Intervjuu Eesti Vabaõhumuuseumi juhiabi Age Aasakülaga

Rocca al Mares asub üks omamoodi küla, kus metsapargi vaikuses seisavad taluhooned ja tuulikud on oma vesiveski, vana külakoolimaja ja palju muud Eesti Vabaõhumuuseumile ainuomast. Muuseumi juhiabi Age Aasaküla märgib, et töötamise jaoks on see päris tore ja omamoodi paik - näiteks märkab vahel tööaknast, kuidas metskitsed rohtu nokitsevad.


Hingekosutav amet

"Muuseumi tööle sattusin konkursi kaudu," räägib Age. "ülikool oli juba lõpule jõudmas ja hakkasin vaikselt tööturul ringi vaatama. Suvel olin läbinud praktika Saue Vallavalitsuses sotsiaalhoolekande osakonnas, juba seal sain aru, et mulle võiks sobida inimestega suhtlemist vajav töökoht."

Peale praktikat otsis Age alguses pigem sotsiaalse suunitlusega ametikohta, aga praeguse töökohaga on ta väga rahul.

"Saatsin oma CV muuseumi kuulutuse peale ja kutsutigi esimest korda intervjuule, siis veel teine intervjuude voor ja lõpuks kutsuti juba töölepingu sõlmimisele."

Age vastutab muuseumi juhiabina eelkõige asutuse dokumentatsiooni korrasoleku eest ja assisteerib direktorit. "Esmatähtis ja kõige olulisem tööülesanne on asutuse asjaajamiskorra tagamine. Seega registreerin, edastan ja vastan võimalusel kõikidele dokumentidele, mis asutusse erinevaid kanaleid pidi jõuavad. Teine suurem grupp tööülesandeid on seotud Eesti Vabaõhumuuseumi direktori ja teiste direktorite

assisteerimisega."

Suur osa Age tööülesannetest tulenevad turunduse valdkonnast - näiteks muuseumi kodulehe administreerimine ja pressiteadete edastamine, samuti vastab ta kõikidele infopäringutele.

"Siis koostan veel külastatavuse tabeleid, mis on muuseumi aruandluse seisukohalt päris olulised, lisaks organiseerin muuseumi territooriumil toimuvaid pildistamisi, filmimisi ja viin kokku giidi ja ekskursiooni tellija."

Selle töö eredamad momendid on kõige enam seotud Age sõnul suuremate üritustega. "Muuseumis on suurematel tähtpäevadel alati suurüritused, siis on töid ja tegemisi kohe

rohkem, aga põnevust jagub küllaga. Suurüritustel kehastuvad paljud oma töötajad erinevateks näitlejateks ja mängivad siis taludes oma rolli. See on erakordselt südamlik ja armas.

Näiteks Jõuluküla ajal sattusin ühte tallu muinasjuttu inglitest kuulama, see oli nii ilus, et pisarad olid kurgus, kui lugu lõppes. Nukuteater lavastas meil siin lastele ühte Troll-Poiss etendust, käsime ise proovietendusel ja jällegi keset tööpäeva selline hingeliigutav kogemus, et mitmeks päevaks ei läinud meelest.

Vastlapäeval jalutasime pimeduses ise kelgumäele ja lasime tähtede all koos teiste töötajatega ilusa pika vastlaliu.

Sellised kogemused on kõik nii liigutavad, et muudavad ka ennast sisemiselt. Siin olles mõistad, et ühiskonnas on veel selliseid inimesi, kes kannavad meie rahva põlisväärtusi iseendas ja soovivad seda rõõmu ka teistega jagada. Nende inimeste andumus oma tööle ja kiindumus muuseumisse on uskumatu."

Vabaõhumuuseumis tööl olles on Age paljud oma väärtused ümber hinnanud ja paljudele elulistele asjadele teisiti mõtlema hakanud. "Siin unustad ära ka kapitalistliku rahaahnuse, kiirustamise ja närvilisuse, see lihtsalt ei sobi siia," lisab ta.


Jalgrattaga allkirja järgi

Age arvates on juhiabi töö meeldiv, sest sellest puudub igav rutiin, samas on igas päevas teatud kohustused ja tegemised, mida lihtsalt tuleb täita. "Kuid iga päev läheb nii kiirelt ja huvitavalt, et kella jälgimise jaoks külla aega ei jää," tõdeb Age.

