Intervjuu Leiburi assistendi Anne Pauliga

"Leib on läbi aegade olnud eestlase toidulaual püha. Ja vaatamata sellele, et vahepeal on talurahvast saanud internetirahvas, on leib jätkuvalt oluline nii toidulaual kui tarkuseradadel. Aga eks ole leival ka oskus liikuda inimesega kaasa..."

Nii on kirjas Eesti pagarituru tegija Leiburi interneti koduleheküljel. Firma tegevdirektori assistent Anne Paul kinnitab, et töö pagaritööstuse valdkonnas on huvitav. "Sest Leiburi tegevdirektor, kelle assistent ma olen, on ühtlasi ka Soome suurima pagaritööstuskontserni Vaasan & Vaasan Group Baltikumi direktor ja seega kuulub minu igapäevaste tööülesannete hulka ka assistenditöö rahvusvahelises tähenduses."

Anne töötab Leiburis assistendina kaheksandat aastat, 1997. aasta juunist. Enne

seda töötas 11 aastat õpetajana. Kõrgema hariduse omandas tollases Tallinna Pedagoogilises Instituudis (praeguses Tallinna Pedagoogikaülikoolis) ning õppis seal pedagoogika ja algõpetuse metoodika eriala. Pärast 11 aastat õpetaja tööd, astus aga oma elus kannapöörde ja hakkas hoopis assistendiks.

"?Sekretäri ja assistendi tööülesannetega tutvusin alles Leiburis töö käigus. Usun, et tihti annavad julge pealehakkamine ja huvitav töö parema koolituse kui mõni konkreetne kool.

Kõik sõltub ju ikkagi inimesest. Siiski tuleb tunnistada, et õpetaja haridusest ja töökogemustest on praeguses ametis tohutult abi - töö inimestega vajab tähelepanelikkust, olgu need inimesed siis väikesed või suured."?

Vaba ja õnnelik saab olla igas ametis, ka sekretärina, leiab Anne. Kõik sõltub inimesest endast. "Sest siit lähevad liikuma nii suhe endasse, oma töösse, kolleegidesse/ ülemustesse kui ka sellesse, kui palju sa lased tööl oma eraelu mõjutada. Mitte konkreetne amet ei taga vaba ja õnnelikuks olemise, vaid inimese sobivus sellesse ametisse ja kollektiivi."


Loomingulisus

Kui Anne alustas Leiburis kaheksa aastat tagasi, oli asutuses olemas nii sekretär kui ka assistent, kuid paari aasta eest jäid ka sekretäri tööülesanded Anne kanda. "?See tähendas enda jagamist kontori teenindamise ja sisulise assistenditöö vahel. Aga kuna Vaasan & Vaasan Grupi Baltikumi direktori töölaud on mattunud järjest paksema töökoorma alla, siis sama on juhtunud ka minu töölauaga."?

Sellega seoses on alles hiljuti antud mitmed kontori teenindamist nõudvad tegevused Leiburis üle personaliteenistusse. "?Mis puutub minu tööülesannetesse, siis üks osa sellest on kindlasti tavapärane rahvusvahelise ettevõtte töörütmi tagamine - kontakt peakontori ja tehastega Soomes ning sõsarettevõtetega Lätis ja Leedus."? Töökeeleks sellise suhtlemisringi juures on Annel inglise keel.

"?Teine osa minu tööst on direktori assisteerimine, mida ei saa ette planeerida - tema korrespondentsi, ettekannete, nõupidamiste, ametireiside, külaliste ja muu sellise eest hoolitsemine. Ja on veel kolmas osa - see on kontoris keskpunktiks olemine."?

Kontori "?keskpunktiks"? olemine tähendab tegemisi, mida ei saa samuti ette paika panna. Ent kolleegid on sõbralikud ja abivalmid ning vastastikune abi erinevate olukordade lahendamisel-korraldamisel on Leiburi majas tavapärane nähtus.


Missugused on Teie jaoks huvitavamad tööülesanded, missugused justkui rutiinsemad?

"?Huvitavamad on tööd, mis nõuavad ka pisut loomingulisust. Olgu see siis direktori ettekannete ettevalmistamine või firma ürituste korraldamine. Ka tõlkimine, mida vahel ette tuleb, on huvitav ja arendav töö. Rutiinsemad on loomulikult kontori igapäevase töökorraldusega seotud tegevused, aga samas on mõõdukas rutiin igale inimesele vajalik, et tohutus infotulvas ja kiires elutempos rahulikkust säilitada."


Kui oleks võimalik töötada oma firmas üks päev kellegi teisena, siis millise ametiga sooviksite tutvuda?

"Kuna Leiburi näol on tegemist suure ettevõttega, kus on palju erinevaid töökohti nii kontoris kui tehases, siis on valik päris raske. Huvitav oleks ehk töötada päevakese tehases näiteks tooteid kasti ladudes. See on tõeliselt raske töö just sellesama rutiini pärast, millest enne juttu oli. Samas ei tohi rutiinist ennast uinutada lasta, sest kasti peab ju jõudma ainult kvaliteetne toode.

Imetlen meie tehase töötajaid, eriti naisi, kes rutiinist hoolimata oma tööd hoolega teevad, samas unustamata, et nad on sündinud naisteks. Nad asuvad oma tööpostile nii päevases kui öises vahetuses ja näevad seejuures kenad välja. Make-up?´i kulub neil rohkem kui minul kontoris töötades. Niisiis ei arva ma sugugi, et oleksin võimeline hea välja nägema ja samaaegselt rutiinset tööd tegema päev päeva järel - väsiksin ammu enne neid."


Mida soovitate - kuidas "elada üle" kiiremad tööperioodid?

"Püüan oma tegemistes järgida ühte märksõna ja see on mõõdukus. Kiirel tööperioodil tuleb lihtsalt kõik jõud koondada ja vajadusel mõni pikem päev teha. ütlen endale sellistel puhkudel: "Siis on see tehtud!". Meelerahu äratehtud kiirest tööst on tihti meeldivam kui jonn töötundide täpsest lugemisest.

Mõõdukus tuleb aga enda kontrolli all hoida, s.t kiire tööperiood ei tohi venida jäävaks nähtuseks. Mõnel inimesel on komme kirjutada tegemata tööd kollastele iseliimuvatele lehekestele, et need siis hiljem prügikasti visata. Nõnda tekib minu arvates "orav rattas" efekt ja kaob taju tehtud/tegemata töödest, sest uusi asju tuleb ju lõputult peale.

Mina eelistan koostada kiirematel tööperioodidel nimekirja ja kui üks töö tehtud saab, siis tõmban selle nimekirjas maha. Kui masendus suurem, siis võib ju ka värvilist pliiatsit mahakriipsutamisel kasutada, et näiteks nädala lõpus nimekirja vaadates rõõmuga kogeda: olen nii paljude asjadega edukalt toime tulnud! See annab jõudu."?


Kas tööülesannete täitmist saab muuta ka efektiivsemaks?

"?Kindlasti saab, aga see sõltub juba kogemustest ja konkreetsetest vajadustest. Siinkohal mul mingit retsepti küll ei ole, ka enda tarbeks mitte. Mitte mingil juhul ei tohi mõelda: "™Aga me oleme ju alati nii teinud..."™"?

Milline kingitus kulub sekretäridele või juhi abidele ära Teie arvates?

"?Kõige parem kingitus on tähelepanu. Näiteks minu kabinetis on üks magus kapp, milles on kommid ja küpsised külaliste jaoks. Kuigi istun sellise magusalao juures, valmistab mulle siiski kõige rohkem rõõmu üks väike kompvek kolleegi käest, mis on ju eelkõige sõbralik tähelepanuavaldus!"?


Kolleegi kommentaar

Leiburi marketingidirektor Lena Murd:

"?Anne on särav ja usaldusväärne. Tema toast läbi astudes saab alati kaasa killukese temast õhkuvast positiivsusest ja õnneks on Anne juurde asja iga päev.

Kui ta on lubanud midagi ära teha, võib olla kindel, et asi saab tehtud ja hästi.

Assistendi töö on kahtlemata huvitav ja vaheldustpakkuv, kuid samas vastutusrikas. Assisteerimine tähendab sisuliselt tuge. Anne assisteerib Leiburi tegevdirektor Ants Promanni, kes juhib ka kogu Vaasan & Vaasan kontserni tegevust Baltikumis. See tähendab väga suurt vastutust tema assistendile. Anne saab sellega suurepäraselt hakkama, särades oma suurest töökoormusest ja vastutusest hoolimata.

Tulevikuks soovin talle, et ta oleks rahul ja õnnelik, et ta jaksaks ikka edasi särada. Samuti soovin, et Anne jätkaks Leiburis, et see pakuks talle jätkuvalt töörõõmu."?

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara