et mind seejuures võõraste telefonikõnedega häiritaks"?.

 • Teine juhtum: kiitus

  See on tõeline väljakutse - kes siis ei tunneks end meelitatuna sissejuhatavast lausest "Sa oled minu viimane lootus..."? ja ei võtaks seetõttu "rõõmuga"? endale lisakohustusi. Kompliment ahvatleb.

  Sinu vastus aga oleks: "?Tänan, et Sa minu peale mõtlesid. Kahjuks on mul vaja homseks kaks töömahukat ülesannet lahendada, need ei jäta mulle aega muude asjadega tegelemiseks."

 • Kolmas juhtum: sõltuvus

  ülemus küsib, kas sul on võimalik ületunde teha. "Otseloomulikult"?, kõlab vastus. Võimalikud negatiivsed tagajärjed, mis keeldumisega kaasneda võivad, raskendavad teed sellest juhtumist väljapääsuks. Siin on abiks konkreetse situatsiooni analüüs, kaalutlev mõtlemine ja sisetunne. Kas on tegemist erandjuhtumiga? Või tuleb seda juba mitmendat korda ette, kuigi olete omavahel hoopis teistmoodi kokku leppinud? Kas sul on välja pakkuda alternatiive, millal ja kuidas seda tööd teha saaks? Kas ajaliselt on veel mänguruumi, mida on võimalik asja edasi lükkamiseks kasutada?

  Sinu vastus oleks: "Mul on väga kahju, aga täna ei saa ma ületunde teha. Te lubasite ka sellistest olukordadest mulle aegsalt teada anda. Meelsasti võin kasutada oma lõunapausi ja tulen homme tund aega varem."?

 • Neljas juhtum: süütunne

  Kas sinu kolleeg on teinekord sinu eest midagi ära teinud? Mõnikord on sinu "jah"? kammitsetud soovist end tänulikuna näidata. Sellele vaatamata ei pruugi sa iga palvet täita.

  Sinu vastus oleks: "?Ma tean küll, et oled kord ka mind hädast välja aidanud. Kuid kahjuks ei ole mul hetkel aega seda tõlget kontrollida. Veel täna pean jõudma kõik need kutsed välja saata"?.

 • Viies juhtum: liigne teistega arvestamine

  Sa istud kolleegiga lõunalauas. Mingil hetkel võtab ta sigaretid välja ja küsib: "Kas lubad?". Sa vihkad söögilauas suitsu sees istumist, kuid siiski vastad sa "Loomulikult, palun".

  Kui tihti tuleb ette olukordi, kus sa arvestad eelkõige teistega? Sinu enda vajadused jäävad ju seejuures unarusse. Ettevaatust, sellised olukorrad viivad pikapeale konfliktini. Halvimal juhul konfliktini iseendaga.

  Sinu vastus oleks: "Palun, ei. See segab mind".

 • Kuues juhtum: aeg

  Ajast sõltuvad "jah-juhtumid" tulevad eelkõige siis ette, kui sulle ülesandeid kiirustades, nö üle ukse jagatakse. Kiiret nõustumist pead sageli hiljem kahetsema. Võta endale aega, enne kui "jah" ütled, see võib põhjustada sinu enda kohustuste unarusse jäämist.

  Sinu vastus oleks: "Ma ei saa praegu koheselt nõustuda. Lubage ma vaatan oma kalendrist enne järele, kas mul on selleks aega ja annan Teile 10 minuti pärast teada. Sobib?"
Igapäevaseid situatsioone, kus on võimalik selgelt oma keeldumist näidata on palju. Näiteks perekondlikud tähtpäevad "Lapseke, tõsta veel omale salatit!" - vastus: "Ei aitäh, see oli väga maitsev, aga mul on juba kõht täis."

"Ei" ütlemine ei olegi nii raske. Parim selle juures on, et sa tunned ennast suurepäraselt.

Esimesed sammud, kuidas ja millal öelda "ei"

 • Mõtle selle peale, millal sa minevikus "jah" asemel "ei" oled öelnud. Tee endale selgeks oma vajadused. Kui suur on võimalus, et sellised situatsioonid tulevikus korduvad?
 • Treeni keeldumist igapäevastes situatsioonides. Näiteks alustuseks restoranis: "Ei, tänan. Tahaksin meelsamini seal akna all istuda". See tugevdab su julgust ja võimet tulevikus rasketes situatsioonides selgelt oma keeldumist väljendada.
 • Allikas: www.workingoffice.de

  Osale arutelus

  • Sirli Sprivul

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

  Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

  Pidupäev Kuulsaalis

  Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

  Restoranitestid

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Teabevara