Tore töökeskkond annab juba iseenesest juhiabi tegemistele värskust juurde ning näiteks praegu ei suudaks muuseumi juhiabi enam mõeldagi kesklinnas büroohoones töötamisele.

"Elan ise täitsa kesklinnas, nii et hommikul sõidan justkui linnast maale. Looduses viibimine annab tööle tohutu lisaväärtuse. Kuna paljud töötajad asuvad erinevates hoonetes, on läbitavad vahemaad päris pikad. Siis saab näiteks edukalt jalgaratast kasutada, kui on vaja allkirja mõnele kirjale võtta või nõupidamisele minna."

Age tõdeb, et mõnes mõttes selline hajusalt töötamine raskendab tööd, kuid samas annab inimestele võimaluse vabas õhus rohkem liikuda.

"Olen kogu oma lapsepõlve maal veetnud, nii et maalähedane elu meeldib mulle väga. Akna taga käivad siin metskitsed söömas ja hobused lumes püherdamas. Olen ise ka harrastusratsutaja, nii et hobused on mulle samuti südamelähedased. Koduse leiva, mida ise ära ei tarbi, toon ikka hobustele.

Kokkuvõttes arvan, et Vabaõhumuuseumis töötamine on ainulaadne ning see annab tööle tohutu lisaväärtuse."


Kus olete varem töötanud ja kellena? Millised koolid on lõpetatud?

"Tõsisemaid töökohti ei olegi varem olnud, kooli kaudu olen erinevates projektides osalenud, käinud praktikal, teenistusõppes jmt. Sellel aastal üritan kindlasti Tallinna ülikooli ära lõpetada ja edasi magistrantuuri minna. Õpin haldusjuhtimist, seega olen suhteliselt õigele kohale sattunud, muuseum on Kultuuriministeeriumi hallatav riigiasutus."


Kuidas jõudsite just juhiabi kutseni?

"Jõudsin suhteliselt juhuslikult. Vaatasin, et tegu huvitava organisatsiooniga ja võiks proovida. Olen oma valikuga väga rahul."


Kas teie töös on palju sekretärilikku või on amet üdini juhiabilik?

"Ei ühte ega ka teist mitte. Juhid on meil suhteliselt iseseisvad ja palju on pigem iseseisvalt lahendamist vajavaid tööülesandeid. Sekretärilikud tööülesanded on seotud posti edastamisega, telefonile vastamisega jms."


Sarnased ametirollid

Age leiab, et juhiabi ja sekretäri ametid osaliselt põimuvad. "Arvan, et juhiabi ülesanded on rohkem seotud juhtide assisteerimisega. Sekretär on aga see, kes vastab telefonile ning on asutuse visiitkaart väljapoole. Julgen arvata, et juhiabi vastutus on suurem, sellest tulenebki vahe kahe ameti vahel. Samas sõltub väga palju organisatsiooni eripärast, samu tööülesandeid võib teha assistent, sekretär, büroojuht. Meil tegeleb näiteks bürootarvete tellimisega majandusjuhataja, mis tavaliselt on just sekretäri ülesanne. Samuti vastab paljudele kõnedele piletikassa ja suveperioodil infotöötaja. Seega võib järeldada, et tööülesannete iseloom on sõltuvuses konkreetsest organisatsioonist."

Kõige enam abi oma tegemistes saab Vabaõhumuuseumi juhiabi personaliülemalt, raamatupidajatelt, direktorilt, turundusdirektorilt ja osakonnajuhatajatelt.

"Personaliülem on minu ameti eelkäija ning tema poolt on välja töötatud asutuse asjaajamiskord. Temaga on väga hea läbisaamine ning üksteist abistame alati, kui vaja. Olen sellist tüüpi, kes alati küsib teiste arvamust ja siis otsustab. Ise üritan mitte suuremaid otsuseid vastu võtta, koos leiab alati parema lahenduse."

Age tunnistab, et tegelikult väga raskeid tööülesandeid tema ametis polegi. "Detsember oli muuseumis töömahukas kuu, tööülesandeid oli siis palju rohkem ja lihtsalt ei jõudnud paljude asjadega tegeleda. Raskeks lähebki siis, kui tegemata asjade hulk kasvab üle pea. Samuti on minu töö iseloom selline, kus kümne asjaga korraga tegelemine on täiesti tavapärane. Kuigi kokkuvõttes on kõikidest raskustest üle saadud ja probleemid lahendatud."


Miks võiks Rocca al Maresse Vabaõhumuuseumi külastama tulla?

"Arvan, et see on koht, kus saab kohtuda iseendaga ja paljude nendega, kes meie seas on kunagi olnud. Just see kohtumine ammu unustatud vanaga ongi see, mis viib Eesti kultuuri edasi, me ei tohi unustada, kust oleme tulnud. Eestlased on väga kaugenenud oma maast ja kultuurist, oleme ehk liigagi ette rutanud ja rutates unustanud selle hea ja vana... Reaalsus on see, et keskmine muuseumi külastaja on turist. See on väga kurb. See ei olegi konkreetne põhjus, miks siia tulla, aga oma lastele ja lastelastele peaksime küll looma parema ettekujutuse sellest, kust on pärit meie esivanemad. Millistes tingimustes nad elasid, millised olid nende väärtushinnangud ja tõekspidamised."


Kas oma puhkuse ajal külastate tihti muuseume? Millised ekspositsioonid ja muuseumid on Teile enam meeldinud?

"Võimalusel küll alati. Eestis ikka üritan käia, siis kui mõni uus näitus või uus huvitav ekspositsioon on avatud. Eestist väljaspool üritan võimalusel alati muuseumides ja näitustel käia, viimati käisin Amsterdamis, mida võib pidada lausa Euroopa kultuuri mekaks. Helsingis on samuti põnevaid näitusi ja muuseume. Suurimad avastused on pärit Itaaliast, väikestes kesk-Itaalia linnadest võib leida tohutuid kunstikogusid, mida isegi kõikide oma meeltega haarata ei suuda. Itaalia oma rahvuse, kultuuri, söögi ja kõige muuga on väga köitev."


Kuidas tööst puhkate?

"Tööst puhkan igal võimalusel. Mul on tegelikult päris palju spordiga seotud hobisid. Talvel suusatan murdmaad ja mäge. Veel meeldib käia ujumas ja joogas. Suvel jalgratas ja rulluisud. Armastan väga ratsutada, kuigi selleks on viimasel ajal paraku vähe aega jäänud. Palju olen viimasel ajal avastanud uusi spordialasid, sest ühe sama spordialaga tegelemine võib muutuda rutiinsemaks.

Sport on kõige parem võimalus tööst välja lülitumise ja lõõgastumise jaoks, näiteks mägedes suusatades ei ole võimalik lihtsalt kellegagi suhelda ega tööasju ajada, seega saab ennast täielikult välja lülitada. Reisimine on üldse minu suur kirg, nii palju on veel näha ja vaadata, kultuurilised seosed on kõik väga põnevad ja maailmas on palju veel avastada."


Kas loodate tulevikult rohkem tööd või hoopis rohkem vaba aega?

"Loodan palju huvitavat tööd ja palju huvitavalt sisustatud vaba aega."


Kolleegi kommentaar

Merike Lang, Eesti Vabaõhumuuseumi direktor:

"Age on väga meeldiv noor kolleeg, kes on piisavalt algatusvõimeline ja kohusetundlik. Tema peale võib loota.

Näiteks dokumendihaldusest on saanud Eesti Vabariigis üks suuremaid "naljanumbreid". Juhiabina ei saaks töötada inimene, kes selle "nalja" levikule kaasa aitab. Tema töö korrektsusest oleneb nii asutuse kui selle juhi saatus ja seda sõna otseses mõttes.

Juhiabist oleneb ka asutuse maine. Assisteerides juhte ja aidates neil oma tegemistes järjel olla, kujuneb asutuse kui koostööpartneri kuvand. Tegelikkuses on Age töö üsna keeruline, sest Vabaõhumuuseumis on üks peadirektor ja kolm direktori asetäitjat. Kõik on omamoodi isiksused, kõigil on oma iseloom ja tööstiil. Peab olema piisavalt osav, et nendega koostöö üle pea ei kasvaks, et tegemist oleks meeskonnatöö ladusa kulgemisega. Age on sellega siiani hakkama saanud.

Tahaks loota, et muuseumi "metsaelu" ei muutu nägusale noorele daamile koormavaks ja meie koostööd jätkuks pikkadeks aastateks. Soovin ka edukat ülikooli lõpetamist ja et tulevane bakalaureusetöö pakuks huvitava väljundi ka Vabaõhumuuseumi jaoks. Mul on hea meel, et Age tegi oma töökoha valikutes eelistuse Vabaõhumuuseumi kasuks."

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara