Loovusega peleta stressi ja enneta kevadväsimust!

Olgu kommentaarina öeldud, et ei kevadväsimusel, ega talvetüdimusel pole tegelikult olulist kohta minu sõnavaras. Arvan, et kui loodusega kooskõlas elada ja oma biorütme kasvõi aegajalt kuulata, siis pole põhjust endale ka eelnevaid diagnoose panna. Eks me ikka aegajalt väsime rutiinist, lähme enda ja ümbritsevaga pahuksisse - see on osa elust. Masendusest, kurtmisest ja ja virilat värvi maailmapildist ei saa aga oma alalist kaaslast teha. Sellega lihtsalt mürgitame lisaks endale ka oma olulisi lähedasi.

Loovus on nagu päike meie sees. Paneb hinge sees laulma, kui tõuseb ning jätab endast ka loojudes maha mõnusa väreleva õnnetunde. Loovus ei eelda andekust, sünnipärast kunstimeelt, ega allu hinnangutele - kriitikale. See on lihtsalt võime näha asjades ja olukordades uusi seoseid. Tegutseda eriliselt, vaadata piiridest kaugemale ja leida rahuldustpakkuvaid väljundeid.

Mitte miski ei aita paremini hiiliva tööstressi vastu, kui tubli annus loovust. Nii lihtsalt kanaliseerid oma energia millegi loomisesse, olgu tegu siis kodu või oma töökoha ümberkujundamisega, ikebana, ehete, vitraažide valmistamisega või mõne kirjatüki koostamisse. Targem on võtta ette tegevusi, millega ei eksi. Kui esimese hooga kohe maalimise kallale asuda ja tulemus meelt mööda pole, siis saab tuju rikutud. Lihtsam siis juba mõni kaltsuvaip kududa või muud abstraktset tegema õppida. Tähtis, et tulemus energiseeriks ja tekitaks mõnusa ahhaaelamuse: ISE tegin, siin sees on minu mõtted, tunded ja tujud.

Kui tundub, et loovuse kanal kuidagi kinni kasvanud, on kasulik lastega koos midagi ette võtta. Neil juba ideedest puudust ei tule. Ja nalja saab kindla peale ka, mis loovuse puhul igati tervitatav.

Laske loovus töökohale

Kell heliseb, samad hommikurutiinid, sama maja, töökoht, sarnaste probleemidega kliendid ja juttudega kolleegid. Tüütu ja frustratsiooni tekitav. Aga kui püüaks teistmoodi. Alustuseks ärkaks varem. Kuuma duÅ?Å?i asemel võtaks külma duÅ?Å?i. Laulaks sealjuures: "Oo, kuis nii kaunis on hommik, oo kuis nii kaunis on päev....". Kohvi asemel jooks piparmündi- või nurmenukuteed meega, kõrvale saia mustikamoosiga. Hommikuse teleri vaatamise asemel kuulaks hoopis raadiot või teeks selle asemel positiivset fooni loova meditatsiooni. Enne kodust lahkumist (võiks minna tavapärasest erineva transpordiga, varem ja soovitavalt jala) jätaks külmkapile suure südamega sildi hilisematele ärkajatele (loodetavasti neid on), "ARMASTAN TEID!" vms.

See kõik peaks olema juba piisav, et meeled erguks ja tundlikuks muuta. Tööle saabudes võiks võtta eesmärgiks kõikidele kolleegidele midagi kena soovida. Ka töökohal saab jätkata loovalt:

* ümbritse oma töökoht võimalusel tujutõstvate aksessuaaridega (fotod, positiivsed mõtteterad, reisidelt toodud meened vms) * pane ebameeldivad tööülesanded vahelduma meeldivatega (või premeeri end vahepeal) * mõtle välja mõni uus e-kirja signatuur ning saada seda koostööpartneritele (värve ja muusikat, kevadet silma ja südamesse, juuste lehvides, lehti puudele jne. jne). kirjuta sõpradele kirja lõppu oma nimi tagurpidi * kleebi endale igaks päevaks mõni kuulsa mõtleja moto või "maitsev" anekdoot seinale

* mõtle välja uusi traditsioone ja üritusi, mida saaks firmas rakendada

Mitu loovust kokku loob sünergia

Uskuge või mitte, aga harjutades tulevad lapsepõlvelikud krutskid jälle sisse tagasi ja loovus muutub loomulikuks osaks elus. Paras aeg jagada seda ka oma kolleegidega, teha midagi koos. Loovus- ja suhtlemisõpetuse treener Liina Kolk kinnitab, et loovad töötajad on endaga rohkem rahul ja motiveeritumad. ühisest loovast tegutsemisest saadud positiivne energia kujundab paremaks ka töökeskkonda ja töösse suhtumist. Kas poleks olla tore millegi sellise algataja? Pealegi kirjeldatakse loovaid inimesi kui uudishimulikke, eneseteadlikke, avatuid, riskivalmeid ja kriitikat paremini taluvaid, empaatia- ja kujutlusvõimelisi. Loovatel inimestele on ka parem seoste loomise võime ning palju muid väärtuslikke loomujooni.

Alustuseks võiks välja kuulutada loova tegutsemise nädala või kuu, kus iga töötaja võiks saata ideid, mida toredat ettevõttes teistmoodi teha või ette võtta. Ideevõistlust võiks kroonida parimate palade esitlus ja valimine, mida juurutada. Ideed peaksid kandma eesmärki, kuidas tööd veelgi paremini teha, kuidas kujundada töist õhkkonda, parendada firmakultuuri, tähistada sündmusi, arendada inimesi, vähendada tööstressi vms.

Miks mitte algatada koogipäevi, kus kõik kordamööda töökaaslaseid oma küpsetistega kostitavad. Kuulutada reeded riietumise osas stiilivabaks. Viia sisse heade mõtete ja naljade kast. Hakata üheskoos võtma mõnes kunstistuudios keraamikakursusi. Tellida ettevõttesse korra kuus põnevaid loenguid: loovusest, psühholoogiast, loomade käitumisest vms.

Korraldada kuu lõpus filmiõhtuid, võtta nõuks tööruume igal võimalikul juhul koos dekoreerida. Teha koos teatrit. Mõelda kõigile töötajatele uued nimed (sarnaselt indiaanlastele, aga lähtuvalt tööülesannetest), juurutada hea teeninduse nädalaid ja kõlava hääle kuid. Hakata koosolekuid korraldama erilisel moel. Panna alus mõnele lahedale klubile: toidu-, filmi-, raamatu-, inspiratsiooni-, loodussõprade-, heateo klubi vms. Ideeks siis käia tööväliselt regulaarselt koos ja ajada nn püha asja.

Häid mõtteid on palju, parimad pärlid on need, mis väärivad teoks tegemist. Loov tegevus on midagi sellist, mis valmistab elevust, rõõmu, naudingut ja rahulolu lõbust. Seda kõike on meil hädasti vaja paremaks inimeseks olemise teel. Veel enne talvetüdimust, veel enne kevadväsimust.

Palju jõudu loovpäikese otsimisel endas!

Osale arutelus

 • Tiina Saar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara