Naistele iseloomulik emotsionaalsus lööb välja pingelises olukorras

Kuigi psühholoogide hinnangul käituvad töötajad pigem koolitustelt omandatud hoiakute kui soorollide järgi, ei suuda naised pingeseisundis emotsioone siiski vaka all hoida.

"Naistele on ikka omistatud rohkem emotsionaalsust kui meestele,"? arvab psühholoog Aleksander Pulver, "kuid tavalises tööolukorras suudavad nad sellega edukalt hakkama saada. Erinevus meeste ja naiste vahel tuleb rohkem välja kriitilistes olukordades. Mehed suudavad kauem oma emotsioone vaos hoida ja otsustada ratsionaalselt. Naised satuvad kriitilises olukorras kergemini paanikasse, mistõttu nende tehtud otsused ei pruugi olla kõige arukamad."?

Ka Tallinna Lastehaigla juht Merike Martinson arvab, et nende töö on üsna stressirohke ja naiste emotsionaalsus lööb hästi välja.

"Haiglas on töö stressirohke ja naised peavad töötama kahekordse koormusega - neil on ju oluline roll kanda nii kodus kui ka haiglas. Kui kodus on midagi halvasti, siis see annab ikka kohe tunda. Naine tahab siis rääkida ja selleks peab lihtsalt aega varuma. Kui kuulamise tegemata jätad, tekivad kohe pinged."?

Viru Keskuse juht Ants Vasar on juhtinud valdavalt naistest koosnevaid kollektiive ja tunnistab, et temal on kulunud suur osa tööajast kuulamisele. "Õnneks olen loomult hea kuulaja, aga siiski tõmbasin kindlalt piiri, et mehest lahkumineku küsimustes ma nõu ei anna. Aga ega naised tahagi alati nõu kuulda. Pigem tulevad nad lihtsalt ennast tühjaks rääkima ja pärast seda tunnevad end paremini."?

Mida siis naiste kollektiivis tuleks tähele panna, et liigseid emotsioone vältida?

Vasara hinnangul tuleb rahulolu-uuringutest välja, et naised hindavad tööl rahast enam turvatunnet. "Neile on väga oluline, et töökoht ka järgmisel aastal säiliks. Samuti meeldib neile miljöö ja head suhted. Meestele ei näi töökoha kaotus olevat nii suur probleem. Muidugi on alati erandeid ja isiksusi, kelle kohta see ei kehti."?

Martinsoni arvates on meestega selles suhtes lihtsam, et nad on ratsionaalsemad. "Kui mees tuleb mõne ettepanekuga, siis on see konkreetne. Nendega on lihtsam läbirääkimisi pidada. Naine hakkab lihtsalt ootamatult nutma."?

Pulveri arvates on küsimus pigem isikuomaduste avaldumise tõenäosuses. Meeste hulgas on lihtsalt oluliselt vähem neurootilisi tüüpe. Juhtimisstiili avaldumine sõltub aga paljus ikkagi kogemusest. Inimesed on nii palju koolitatud, et teades oma nõrkusi, suudetakse seda kas varjata või kompenseerida teiste asjadega.

Pulveri arvates sõltub hea õhkkond eri soost kollektiivides suurel määral siiski juhist. "Kuid Eestis on veel erinevus olemas - mehed kipuvad vanast harjumusest domineerima. Samas hakkab vahe siin kaduma, sest üha enam naisi julgeb olla agressiivne."?

Ants Vasara sõnul on juhtimisel naisele kasuks mehelikud omadused. "Konkreetseid ja agressiivseid naisi peetakse paremateks juhtideks ja neid edutatakse suurema tõenäosusega. Olen ise saanud valusa kogemuse, eelistades kahest võrdsest kandidaadist meest. Mõne aja pärast pidin ikkagi naise tema asemele kutsuma. Kui naiskollektiivis töötavad vaid üksikud mehed, tekib neil arvamus, et nad on sellega juba niigi piisavalt panustanud, ja muutuvad mugavaks."?

Samas tunnistav Vasar, et meeste puhul toimib käskimine lihtsamalt. "Naised tahavad ikka tunduvalt rohkem tunda end aktsepteerituna ja vajavad kaasamist ja põhjalikku selgitamist."?

Merike Martinsoni arvates vajava naised kindlasti veidi emotsionaalsemat motiveerimist. "Meie kollektiivile oli oluline sündmus spordipäev. Naised on selle eest väga tänulikud. Ka turvatunne on väga tähtis - struktuurimuutuste ajal oli väga kardetud küsimus - kas ma ikka jään tööle? Mitmed õed on töötanud meil 25 aastat ja neile on oluline, et see on tema haigla."?

Aleksander Pulveri arvates saab pigem üldistusi tuua erinevate ülesannete täitmisel. "Näiteks koostööd nõudvates ülesannetes on paremad naised. Kõiges, kus mängu tuleb määramatus, saavad aga paremini hakkama mehed. Ka riskiga seotud ülesannete täitmine on meeste jaoks motiveerivam. Firmades, kus on alalhoidlik strateegia, sobivad paremini töötama aga naised,"? leiab Pulver.

Ants Vasar usub, et ainult nais- või meeskollektiivis jääb siiski midagi puudu. "üsna kurb on, kui naistepäeval pole ühtegi meest, kes lille üle annaks."?

Koolitustelt omandatud käitumine lööb soorollid segi

Voldemar Kolga, Tallinna Pedagoogikaülikool

Inimene on alati tahtnud sorteerida muutuvat maailma kindlate tunnuste alusel, et seda paremini mõista. Väga lihtne ja ahvatlev on lahterdada mehi ja naisi traditsiooniliste sootunnuste alusel ning oodata, et nad nende järgi käituksid.

Samas mõjutavad tänapäeval inimesi hoopis enam ideed. Palju korraldatakse koolitusi ja neid tehakse harva meestele ja naistele eraldi. Just sellised koolitused löövad sugude vahekorrad segi. Esile tulevad pigem koolitustel õpetatavad ootused ja teooriad kui sootunnused.

Näiteks on levinud arvamus, et naised on rohkem empaatilised ja mõistavad teiste individuaalsust. Samas on ka naisi koolitustel õpetatud, et ülemused ei soovi tegeleda nende isiklike muredega. Ja me käitume pigem vastavalt nendele ootustele. Soorollid suudetakse tavaolukorras edukalt alla suruda.

Tegelikult oleme me hakanud elama simulatsioone täis maailmas, ehedaid asju jääb järjest vähem. See, mida me ütleme ja arvame, on enamasti kusagilt koolitustelt kuuldud. Meedia mõju on tunduvalt suurem kui soorollidel. Mees ei saa olla tööl lihtsalt mees ja naine lihtsalt naine.


Naised on õppinud olema kehtestavad ja agressiivsed

Helle Niit, Politseiameti psühholoog

Faktid näitavad, et segakollektiivid on edukamad tänu erinevate stiilide segunemisele. Meestele on iseloomulik soorituskesksus ja naised väärtustavad rohkem suhteid. Samas kehtestavad naised segakollektiivis ennast vähem, mistõttu on neil ka vähem mõjujõudu.

Juhul kui naised on vähemuses või neid on meeste seas üksikud, muutub kollektiiv naiste jaoks ebasoodsaks ja tekitab isolatsiooni ning jõuetust. Sellistes oludes hakkab sugu rohkem määrama. Seevastu aga üksikud mehed naistekollektiivis säilitavad oma mõjukuse ja tunnevad end hästi.

Mehelikud omadused nagu konkurents, agressiivsus ja vali hääl on karjäärinaisele vajalikud. Paraku tähendab see ettevõttele loobumist pehme stiiliga juhtidest. Parimad juhid on androgüünsed - samaaegselt väljendunud mehelike ja naiselike omaduste kombinatsiooniga.

Naised tunnevad end autokraatse juhtimise puhul ebamugavalt. Samas on nad õppinud olema agressiivsed, et olla edukad, aga see pole neile üldiselt omane. Siit ka üks võimalik põhjus, miks naised alustavad oma firmaga. Nad saavad seal luua sobiva tööõhkkonna.

Allikas: Äripäev

Osale arutelus

 • Teeli Remmelg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara