Intervjuu Tööturuameti Euroopa Sotsiaalfondi osakonna referendi Heli Leisiga

Heli Leisi täispikkuses ametinimetus on igati uhke ja natuke keeruline ka - Tööturuameti Euroopa Sotsiaalfondi osakonna referent. Sellel ametikohal on Heli töötanud peaaegu poolteist aastat.

Euroopa Sotsiaalfond (ESF) on Euroopa Liidu struktuurifond. Tööturuameti (TTA) interneti kodulehekülg räägib, et selle fondi eesmärk on parandada töötute olukorda ja integreerida neid kiiremini ja ulatuslikumalt tööturule, tõsta tööturuteenuste tulemuslikkust ja kvaliteeti. Kokkuvõttes - tööhõive tõstmine läbi inimressursi arendamise.

Helile tema töökoht meeldib. "Kuna ma varem pole taolise tööga otseselt kokku puutunud, siis algul oli küll üsna keeruline. Mitte just ületamatult raske, aga lisaks töö nii-nimetatud tehnilisele poolele on olemas veel igasuguseid nüansse ja nende tabamine võtab aega," räägib ta.

Ja lisab: "Minu töös on huvitav just suhtlemine tõeliselt erinevate inimestega, mulle meeldib suhelda ja selles mõttes olen küll õnnega koos. Arendav on see töö ka - iga päev teen uusi avastusi eri "objektide" iseloomu ja olemuse kohta - inimestest kuni skännerini välja, ikka suhtlemise käigus ühe või teisega."

Heli on suurepärane töökaaslane, alati abivalmis ja heatujuline, räägivad tema kolleegid. "Tema peale võib igal ajal loota. Ka pingelises olukorras suudab ta asju lennult haarata ja teoks teha, seejuures jäädes ise rahulikuks ja rõõmsameelseks. Selline ?´päike?´ on vajalik igasse töömeeskonda," tõdeb Katrin Rohumaa, TTA Euroopa Sotsiaalfondi osakonna projektide audiitor. "Soovin talle edu ja jätkamist samas vaimus! Ja et kõik lootused täituksid ja püstitatud eesmärgid saaksid saavutatud!"


Paberid, paberid!

Heli jõudis tööturuametisse tööle soovitaja kaudu. "See soovitaja nimelt arvas, et mina ja see töö võiksime hästi sobida!"

Keskkooli lõpetamise järel oli ta tööl erinevates kauplustes müüjana. "Seejärel lapsega kodus. Pärast lapsehoolduspuhkuse lõppu läksin tööle Oü-sse JOT Eesti (millest praegu on nimevahetusega saanud OY Elektrobit). Olin seal alguses tavaline laotöötaja, hiljem laojuhataja."

Hetkeseisuga on Helil küll veel keskharidus, kuid omandamisel on kõrgem. "Kuna üsna ruttu peale keskkooli tuli abielu ja laps, lükkus kõrgkooli minek edasi. Aga see mu kauaaegne unistus õnnestus lõpuks ikkagi teoks teha, nii et nüüd õpin Tallinna Tehnikaülikoolis halduskorraldust."

Valitud haridusteed peab Heli endale igati sobivaks. "TTü-s on minu õppekava alus kutsestandard "Juhiabi III,IV"?, mis ilusasti mu töö sisu hõlmab, seetõttu ei ole lisaks täiendkoolitustel käinud. Täiendkoolitusi ei oskagi teistele soovitada, Tallinna Tehnikaülikooli soovitaksin aga küll!"

Tööturuametis on olemas sellised töökohad nagu peadirektori abi ja raamatupidaja-referent, nende ametite esindajatega puutub Heli pidevalt kokku, katsetades ka ise juhiabi rolli. "Viimased kolm kuud olen üritanud oskuste piires, näiteks majasiseste dokumentide "jagamisel"? peadirektori abi ametikohta ise täita, kuna abi lahkus töölt koos peadirektoriga," räägib ta, märkides, et tema tööd TTA-s iseloomustavad muudkui - "Paberid, paberid, paberid..."

"Nende koostamine, vormistamine, neile allkirjade hankimine, registreerimine, paljundamine, postitamine jne. Samuti ka telefoni- ja meilimajandus, kolleegide ja klientidega suhtlemine. On päevi, kus on päris palju telefoniga rääkimist, näiteks ajal, kui korraldame infopäevi - inimesed uurivad, mis toimub, panevad end kirja jne."

Kui pikad on tööpäevad?

"Ametlik tööpäeva pikkus on 8.15 - 17.00 (reedeti lühem), aga mina pole päris see inimene, kes täpselt kell viis saab või tahab minema hakata. Ega siis hommikul täpselt ei tea, mida päev toob. Kui toob väheke rohkem sekeldusi, kui tööaja sisse mahub, olen pigem kauem, aga tegemata jätta ei taha."


Kas teete ka ületunde või kuidas neid väldite?

"ületunde saaks vältida ainult nii, et astun tööpäeva lõppedes laia naeratusega uksest välja, hüüdes kolleegidele "?manjana"?. Aga mis on Mehhikos kõva sõna, ei ole seda Eestis mitte. Nii et see on vaid teoreetiline retsept."


Olete oma asutust esindanud kunagi ka välismaal? Mõnel seminaril näiteks?

"ühe korra olen töö tõttu käinud Leedus ja Lätis."


Millal ja mis üritusel käisite? Kuidas see lähetus meelde jäi?

"Lätis käisime kogu osakonnaga sealse TTA ESF osakonnaga tutvumas, samamoodi Leedus. Minul ei olnud küll kandvat rolli, aga meelde jäi suurepärane vastuvõtt ja see, kuidas kaks üsna erinevat rahvast ühise keele võivad leida. Eriti oli seda Leedus tunda, sest seal olime kauem ja meid oli vähem.

Kohalik rahvas tegi kõik, et need kolm päeva oleksid meeldejäävad. Meile korraldati ekskursioone, tutvustati kohalikke vaatamisväärsusi. Veel jäi mõlema linna puhul meelde kohutavalt hoolas linna eest hoolitsemine - Lätis olime tuisu ajal ja linna lumest puhtaks rookimine käis seal küll hommikust õhtuni.

Leedus renoveeriti meie sealoleku ajal kesklinna kauneid vanu hooneid, üldse on minu arvates Leedu meeletult kaunis. Minu vaimustus tuleneb nähtavasti sellest, et ma ei ole eriti reisinud, peale Leedu-Läti käinud veel vaid Soomes-Rootsis. Loodan, et reisimised on veel ees."


Hea koostöö

"Koostöö kolleegidega sujub hästi," tõdeb Heli. "Ausalt öeldes kartsin natuke TTA-sse tulles naiste seltskonda, kuna eelmises töökohas töötasid põhiliselt mehed. Kes neid eelarvamusi ei tea: naised räägivad taga, silmakirjatsevad, mehed on ausamad ja otsekohesemad. Nüüd võin öelda, et kõik oleneb ikkagi sellest, kellega kokku satud. Praeguses töökohas on seltskond väga meeldiv!"


Millised iseloomujooned on vajalikud, et olla edukas juhi abi?

"Eduka juhi abi kõige vajalikumad omadused võiksid olla kohusetundlikkus, suur töövõime, täpsus, korrektsus ja ("last, but not least") piisav IQ."


Kas juhi abi ja sekretäri ametid on sarnased või pigem erinevad?

"Juhi abi töös võrreldes sekretäri omaga on rohkem vastutust ja kohustusi, ent ka rohkem õigusi."


Mis on referendi töös teistsugust võrreldes sekretäri või juhi abi ametitega?

"Meie asutuses on juhi abi töö korraldada kogu majasisest dokumendiliikumist, Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) osakonna referent peab tegelema vaid oma osakonna dokumentidega, mille maht ei ole sugugi väike. Juhi abi poole pöörduvad kogu maja inimesed erinevate küsimuste-probleemidega, minu poole aga enamjaolt ESF inimesed, sama on telefonikõnede ja mailidega."


Kas teie töö on piisavalt individuaalset otsustamist nõudev?

"?Kohati mõnedes asjades pean küll tegema ise otsuseid. Näiteks tuleb ette, et mõnikord tuleb kohe ära öelda, kas mõni koht on koolituseks sobiv hinna ja kvaliteedi poolest. Aga väga palju liigset otsustamist minult küll ei nõuta."


Kuidas tööst puhkate?

"Praegusel kiirel eluperioodil on puhkamine ajutiselt unarusse jäänud. Mõned mõnusad asjad on plaanis, aga edasi lükatud. Palju asju on korraga teha - tööl, kodus ja koolis - üritan nendega toime tulla. Kõige probleemsem ongi kool: kui suudaks "õppida õppima"?, oleks hulga kergem. Kui asjad tasakaalu saan, küllap siis ka puhkan. Lihtsalt lõõgastumise jaoks on aga kodus keldris väike jõuruum, kus poksikott on nii mõnigi kord pärast väsitavat päeva minu kõige suurem sõber."


Mis on veel teie hobid?

"Meeldib väga ratsutada, ujuda, uisutada, jalgrattaga sõita. Kinos ja teatris käin ka - kui on, mida vaadata. Päris umbes kõike ma ei ahmi."


Soovid Sekretar.ee lugejatele?

"Eks teilgi - nagu meil kõigil - on vahel head, vahel kehvemad päevad. Headeks päevadeks pole vaja midagi soovida, siis on nagunii kõik OK. Aga kehvematel võiks meelde tuletada vana head The Beatlesit: "It`s getting better all the time!"? (hõiskas McCartney), "Can`t get much worse!"? (lisas Lennon)!"


Kolleegide kommentaarid


Kadri Jäätma, TTA Euroopa Sotsiaalfondi osakonna nõunik:

"Olen Heliga poolteist aastat ühes toas töötanud. Ta on väga päikeseline inimene, hea ja südamlik kolleeg, suudab ka kõige pingelisemas olukorras rahu ja sõbraliku oleku säilitada. Armastab oma tööd ja seda ametit, on väga süsteemselt mõtlev, täpne ja lojaalne. Need omadused on tema ametis väga vajalikud."


Mida soovite talle tulevikuks seoses tööga?

"Mul on väga hea meel, et Heli läks oma erialal kõrgharidust omandama. Ennustan talle väga edukat karjääri. Usun, et iga tippjuht võib olla õnnelik, kui tal on abiks Heli. Soovin talle tulevikuks häid kolleege ja häid ülemusi, kõige muuga saab ta kindlasti ise hakkama!"

Ragnar Luts, TTA Euroopa Sotsiaalfondi osakonna ökonomist:

"Hoolimata sellest, et olen Heliga koos töötanud peaaegu poolteist aastat, ma inimesena Helit ei tunne. No natukene ikka tunnen ka, kuid mitte väga. Ta on siiras ja abivalmis, kui vaja, ka otsekohene. Tundub, et tööl ta ennast veidi alahindab - ei saa aru, kui kandev roll on temal teiste silmis, et ilma temata oleks kogu töö halvatud (s.t on ka halvatud).

Mind haarab lausa paanika, kui Heli puhkusel on. Teda küll asendatakse ka väga hästi, aga see pole võrreldav sellega, millise hoole ja armastusega Heli oma tööd teeb. Minu kommentaar Heli kohta on, et ta on meil kõige targem. Millegipärast ta ise ajab seda tagasi."


Mis on temas erilist ja sellele ametikohale eriti sobivat?

"Heli puhul on tema ametiposti seisukohalt kõige olulisem tema fantastiline empaatiavõime. Ta võib küll peale telefonikõnet või näost näkku vestlust hambaid kiristada ja uriseda, kuid kliendile ta seda kunagi välja ei näita. Täielik proff selles osas!Tal on ka suurepärane mälu - oskab kohe öelda, kust ühe või teise dokumendi leida võib, kes sellest teab, kuhu miski paber on antud/pandud."


Soovid Helile?

"Heli tubli tüdrukuna ei jää kogu eluks referendiks, kuigi ta seda tööd oskab ja teeb hingega. Ta ju õpib praegu TTüs ja sellega tema hind ja väärtus muidugi kasvab. Soovin talle ikka pea püsti ja edasi! Tean, ta saab hakkama!"

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara