Loovusest, suhtlemisjulgusest ja meeskonnatööst

Jälgides erinevaid töökuulutusi, kus otsitakse sekretäri, jäävad lisaks elementaarsetele eeldustele - nagu vastava koolituse/hariduse olemasolu või töökogemus ning keele- ja arvutioskused - silma ka eeldused-nõudmised isiksuseomaduste osas.

Näide üsna tavalisest töökuulutustest:

"?Otsime oma töökasse ja sõbralikku kollektiivi SEKRETÄRI, kelle ülesanneteks on büroo sujuva töö tagamine: informatsiooni liikumise korraldamine, telefonile vastamine ja kõnede suunamine, külaliste vastuvõtt, asjaajamise organiseerimine, kodulehekülgede osaline administreerimine ning kontori varustamine kõige tööks vajalikuga.


Sobivalt kandidaadilt ootame:

sekretäritöö kogemust ja/või vastavat koolitust

head inglise keele ja vene kõnekeele oskust

arvutikasutamise vilumust

suhtlemisjulgust ja orienteeritust teenindamisele

korrektsust ja rutiinitaluvust."

Sirvides veel teisi sarnaseid kuulutusi, leiab, et isiksuseomadustelt tuleb sekretäriks pürgijal kandideerimisel esile tuua ka enda loovus, kohusetundlikkus, iseseisev mõtlemine ja initsiatiivikus. Samuti meeskonnatöö valmidus ja abivalmidus. Veel esinevad väga paljudes töökuulutustes eeldustena aktiivsus, organiseerimisvõime ja mõnes isegi positiivne mõtlemine.

Omamoodi päris palju nõudmisi - küll mitte korraga ja ühes töökuulutuses, kuid üks suur pluss nende puhul on see, et antud iseloomujooned või isiksuseomadused on arendatavad. See, kui kiiresti keegi muutub abivalmiks või rutiini taluvaks, sõltub muidugi igaühe enda tahtest. Kuid erinevalt võõrkeelte õppimisest on isiksuseomaduste arendamine siiski tunduvalt lihtsam.


Orienteeritus teenindusele

Hea teenindus nõuab naeratusest enamat, on levinud kõnekäänd! Et olla hea teenindaja ja orienteeritud teenindusele, eeldab see omamoodi oskust olla empaatiline ja abivalmis. Hea teenindus nõuab oskust mõista seda inimest, kellel on vaja sinu professionaalset abi, et saaksid aidata kaasa oma tööga teiste arengule ja teiste soovide täitmisele. Teenindusvalmidus tähendab sõbralikkust, kiiret taipu, head mälu, võimet märgata detaile ja tulla toime erinevate inimestega. Hea teenindaja loob ettevõttest kliendile alati sellise mulje, et klient soovib ka järgmisel korral selle firma teenust kasutada.

Suhtlemisjulgus

Suhtlemisjulgus on isiksuseomadus, mille võib võrdesse panna sõnaga "?edu"?.

Iga inimene oskab suhelda. Ja teeb seda omal unikaalsel viisil. Kuid see - kuidas inimene oskab leida sõnu, millisesse vormi ta neid paneb, kuidas seda mõistavad teised inimesed - aitab juba kaasa infovahetuse efektiivsemaks muutmisele ja isikliku edu saavutamisele.

Selge on, et julgus suhelda areneb just suheldes.

Suhtlemisjulgus on ju sotsiaalses elus hakkama saamise peamisi eeldusi ning selle arendamine tuleb igale inimesele alati kasuks. Selle isiksuseomaduse puhul võiks mõningaid paralleele tõmmata väljendusoskuse ja enesekindlusega, aga ka pealehakkamise ja individuaalse säraga.

Erinevates valdkondades vajaminev suhtlemisoskus varieerub vastavalt töö valdkonnale. Näiteks diplomaadi suhtlemisstiil nõuab omi reeglid ja oma etiketti, samas kui müüja ametis oleva inimese puhul vaevalt need nõudmised vajalikuks osutuvad. Suhtlemisjulgus areneb igal töökohal vastavalt selle ameti spetsiifikale ning uute teadmiste ja oskuste omandamise käigus.

Öeldakse, et hea suhtleja on alati avatud ja oskab välja tulla igast olukorrast.

Suhtlemisjulgust kui isiksuseomadust saab näha ka julgusena kohtuda iga päev uute inimestega, olla avatud tööalaste olukordade ja probleemide lahendamisele ning seejuures säilitada enda arvamus. Suhtlemisjulgusega võivad kaasa käia ka sellised isiksuseomadused nagu mõjukus, enesekehtestamisvõime, konfliktsituatsioonide juhtimine ning kõige selle juures vajaliku kommunikatsiooni arendamise oskus!

Loomingulisus ja loovus

Iga tööala eeldab inimeselt individuaalset loovust, nii ka sekretäritöö. Sekretäri ametis on loomingulisus juba seegi, kuidas suuta tulla toime kogu päevaplaaniga nii, et kõik toimetused saaksid tehtud ning seejuures mitte jätta täitmata ka päevaplaani kiirelt vahele lipsavad ülesanded.

Psühholoogid väidavad, et looming on tegevus, mis sünnitab midagi kvalitatiivselt uut ja kasulikku - olgu selleks kasvõi igapäevase töö kvaliteet. Loovus on võime näha uusi suhteid, produtseerida ebatavalisi ideid ning kõrvale kalduda traditsioonilistest mõttemudelitest.

Loovuse põhilised komponendid psühholoogide käsitluses:

 • Probleemitundlikkus - kõrge tundlikkus ümbritseva suhtes, võime näha ebatäiuslikkust ja konfliktsust, püstitada probleeme.
 • Mõtlemise voolavus - ideede ja seoste hulk, mis tekivad vastusena mingile probleemsele situatsioonile.
 • Mõtlemise paindlikkus - võime kiiresti üle minna ühest mõtlemiskategooriast teise, võime luua erinevaid lähenemisviise mingile probleemile.
 • Originaalsus - võime välja pakkuda enneolematuid või harvaesinevaid ideid ja tegusid. Siinkohal tuleks meeles pidada, et originaalsus on vaid üks loovuse komponent; kui pole teisi, saab sellest vaid originaalitsemine. See on vahend probleemide lahendamisel, mitte eesmärk omaette.
Aga loovus on ka ideede esitamise ja elluviimise võime. See on muutuste, innovatsiooni ja arengu alus. Antud isiksuseomadus on peidus igas inimeses ning tihti tuleb vaid leida õige aeg ja ruum, et loovus inimesest välja tulla saaks ja inimene võiks oma elus tähtsaid asju korda saata. Loovate meetoditega vanade probleemide ja küsimuste lahendamine annab vastuseid, mis võivad üllatada nende lahenduste autorit ennastki.

Meeskonnatöö

Iga meeskond võib olla efektiivne või ka ebaefektiivne meeskond.

Meeskonna kõikidest liikmetest sõltub kogu meeskonna töö tulem. Kuna sekretär on firma meeskonnas üks oluline lüli, siis on selles ametis meeskonnatöö valmidus vajalik oskus, et aidata kaasa firma tegevuse planeerimisele ja elluviimisele ning samas ka teada ja arvestada teiste valmisolekut. Samuti on vaja valmidust meeskonnatööks, kuna see aitab erinevaid tööülesandeid paremini koordineerida.

Järgnevalt mõned märksõnad ja lähtepunktid meeskonnatöö kohta.

Öeldakse vahel, et hea meeskonnatöö on nagu hea nõupidamine, millel on:

 • paigas ja piiritletud eesmärgid ning tingimused
 • jõukohane eesmärk
 • on juhataja
 • kus igaühel on oma arvamus
 • kõik saavad avaldada arvamust ning neid kõiki arvamusi kuulatakse
 • meeskonnaliikmed oskavad aega kasutada efektiivselt
 • ülesannet võetakse tõsiselt
 • ollakse ühiselt positiivselt meelestatud: rõõmus meel ja konstruktiivsus aitavad
 • ei minda isiklikuks
 • jälgitakse/korrigeeritakse tegemiste käiku
 • olulisel kohal on eesmärgi saavutamine
 • vajadusel osatakse võtta aeg maha
 • ollakse paindlikud
 • tehakse vahekokkuvõtteid
 • jõutakse ühistele kokkulepetele
 • Võtmesõnasid meeskond ja koostöö seovad alati...

 • ... Usaldus meeskonnasiseselt.
 • ... Tagasiside andmine ja vastuvõtmine.
 • ... Kriitika kuulamine ja kritiseerimine.
 • ... Omapoolsete ettepanekute tegemine ja nende põhjendamine.
 • ... Meeskonnatöö vahendid - koosolek, ajurünnak, jututuba jne.
 • ... Meeskonnaliikmete ülesanded, ühiste normide kehtestamine ja nende tajumine meeskonnas.
 • Kasutatud allikad:www.noman.eewww.atak.eewww.archimedes.eewww.delfi.ee

  Osale arutelus

  • Aive Antsov

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Sündmused Lennusadamas on kordumatud

  Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

  Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

  Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara