Nutikas töötaja ei kuluta kallist tööaega arvutijamade lahendamisele

Allikas: Eesti Päevaleht

On teada-tuntud tõde, et kümnendik ettevõtte töötajatest lahendab oma põhitöö kõrvalt ülejäänud töötajate arvutiprobleeme. Mida teha, et kallist tööaega kokku hoida? Soovitan lähemalt uurida arvutikasutaja oskustunnistust (AO).

Miks AO on hea? See aitab mõista üheselt töötajate arvutioskust; selgitada välja, millised oskused peavad töötajatel üldse olema; leida ühist keelt, mis on töötajate arvutioskusest rääkides arusaadav kõigile.

Rääkivad programmid

Lisaks traditsioonilistele arvutiõppe meetoditele nagu raamatud ja arvutialane klassikoolitus, on välja töötatud uudne lahendus arvutiõppeks - "rääkivad"? arvutiõppeprogrammid. Nende mõte on tuua arvutikoolitus arvutiklassist töötaja arvutisse. Piltlikult öeldes on arvutiklassis oleva arvutiõpetaja seletused koos näidetega muudetud "?rääkivaks ja näitavaks"? õppeprogrammiks. Viimased installeeritakse arvutisse ja selle kasutaja saab õppida täpselt siis, kui selleks tekib vajadus - "?abimees"? on kasutajal alati käepärast nagu tulekustuti.

Õppeprogrammid on mõeldud kõikidele arvutit kasutavatele või arvuti kasutamist alustavatele inimestele, sest alati on funktsioone, mis on meelest läinud või mida tahaks juurde õppida. Eestikeelsed programmid vastavad rahvusvahelise arvutikasutaja oskustunnistuse õppekava nõuetele (lähtutud on ECDL versioonist 4.0).

Kui "?rääkivad"? õppeprogrammid teha kättesaadavaks kõikidele töötajatele, on võimalik töötajate arvutikasutamises üle minna täiesti uuele kvaliteedile. Et tööandja pakub oma töötajatele pideva ja tasuta arvutiõppe, on võimalik ja asjakohane nõuda töötajatelt arvuti kasutamise oskust (miks ka mitte Arvutikasutaja oskustunnistust).

Eesti Statistikaametis viidi läbi AO tasemele vastav arvutikoolitus 2000. aasta alguses. Selles organisatsioonis kulus 64 protsenti tööpäevast töötamisele laiatarbe tarkvaraga ning 25 protsenti töötamisele eritarkvaraga. Pärast töötajate koolitamist oskustunnistuse tasemele tõusis arvutiga tehtava töö tulemuslikkus üldtarkara kasutades keskmiselt 22 protsenti ja eritarkvara kasutades hakkasid töötajad keskmiselt 13,3 protsenti lahendama arvutiprobleeme iseseisvalt 1,42 korda kiiremini. Arvutiviiruste avastamise ja likvideerimise oskus aga paranes 1,34 korda ning IT osakonna poole hakati pöörduma seitse protsenti vähem.

Vaata lisaks: www.etraining.ee

Osale arutelus

 • Riina Aume

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara