Kes mürgitas meie töise kliima?

ühel tavalisel esmaspäeva hommikul oled sa justkui vale jalaga voodist välja astunud. üks ebameeldivus järgneb teisele. Kodutehnika eesotsas rösteriga streigib, neurootiline naabrinaine nähvab, et su koer olla tema territooriumil asjal käinud (sulle ei meenu, et sul üldse koera oleks), liiklus on täiesti kohutav, ilm kehv ja kui sa ilmselgelt hilinenult lõpuks oma töökoha ukse ette jõuad, kastab mööduv auto sind soola-porise lumeveega kenasti üle.

Kena päeva algus! Nii sa siis astudki oma töökoha uksest sisse, vihane kui herilane. Ebameeldivused aga ei lõpe. Töölaualt on justkui tornaado üle käinud, kolleeg unustanud koosolekusaali broneerida ja tagatipuks on tulnud helistamispalve ühelt firma kõige raskemalt kliendilt. Niisiis nähvad pahuralt kõigile, kes su hääleulatusse satuvad, kirud halvasti alanud päeva ja näitad ka kehakeelega, et igasugune rõõmsameelsus tundub kohatu.

ühe väikese hetkega oled sa sel viisil mürgitanud töökoha õhkkonna ning püüad ka teisi nakatada oma negatiivsete tunnetega.

Kas just sarnaseid hommikuid, küll aga sarnaseid vastutustundetuid mürgitamisi leiab töökohtadel aset tihti. Enamasti ei anna inimesed endale lihtsalt aru, et neist sõltub õhkkond. Et iga ruum, kus me viibime, koosneb sealviibivate inimeste tunnetest, mis justkui pilvedena meie ümber hõljuvad. Et igal inimesel on vastutus selle eest, missuguse panuse teeb tema üldisesse mikrokliimasse.

Psühholoogiaprofessor Mare Pork rõhutab oma loengus "Õhkkonna loomise kunst", et vastutus algab iseenesest ja just selles mõttes, et kui ise midagi oskad teha, siis on kindlam. Tuleb teada ja mõista, et tunded nakkuvad, neid ära tunda ning otsustada mitte nakatuda. Alati oleks mõistlik endalt küsida, mida mina saan praegu teha, et asi paremaks läheb. Mis on minu eesmärk selles situatsioonis. Oletame, et sulle helistab pahur klient ja lärmab ägestunult. Pahurus on kahtlemata tema, mitte sinu, kui telefonile vastaja tunne. Seega pole mõtet selle tundega kaasa minna, vaid teha kõik endast olenev, et helistaja rahuneks. Suurim kiitus sellise konflikti lahendamise eest on klaarim õhkkond.

Enne veel kui tormata õhkkonna kujundajana kätt harjutama teiste peal, oleks paslik alustada enese juhtimisest, paneb Mare Pork südamele. Selleks tuleks mõtiskleda, milline olen mina õhkkonna kujundajana. Mis on minu tugevused. Kas annan pigem energiat juurde, olen rahulik pingemaandja, positiivsuse lisaja, naljatleja. Kuidas tulen toime erinevate tunnetega enda sees.

üks suurimaid kunste on oskus minna tagasi oma rahuliku seisundi juurde, ükskõik milline revolutsioon tunnetes ka parasjagu ei käi. Sellele aitab kaasa analüüs, mis on see minu isiklik rahulolu tunne, mis on need tegevused, kohad, mõtted, mis mind rahustavad ja mulle kindlustunnet pakuvad.

Lähme rahupaika

Enne kui tehnikate juurde minna, peaks üle vaatama oma hoiakud. Kuniks enda negatiivsete tunnete väljaelamine teiste peal tundub kohane ja õige, et tööta ka tehnikad. Kõik muutused algavad meie mõtlemisest. Kasvõi uuest üllast eesmärgist: saada professionaalseks õhkkonnakujundajaks. Inimeseks, keda just sellepärast seltskondades ja meeskondades hinnatakse, et suudab konfliktse kliima neutraliseerida ja positiivsetesse hetkedesse veelgi energiat juurde anda.

Enda meeleolu kontroll algab eelkõige sisevaatlusest: mis mind häirib, mis rõõmu valmistab, mis on mu põhimeeleolu, mida alati kaasas kannan.

Loovas visualiseerimises kasutatav nö. rahupaika minemine, kujutab endast teadlikku kujutlust kohast, kus tunneksid ennast õnnelikuna. See peaks olema isiklik mõõdupuu selle kohta, mil end kõige paremini tunned. Ja kui olukord kipub käest minema, pole vaja muud, kui silmad sulgeda ja endale see koht silme ees ette manada. Seejärel sinna lihtsalt oma kujutlustes minna ja seal olla niikaua, kuniks see tunne täiesti reaalseks muutub. Ja siis selle tundega koos tulla käesolevasse hetkesse, kus energiseerida ka õhkkond enda ümber. Kohaks võib olla mõni varjuline õunapuualune pink oma vanaema maja juures, lapsepõlve tuba, mälukild mõnelt reisilt, aga miks ka mitte lihtsalt mõni seik või juhtum, mil olid jäägitult rahul ja õnnelik.

Väike pettus ajule

üks nipp, mida näiteks telefonis edukalt kasutada, seisneb suurnurgad ülespidi rääkimises. Nii kõlab hääl kuulaja jaoks helgem ja naerusem ja lisaks saab aju sellest signaali, et kõik on hästi. Loomulikult ei tohi siin unustada kuulata ja olla kohal rääkija jaoks, mitte tegeleda ainult oma suunurkadega.

Siin toimib lisaks ka peegeldav fenomen, nii kuidas vaatame maailma, vaatab see meile vastu. Ärritunud inimesel on neutraalselt rahuliku ja rõõmsameelse inimese seltsis raske oma vihatundega edasi olla, pigem see lahtub.

Naerulihaste harjutusi võib oma meeleolu tõstmiseks harjutada juba hommikul peegli ees. Sinna juurde kõikvõimalikke positiivseid enesesisendusi lisades: ma olen ilus, tark ja hea ning täna tuleb suurepärane päev; kõik mure läks koos duÅ?Å?iveega kanalisatsiooni.

Uued lausealgused

Mare Porgi EQ juhtimise varasalvest leiavad kasulikke nippe need, kel soov tõeliseks õhkkonna kujundamise profiks saada. Tuleb lihtsalt hakata praktiseerima positiivseid lausealguseid:

 • ma rõõmustan sinuga koos selle üle, et.... (võimalus inimeste rõõmuhetki veelgi energiseerida)
 • mulle meeldib väga, kuidas sa... (võimalus tunnustavaks tagasisideks ja julgustamiseks)
 • teeme selle ära! (energiat lisav)
 • vaadake, kui hästi meil ... (üldistav positiivne kokkuvõte)
 • kas pole tore, et vaatamata sellele halvale seigale, on meil kõik hästi.... (negatiivse ülemängimine)
Väljakutseks oleks luua muidugi oma enese positiivse õhkkonna kujundamise veimevakk.

Ent mida tõesti teha siis kui tööhommik on alanud halvasti? Kuidas olla mürgitamata, kui endal sees tundekatel üle ajab. Siin tuleb appi huumorimeel. Esiteks ei tohiks ennast ja maailma liiga tõsiselt võtta, nii et sellistes situatsioonides enam nalja ei näe. Piisab kui minna tööle ja enda juhtumistest üks naljaks lugu jutustada, sealjuures ennast veel naeruväärsemaks kujutades. Piisav annus enese üle naljaviskamist neutraliseerib negatiivse energia.

Kui nalja tõesti kuskilt võtta pole, tuleks lihtsalt kolleegidele teada anda, et tuju kehv ja vajad hetke enda kogumiseks. Kogumise ajal tuleks saavutada tasakaal tunnetest, mitte end veelgi rohkem üles keerata. Juua klaasike värsket vett, kuuma kakaod, kuulata läbi kõrvaklappide oma lemmikmuusikat, helistada mõnele heale lähedasele (kes on õhkkonnakujundamise proff või lihtsalt mõnusa eluterve maailmavaatega) ning minna mõttes oma rahupaika.

Kindlasti tuleks ennast igakord mõttes tunnustada, kui hakkama saadud õhkkonna kujundamisega, olgu see siis suhtes iseendaga, paarilisega, väiksemas või suisa suuremas grupis. Sellised inimesed väärivad seltskonnahinge tiitlit.

Osale arutelus

 • Tiina Saar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara