Intervjuu AS Baltiklaas juhi abi Merlin Vaskaga

AS Baltiklaasi juhi abi-müügiassistent Merlin Vaska: "Et kõik ilusasti ära rääkida, pean alustama sellest, kuidas sündis otsus sekretärina tööle hakata...

Enne põhikooli lõpetamist külastasin noorte infomessi "Teeviit" ning tõin sealt koju mitmeid erinevate koolide infovoldikuid ja süvenesin neisse hoolega. Lisaks Õigusinstituudis pakutavale köitis sekretäritöö eriala ning Õigusinstituut jäigi materiaalsel põhjusel kättesaamatuks.

Peale katseid jätkasin kümnendas klassis Rakvere Reaalgümnaasiumis, samal ajal kuulsin võimalusest gümnaasiumis õppimise kõrvalt omandada sekretäritöö ametialaseid oskusi, mida pakkus Oü Norax Koolitus ehk siis Rakvere Kutsekeskkooli täiendõppeosakond. Haarasin võimalusest ning omandasin kolme aastaga ka kutsehariduse."?


Tööle peale keskkooli

Oma esimese tõsisema sekretäritöö kogemuse sai Merlin olles praktikal Lääne-Viru Maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonnas Anne Mäeotsa käe all.

"Peale praktikat olin Annele puhkuseasendajaks ja tööettevõtulepinguga korrastasin osakonna arhiivi,"? räägib Merlin.

Veel enne keskkooli lõppu märkas ta aga Rakvere kohalikus ajalehes töökuulutust, milles Flexa Eesti AS otsis oma kollektiivi sekretär-arvestajat.

"Soovisin end proovile panna, koostasin oma fantastilise praktikajuhendaja abil CV ja kaaskirja ning saatsin need ära. Kuna olin alles kooli lõpetamas, siis ei hellitanud erilist lootust kohe esimesse kandideeritavasse kohta tööle saada."?

Seda suurem oli aga üllatus, kui Merlin siiski vestlusele kutsuti ja juhtus, et vestlusele järgneval päeval oli ta juba ametlikult tööl.

"Flexa Eesti AS-is puutusin kokku väga erinevate valdkondadega ja tööülesanded olid kõike muud kui igavad. Põnevaimateks neist pean tööd personaliga ja metsamaterjali ostu-müügilepingute vormistamist, mille käigus õnnestus paljude huvitavate inimestega suhelda. ülemus oli mulle rohkem sõbra eest, ei olnud väga ranget ülemuse-alluva suhet.

Sealne kollektiiv oli sõbralikult ühtehoidev ja igal reedel kell 10.00 oli traditsiooniks süüa kooki. Muidu suhteliselt laiali asetsevatel osakondadel oli vähemalt kord nädalas võimalik veidikeseks aeg maha võtta ning suu magusaks teha. Töötasin Flexa Eesti AS-is kokku peaaegu viis põnevat aastat."?


Uus töökoht

Töökoha vahetus tuli Merlini ellu, kuna perekondlikel põhjustel oli vaja kolida Tartusse. Oma praegusele ametikohale AS-is Baltiklaas jõudis ta läbi CV-Online'i. "Jälgisin pidevalt tööpakkumisi ning juhi abi/müügiassistendi ametikoht tundus just see õige."?

Merlin otsustas kandideerida, teadmatagi täpselt, mis firmaga tegu on, kuna kanditaate testis CV-Online'i töötaja. "Esimene intervjuu toimus telefoni teel, läbisin selle edukalt ning edasi käisin vestlemas juba AS Baltiklaasi juhatajaga ja kui ka sellel positiivsed tulemused olid, kutsuti mind müügijuhatajaga vestlema. Osutusin valituks ja märtsi keskel täitus minu esimene tööaasta AS Baltiklaasis."?

AS Baltiklaas on Saint-Gobaini tütarfirma Eestis, mis tegeleb tasapinnalise klaasi mõõtulõikamise, klaaspakettide ja karastatud klaasi tootmisega ning spetsiaalklaaside müügiga. Iga amet on nii raske või kerge, milleks inimene ise selle ameti mõtleb, leiab Merlin sobiva filosoofilise mõttetera seoses oma tööga.

"Vähemasti suur osa tööga rahulolust oleneb mõtlemisest,"? usub ta. "Kui armastad oma tööd, siis on kõik ettetulevad raskused ületatavad. Loomulikult esitatakse sekretäridele-juhi abidele aina kõrgemaid nõudmisi ja sekretäriks saada pole üldse lihtne. Samas ka väärtustatakse sekretäre kõrgemalt."?

Juhi abi-müügiassistendi ametinimetuse taga peitub AS-is Baltiklaas juhi abi, personali- ja müügitöö. Merlini arvates on vahel neid päris raske omavahel ühendada ja tähtsuse järjekorda seada.

"Loodan, et müügitöö mahtu lähiajal vähendatakse ja saan sügavuti juhi abi ja personalitööga tegeleda. Tööseadusandlus nõuab väga ranget tähtaegade järgimist, saabuvad tellimused tuleb sisestada 24 tunni jooksul ja juhi abi rolli ei saa hetkeski unarusse jätta."

Seetõttu on Merlini töös oluline oskus tegeleda mitme asjaga korraga. "Selliseid hetki on väga vähe, kui telefon ei helise ja nii palju, kui võimalik, üritan kõikidele küsimustele ise vastused anda. Sagedamini küsitakse mõne klaasi hinda ja vahel ka päris keerukaid tehnilisi küsimusi. Kui Flexa Eesti AS-is õppisin tundma puitu, siis AS-is Baltiklaas teen tutvust hoopis haprama materjaliga - klaasiga."

Samuti kuulub Merlin Eesti Juhi Abi ühingu liikmeskonda ning läbi Juhi Abi ühingu on saanud sekretäridest/juhi abidest sõpru-tuttavaid üle terve Eestimaa.

"ühingu korraldatud üritustelt olen alati saanud tohutu energiasüsti ja teadmise, et tegelen õige alaga. Meeldiv on suhelda ja kogemusi vahetada oma ametiõdedega. Pikemaks ajaks tegutsemisindu ja positiivseid emotsioone annavad ühingu korraldatavad iga-aastased sekretäride eurokursused. Flexa Eesti AS-is töötamise ajal õnnestus mul neist osa saada, momendil kahjuks puudub võimalus osaleda."


Toetav kollektiiv

Merlin leiab, et heale sekretärile ja tasemel juhi abile tagavad karjääris edu eelkõige sisemine motivatsioon, aga ka sünnipärased eeldused, professionaalsed ametioskused ja keskkond, kus seda kõike rakendada.

"Hea suhtlemisoskus on vältimatu, see lubab rasketes situatsioonides ja ärritunud klientidega suheldes rahulikuks ja viisakaks jääda."

Ta usub, et sekretär/juhi abi püsib "värskena", kuni töökohas ümbritsevad teda toetavad ja positiivselt meelestatud kolleegid, tunnustav-innustav juht ning on olemas jätkuvalt võimalus end arendada.

"Sekretär/juhi abi saab innustust ja motivatsiooni oma tööd hästi teha, kui tunneb end vajalikuna ja näeb, et temast tõesti oleneb midagi, teda hinnatakse, temalt tullakse nõu küsima jne. Pessimistlikus kollektiivis, kus igaüks ajab oma asja ning kommunikatsioon on puudulik, ei jõua sekretär ka kaua särada. Samuti "närtsid" ära, kui tunned, et pole enam mitte kuskile areneda või puuduvad selleks igasugused võimalused."

Kuid Merlin kujutab ka oma tulevikku ette jätkuvalt juhi abina.

"Selle ameti teeb minu jaoks huvitavaks vaheldusrikkus. Kunagi ei või teada, kui vahva inimene järgmisena uksest sisse astub või helistab ja päeva rõõmsamaks teeb. Negatiivset ma endasse ei kogu, lasen sellel mööda voolata."


Tulevikuplaanid

?´Ela ise oma elu, muidu elab elu Sind?´ on üks filosoofiline mõttetera, mis juhib Merlini elu. "Ma ei usu saatusesse, vaid sellesse, et kõik on inimese enda kätes," tõdeb ta. Rääkides aga karjäärist, leiab Merlin, et karjääri saab mitut moodi defineerida.

"Karjäär pole ju ainult ülesronimine, vaid võib olla ka horisontaalne liikumine omal erialal. Mina ei poolda kiiret tippu jõudmist, sellisel juhul on varsti sein ees ja lihtsalt pole enam kuskile pürgida. Tänapäeval on palju 25-30-aastaseid tippjuhte ja poliitikuid, aga kui kõik, mis soovid, nii varakult käes on, kuhu siis edasi minna?!

Igat etappi karjäärist peaks nautima ja mitte kiirustama. Mina tahan olla oma ala professionaal ja areneda omal alal sügavuti, tunnen et ruumi on veel küllaga."


Mis on sinu jaoks veel tähtsat?

"Pean elus väga olulisena endale eesmärkide püstitamist ja pidevat isiklikku arengut. Kui tead, mis on tähtis, siis leiad ka tähtsate asjade jaoks aega. Mõned ütlevad, et unistamine on ajaraiskamine"¦ mina arvan, et targalt unistamine on kasulik. Unistan juhi abi kutsetunnistusest ja sellega seoses tunnen, et ühest kuni kahest täiendkoolitusest aastas ei piisa minemaks eksamile kutsekvalifikatsiooni tõendama."


Plaanid tulevikuga seoses?

"Mul on plaan, mis vajab veel veidike seedimist ja kalkuleerimist. Nimelt soovin pere ja töö kõrvalt omandada kõrghariduse. Suheldes Tallinna Tehnikaülikooli halduskorralduse eriala sekretäridest/juhi abidest õppurite ja Sirje Orvetiga, tekib paratamatult soov ka endal nendest loengutest osa saada.Siiani on sellel teel kaks tõsisemat takistust olnud: materiaalne pool ning vahemaa Tartu-Tallinna vahel. Esimese probleemi lahendaks õppelaenuga, aga see vahemaa tekitab süümepiinu pere ees. Kahju, et Tartus midagi samalaadset ei pakuta, Tartu on nii armsaks saanud, et siit lahkuda ei kavatse. Loodan, et ehk õnnestub siiski need asjad kuidagi omavahel siduda ilma, et keegi kannataks."


Mida ootad kevadelt?

"Olen talvel natuke karu moodi, st talveunes. Kevad on mõnusaks äratajaks ning turgutajaks. Energiat ja tegutsemistahet on tunduvalt rohkem. Kaunile kevadele ootan jätkuks ilusat suve."


Kuidas oma tööst puhkad?

"Kuna vahetasin eelmisel aastal töökohta ja viimane puhkus jäi 2003. aasta suvesse, siis seetõttu mõtlen sel aastal tuleva puhkuse peale rohkem kui tavaliselt. Tahan reisile minna, sihtkohta pole veel välja mõelnud, aga keskkonna vahetust soovin kindlasti. Tahan end mõneks ajaks kõigest välja lülitada ja patareisid laadida ning seejärel positiivsest energiast pakatavana naasta oma ametipostile."

 

Kolleegi kommentaar

AS Baltiklaasi finantsjuht Aire Nurm:

"Merlin on sõbralik, avatud ja kohusetundlik inimene. Ta on üles näidanud initsiatiivi ja soovi tegeleda erinevate tööülesannetega. Lisaks otsesele juhi abi tööle tegeleb ta ka personali- ja müügiassistendi tööga.

Erinevad funktsioonid aitavad tal areneda eri valdkondades ja leida endale lõpuks kõige sobivam valdkond, millega süvitsi tegeleda.

Tööalaselt soovin, et ta omaks töökohta, mis pakub väljakutseid ja mis arendab teda ka isiksusena. Ja muidugi soovitan tal võimalusel edasi õppida. Iga potentsiaalse tööandja sooviks on leida kollektiivi inimene, kellel on hea haridus, huvitav töökogemus ja meeldiv iseloom."?

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara