Kui arvuti laualt lendab

Kas tuleb tuttav ette - dokumendi esitamise tähtaeg on veerand tunni pärast, ülemus seisab sinu kõrval ja taob närviliselt sõrmedega vastu lauda - ja just siis jookseb arvuti kinni? Kuidas sa sellises olukorras käitud? Kaks-kolmandikku karjuvad oma arvuti peale, võib juhtuda, et isegi monitor lendab laualt. Uurimused näitavad, et eelkõige just spetsialistid on need, kellel on arvutiga emotsionaalne suhe: armastab, aga samas ka vihkab.

Siiani on seda fenomeni vähe uuritud. Miks ja kuidas tekib kasutajal arvutiga isiklik suhe? Ja millal muutub see suhe agressiooniks ja vägivallaks, mis kahjustab isiklikku tervist ja mõningatel juhtudel isegi majanduslikku seisu? Sotsioloog Marleen Brinks küsitles 340 arvutikasutajat, kuidas nad käituvad arvutiga probleemsetes olukordades.

Professionaalne agressioon

Enamus uurimuses osalejatest ei olnud asjaarmastajad, vaid haritud ja kogemustega arvutikasutajad, kes vähemalt 30 tundi nädalas arvuti taga istuvad. Kolmandik küsitletutest olid IT-spetsialistid - administraatorid, tarkvara arendajad. Just nemad reageerivad arvuti väärkäitumisele eriti agressiivselt. 66 protsenti karjuvad oma arvuti peale, kolmandik lööb vihahoos hiire laualt minema ja 2 protsenti küsitletutest on korra isegi monitori laualt minema pühkinud. Ainult 20 protsenti küsitletutest vastasid, et nad ei ole kunagi agressiivseks muutunud.

Kes oleks seda küll arvanud: arvuti on süüdi!

Põhilised arvutiprobleemid, mis viha tekitavad, on just need, mille tekkimises ei ole kasutaja ise süüdi: graafikakaart ei funktsioneeri enam peale seda kui arvutisse pandi uus CD-kirjutaja. Või arvuti ei tööta enam korralikult, kuna installeeriti uus programm. Abitu olek mitte funktsioneeriva tehnika võimuses tekitab viha ja viib agressioonini.


Ärge olge oma arvutist sõltuvad

Mida sõltuvam on kasutaja arvutist, seda suurem on ka pinge ja viha. Ja veel - me õpime ju oma kolleegidelt: kui nemad karjuvad oma arvuti peale, teeme seda ka meie. Arvutis ei nähta enam ainult töövahendit, vaid teda võetakse kui enda vastas istuvat isikut, kes keeldub meile teenust osutamast - ta jookseb ju just meelega kinni!


Näpunäiteid, kuidas saada lahti "vihast arvuti vastu":

* ära tee ennast IT-st sõltuvaks * tee regulaarselt Backup ?´e * arvuti löömine teeb probleemi veelgi halvemaks * ära karju ega sõima: see tekitab halva tööõhkkonna * anna arvutile aega, et ta probleemi ise lahendaks

* mõtle järgi ja analüüsi, mis võiks olla probleemi tekke põhjuseks

Ennast saab lohutada ka sellega, et uurimus näitab, et tuleviku tehnoloogia suudab ise probleemile leevendust pakkuda: Brinksi sõnul olevat juba välja arendatud arvutid, mis suudavad kasutaja emotsioone ära tunda. Lahtiseks jääb aga küsimus, kas arvuti siis, kui ta aru saab, et kasutaja on vihane, õigeaegselt ka otsustada suudab, et ehk ei ole siiski praegu kõige parem moment "kinni jooksmiseks"...

Osale arutelus

 • Sirli Sprivul

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara