üks asi korraga. II osa

Eelmine kord kirjutasime sellest, et oleme tänapäeval harjunud tegema mitut asja korraga ja sedavõrd, et tunneme ennast rahutuna, kui meil on parasjagu korraga käsil ainult üks ülesanne. Täna küsime, kas mitut asja korraga tehes me kulumise kõrval tegelikult võidame ajas ja jõuame rohkem asju ära teha? Ehk kas tehes mitut asja samal ajal jõuab kiiremini valmis?

Ameerika Psühholoogide Assotsiatsioon väidab mitme erineva ülikooli professori koostöös tehtud uuringu tulemusel, et erinevate ülesannetega üheaegselt tegelemine on aeganõudvam, kui kontsentreerudes ühe asja ära tegemine, eriti kui tegemist on vähem harjumuspäraste ülesannetega. Uurimus on avaldatud 2001. aasta augustis erialases ajakirjas "Journal of Experimental Psychology"?.

Kuidas uuriti? Teadlased moodustasid uuringugrupi, kuhu kuulusid erivanuselised noored inimesed. Uuringu käigus anti neile järjest lahendada mitu erinevat ülesannet, ning neil tuli ennast pidevalt uuele asjale ümber lülitada. Muuhulgas lahendasid nad matemaatilisi probleeme ja liigitasid geomeetrilisi kujundeid, tegeleda tuli tuttavamate ning täiesti uute ülesannetega, osade ülesannete lahendamise lisatingimused olid kergemad, teistel taas raskemad.

Selgus, et olenemata sellest, millise ülesandega tegu oli, kaotas inimene erinevatele töödele ümber lülitudes aega. ümberlülitumisele kulus eriti palju aega nende ülesannete puhul, millega inimene ei olnud varem kokku puutunud või mis osutusid keerukateks oma mitmetahulisuse tõttu.

Järeldus. Mitme asja korraga tegemine, ehk multitasking, tundub suure hulga töö ära tegemiseks pealtnäha efektiivse meetodina, kuid tegelikkuses võtab suure tõenäosusega palju rohkem aega, kui asjade ühekaupa tegemine. Kuigi teatud ülesannete puhul võtab ümberlülitamine aega vaid murdosa sekundist, tuleb teadlaste soovitusel ka siis multitaskimise tulemused läbi mõelda. Näiteks võib mobiiliga rääkiva autojuhi jaoks murdosa sekundist osutuda elu ja surma küsimuseks.

Kuidas edasi? Multitasking on saanud võimalikuks tänu tehnoloogia arengule: e-post, mobiiltelefonid, laptopid ja muud tehnoloogilised abivahendid teevad võimalikuks olla tegevuses 24 tundi 7 päeval nädalas. Pidevalt sisselülitatud meelte rahustamiseks vajame üha enam jooga-tunde, meditatsiooni, tai-chi"™d, mis aitavad üleskeeratud tunnet vaigistada. Rahutunnet saab endas ise kasvatada, õppides keskenduma rohkem ühe asja tegemisele.

Kaks nädalat tagasi võtsime endale ülesandeks tegeleda teadlikult ühe asjaga korraga. Usun, et seda, kes asjaga vähegi tegeles, tabas äratundmine, kui sageli me tegelikult korraga mitut asja teeme. Kui midagi selle nädalaga muutus, siis kasvas oskus märgata ennast mitme ülesandega korraga maadlemas. See on algus.

Sel nädalal uus ülesanne, mis aitab õppida ühe asjaga korraga tegemist enam väärtustama. Iga kord, kui mingi töö tehtud saab, siis võta hetkeks aeg maha ja ütle endale: "Ma olen super tubli!"? Võibolla kõlab magedalt, aga kui ausalt küsida, siis kas kellelgi teisel on aega alati Sinu saavutusi märgata? Või üldse seda, mis Sa teed? Vaevalt. Igaühel on endagagi tegemist. Oluline on see, kuidas Sina ise oma erinevaid töid, rolle ja iseennast väärtustad.

Osale arutelus

 • Jana Rikberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara