Tallinna Tehnikaülikooli personaliosakonna sekretäri Kerti Laansalu arvates võib sekretär olla ka diplomaat

Tallinna Tehnikaülikooli personaliosakonna sekretär-konsultant Kerti Laansalu usub, et Eestis on Tehnikaülikool suur organisatsioon. See koosneb ligi seitsmekümnest akadeemilisest või mitteakadeemilisest struktuuriüksusest ning iga osakond eraldi võttes on osaliselt suuremgi kui paljud väikefirmad, kirjeldab Kerti oma tööandjat.

"Sekretäritöö ülikoolis on nagu igal pool mujal oma väikeste nüanssidega. Personaliosakond teenindab kogu ülikooli, siit tulenevalt ka sekretäri ülesanded."?

Kerti töö võib kokku võtta väga lühidalt: klienditeenindus ja vastutus osakonna asjaajamise eest. Aga ka pikemalt: esmane suhtlemine klientidega, dokumendiringluse korrashoid, arhiveerimine, tõendite väljastamine, käskkirjade koostamine ning avalikku dokumendiregistrisse välja panemine, ülikooli töötajatele läbipääsukaartide vahendamine jne.

Oma ametinimetuse teise poole - konsultant - sai ta siis, kui hakkas tegelema töötajatele riigi poolt tagastatavate õppelaenudega. "See on osa tööst, mis pidevate seadusandlike muudatustega ja mahu suurenedes on mullegi toonud muret ning magamata öid, samas aga ka kõige rohkem rõõmu, kui järjekordne määruse muudatus on edukalt ületatud."?


Esialgu õppis aednikuks

Küsimusele, kuidas ta just sellele erialale tööle jõudis, vastab Kerti filosoofiliselt, et iga ta elus astutud samm on mõjutanud järgmiseid valikuid ning otsuseid.

"Peale keskkooli õppisin maastikukujundamist Jänedal ja töötasin mõnegi aasta aednikuna. Mu selleaegsed aednikest sõbrad ei saa siiani aru, mis sekretär ma olen. Ilmselt ühel vihmasel ja külmal sügispäeval, jalatallast ninaotsani mullasena tundus noorele naisele, kes ei suutnud ennast maskuliinses keskkonnas maksma panna, et oleks aeg vahetada ametit. Olles õigel ajal õiges kohas, sattusin Eesti Juhiabi ühingu asutaja Sirje Orveti sekretäriks, kellelt sain tuleristsed sekretäritöö vallas. Mõne aasta möödudes järgnesid väikese ja vahva koolitusfirma juhtkonna vahetus, töötamine välismaal ja taas Eestisse naasmine.

Sel hetkel pakkus mu endine kolleeg töökohta TTü personaliosakonnas, mille ma paremate pakkumiste puudumisel vastu võtsin, enda meelest ainult katseajaks. Neljast kuust on praegu saanud neljas aasta."?

Tallinna Tehnikaülikoolis töötamise ajal on täitunud Kerti ammune unistus asuda õppima ülikooli. "Omandan hetkel haridust erialal, millel töötan. Kõik see on saanud võimalikuks vaid tänu praegustele kolleegidele, kes minu ära olles täidavad mu ametiülesandeid ja tänu ülemusele, kelle abiga on suuremas osas lahendatud õppimise materiaalne pool."?

Käsil on õpinguteel kolmas kursus, Kerti leiab, et täiskohaga töötada ja õppida samaaegselt on päris kõva pähkel. "Seda just pideva ajapuuduse tõttu. ühelt poolt on see küll õpetanud aega hindama ja ajaga otstarbekalt ringi käima. Siiski jäävad paljud asjad tegemata või tuleb neid teha poolikult, mis paneb aga jälle südame valutama. Praegu arvan, et magistrantuuri ma ei jõua. Kindlasti olen aga huvitatud pidevast täiendkoolitusest."?


Kirev kolleegide pere


Mis on Teile oma töös olulist ja tähtsat?

"Tahan tunda, et mind on vaja, mida iganes teen. Et saaksin anda oma panuse töösse, ise mõelda või organiseerida, teha midagi, mida annab käega katsuda, silmaga näha või tulemust mõõta."?


Kas mõtted hommikul tööle tulles on positiivsed... või kuidas algavad tööpäeva hommikud?

"Kuna olen hommikune inimene, on hommikused mõtted peamiselt positiivsed. Kõige suuremat rõõmu valmistab mu kirev kolleegide pere, kellega iga päev suhelda saan. Tavaliselt jõuan teistest tööle varem, et teha tasa oma koolis oldud tunde ja valmistada ette tööpäeva töökaaslastele. Siiski, mõnikord jõuan töökaaslastega kohale ikkagi ühel ajal, sest varahommik on ainus aeg päevast, kui aega trenni teha ja ujumata ei saa jätta, sest see annab vajaliku energia kõigega toime tulemisel.

Kurvemad mõtted tulevad vaid siis, kui mulle tundub, et midagi on tehtud mõttetult, omakasupüüdlikult või lihtsalt teistele kaikaid kodaratesse loopides, et tõsta enda mainet kõrgemal positsioonil olevate inimeste ees."?

Selle asemel, et otsida vigu, tuleks hakata neid ise kõrvaldama, tuleks mõista, et erinevad põlvkonnad, koolkonnad ja ellusuhtumised peavad sõbralikult koos eksisteerima, sest vaid siis saab ülikool täita talle antud funktsiooni, arvab TTü personaliosakonna sekretär-konsultant.


Kes on olnud Teie eeskujud? Kuidas eeskujud tekivad?

"Eeskujud tekivad mulle iseenesest, sest pidevalt avastan ma, et võrdlen ennast kellegagi, kelle moodi ma tahaksin olla. Enamasti on need minu töökaaslased, kursuseõed või sõbrannad, kelle iseloomuomadusi imetlen. Need, kes on sellised, nagu ma olla tahaksin, aga ei saa, ei oska või pole mul selleks annet.

Kuigi pidevalt võrreldes võid kaotada oma eneseusu täielikult, siis tuleb mõelda, et ega mul endal ju ka väga viga pole."?


Kas olete vahel mõelnud, et tahaksite oma eriala veel kunagi vahetada?

"Olen ühe korra elus eriala vahetanud. Põnev oleks, kui õnnestuks kunagi mu kaks õpitud eriala ühendada. Pigem mõtlen ma töökoha kui eriala vahetusest. Tean, et tänapäeval pole midagi püsivat, tuleb olla alati valmis hetkeks, kui tuleb lahkuda ja seetõttu tuleb end hoida tööturul konkurentsivõimelisena."?


Teie nõuanne - kuidas hajutada piire ülemuse ja alluva vahel?

"Kui neid hajutada vaja on, saab siin aidata vaid vastastikune usaldamine ning koostöö. Mõlemad peavad mõistma, et nad täiendavad teineteist ja on teineteisele vajalikud. Seega kompromissid ja teineteisemõistmine. On raske teha koostööd kui teineteist ei hinnata.

Tahaksin vaid öelda, et sekretär on amet nagu iga teinegi, kuigi sageli hierarhia viimases otsas madalaima palgaga. Keegi ei kahtle kunagi ülemuse vajalikkuses, sageli kaheldakse aga sekretäri otstarbekuses. Pigem ei ole nõuanne otsesele ülemusele ja tema alluvuses töötava sekretärile, kes teineteise vajalikkusest teadlikud on, vaid nendele, kes täpselt ei tea, mida sekretär teeb ja suhtuvad temasse eelarvamusega."?


Olete oma töös tihti diplomaat?

"Inimene, kelle tööülesannete hulka kuulub klienditeenindus, peab olema diplomaat, vastasel korral ei saaks ta oma tööd teha. Minu eesmärk on anda usaldusväärset infot personaliosakonda puudutavast tööst ja teha seda viisil, et inimene vajadusel taas hea meelega meie poole pöörduks.

Ma ei saa lubada enda isiklike arvamuste pealesurumist, emotsioonide väljaelamist või seda, et tõestan kliendile kui valesti ta on asjast aru saanud. Ilmselt kuulub diplomaatia valdkonda ka oskus hoida ametialast infot, kui seda otseselt küsitakse."?


Kuidas olla hea suhtleja?

"Ole sõbralik, naerata alati, kuula inimene ära, aita kui saad ja kui ei saa, otsi abi kellegi teise käest. Nii suhtle ka nendega, kes sulle oma südames head ei soovi."?


Kolleegi kommentaar

Mare Pihel, TTü personaliosakonna juhataja:

"?Kerti on sekretär-konsultant minu poolt juhitavas personaliosakonnas ning meie tihe ja sujuv koostöö on kestnud üle kolme aasta. Ta on kolleeg, kelle peale võib "iga ilmaga" kindel olla. Ja ka oma eriala professionaal.

Soovin Kertile jätkuvat sihikindlust oma eesmärkide saavutamisel!"?

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara