Enesehinnang mõjutab tööalast edukust

On ammutuntud tõde, et inimese mõttemaailmas leiduvatest värvidest sõltub väga palju, muuhulgas samuti selline väärtus nagu enesehinnang, millest omakorda on mõjutatud väga palju karjäär ja tööalane edukus.Näiteks tööotsimisel, kui tegemist loovama ja rohkem suhtlemisoskust vajava töövaldkonnaga, on helgevärvilisema ja julgema enesehinnanguga inimesel sageli suurem edu, kui väga hea hariduse või tugevate soovitajatega kandidaadil. Sest ennekõike loevad ikka inimene, tema isiksus ja võimed. Mingisuguse enesehinnangu ehk minapildi "muretseb" enesele inimühiskonnas iga indiviid. Inimese enesehinnang areneb tegelikult kogu elu ning ennekõike inimliku mitmekesisusega seotud tegurite mõjul.


Enesehinnangu juurtest

Raamistiku inimese enesehinnangule annavad suhted esimeste eluaastate kestel vanematega - ema ja isaga. Siis pole veel tegu mitte niivõrd enese teistega võrdlemisega, kuivõrd enesele äratundmise loomisega - "Kes ma olen, millised on minu oskused, anded? Milline ma olen - kas soovitud ja vajatud või vastupidi?".Kui vanemad väljendavad lapse suhtes hoolivust, armastust, tähelepanelikkust ning jätavad lapsele ka iseseisvat otsustamisruumi, kujuneb sellest lapsest suure tõenäosusega tasakaalus hingeeluga, normaalse enesehinnanguga persoon.Enesehinnang muutub-areneb erineval määral kogu elu jooksul ning mängib omakorda olulist osa elusündmustele hinnangute andmisel ning käitumis- ja suhtumisviiside valimisel. Pole just raske arvata, et siinkohal osutub problemaatiliseks just madal enesehinnang, mis äärmuslikul juhul võib väljenduda inimese "vegeteerima-jäämises", st ta ei julge midagi teha, tahta ega arvata, sest enese meelest ei ole tal ühtegi positiivset omadust, mis annaks õiguse tal midagi soovida või julguse midagi üritada.

Kõrge enesehinnang see-eest annab inimesele julguse tegutseda ning jõudu raskete või ebameeldivate olukordadega toimetulekul. Normaalne ja adekvaatne enesehinnang on inimese väärtuslik ressurss, sest enese väärtustamine ning austamine aitab olla endale ja ka ümbritsevale maailmale toeks.

Kas ja kuidas enesehinnangut muuta?

Tuleb lihtsalt tegutsema hakata. Algatusena võib proovida väikest mõtlemisviisi muutmist. Tasub endalt küsida, kes on need inimesed, kellega ma end võrdlen?Kui peaks selguma, et võrdlusetalonideks on näiteks kursusekaaslasest geenius, maailmas tunnustatud professor või elus edukamaks osutunud naabrid, võib eneselt küsida: "Kui sobivad on need inimesed, et neid enesega võrrelda? Kas tegelikult on vaja ikka nendega ja kõiges sarnaneda?".Selle soovituse mõte on, et ei tasu end võrrelda kellegagi, kes antud hetkel tundub millegi poolest täiuslik. Reaalsusest kaugelejääv soovunelm tekitab liiga suure lõhe ideaali ja tegelikkuse vahele ning andes kõiges endale hinnanguid täiuslikkuse-mõõdupuu järgi, on tulemus enamasti enesehinnangut alandav ning seniseid tulemusi nulliv.

Pigem võib võrdlemise üldse lõpetada ja keskenduda iseenda jaoks kõrgema minapildi loomisele. Või siis võrrelda ennast inimestega, kes on ka millegi poolest sarnased või võrdlemisaluselt samal lähtepositsioonil.

Enesehinnangu mõjutamine

On välja toodud ka mõned väikesed ja üsna lihtsad "nipid", kuidas võiks püüda muuta oma enesehinnangut valgemaks ja julgemaks.

Mis loob toreda enesetunde?

Võta endale aega, et aru saada ja kirja panna need hetked päeva jooksul, mil oled olnud õnnelik ja enesega rahul. Vasta sellistele küsimustele nagu: mida sa tegid, kus sa viibisid ja kas enesega rahulolu tulenes sinust enesest või sellest, mida keegi sulle ütles. ürita see tunne üksi olles uuesti läbi elada. Püüa arendada positiivset enesehinnangut.

Arusaamine, mis teeb tuju halvaks

Juhuslik negatiivne kogemus võib sind panna end halvasti tundma, aga ära lase sellel võtta enese üle võimust. Sa võid olla pettunud hoopis mõnes altvedamises või selles, et sind ei kutsutud osa võtma mingisugusest üritusest või mistahes teises pisiasjas. Ainus tee kontrollimaks neid asju, on teha endale selgeks nende põhjused. Kuidas peaksid sa tegutsema? Kuidas saad sa asju muuta? Püüa otsustada, kuidas on sul võimalik halbu kogemusi endale kasulikeks muuta.

Sihtide seadmine

Edukad inimesed, alates olümpiavõitjatest kuni rokkmuusikute ja teadlasteni, seavad omale eesmärgid ning töötavad nende nimel. Sa suudad ellu viia häid asju, kui sa identifitseerid täpselt, mida sa tahad saavutada ning mida sul tuleb ette võtta, et oma eesmärke saavutada. Ära lükka oma unistuste täitumist edasi tulevikku. Muuda nad eesmärkideks ja tegevusplaanideks.

Ära karda paluda abi

Vaatamata jõupingutustele võib alati ette tulla hetki, mil on vaja kellegi kogenenuma või autoriteetsema abi. Kui elus on probleeme, mis panevad pikemaks ajaks end tundma halvasti või häirituna, võib alati küsida abi. Kõrvalise abita võid sa kergesti vastu võtta valesid otsuseid.

Kaitse oma veendumusi ja väärtushinnanguid

üks raskemaid asju elus on oma veendumuste ja väärtushinnangute kaitsmine, eriti kui ümbritsevad inimesed nendega ei nõustu. Inimene on väärt ja meeldib enesele rohkem, kui jääb truuks sellele, millesse usub.

Aita ka teisi

ükskõik, kas tunned end hästi või halvasti, teiste aitamine on omamoodi tore kogemus. Nii oskad ka rohkem hinnata seda, kui palju sul pakkuda on. Samuti on see hea viis vabaneda negatiivsetest mõtetest, kui enesetunne ei ole just kõige parem. On olemas lugematu arv võimalusi, kuidas saaks vabatahtlikult kedagi aidata.

Näita, et hoolid endast, näe iga päev välja selline, nagu soovidMõned inimesed ütlevad, et välimus ei ole tähtis. Teiste arvates aitab rasket päeva edukalt üle elada hästihoolitsetud välimus. Olles puhas ja korralikult riietatud, ütleb sinu välimus, et hoolid endast ja sul on kõrge eneseusaldus. Julge olla vaba ja omanäoline, sa ei pea eeskuju võtma teistest ega kolleegidest.


Väike küsitlus

Enesehinnang on seotud tegelikult praktiliselt kõigega, millega inimene tegeleb. Kui isiksusel on positiivne minapilt, on tal tõenäoliselt ka rohkem julgust proovida uusi asju, saada uusi kogemusi ning vastu võtta olukordi, mida elu ja töö toovad, lahendada tundmatuid probleeme iseseisvalt ja julgelt.

Et hinnata oma enesekindlust, võib vastata järgnevatele küsimustele võimalikult tõepäraselt ja ausalt. Lugedes enda vastuseid võib kokku panna väikese minapildi endast ja saada uusi teadmisi.

Ma tunnen end hästi, kui ma...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ma tunnen end halvasti, kui...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Teen järgnevaid asju väga hästi:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Päev, mil olin enda üle uhke...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Minu tugevateks külgedeks on...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

üks nõrkus, mida tahaksin enda juures muuta, on...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ma saan teha järgnevaid asju kohe, et muuta oma enesehinnangut positiivsemaks...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Just praegu mõtlesid asjadele, mis aitavad tõsta su enesehinnangut. Nüüd mõtle sellele, mida sa teed iga päev. Kas sa teed enamasti asju, mis valmistavad sulle rõõmu? Kui ei, siis hakka juba praegu astuma väikeseid samme, et teha asju, mis sind panevad end paremini tundma.

Kasutatud allikad:

www.rajaleidja.ee

www.imelaps.ee/pg

www.delfi.ee

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara