Abiks aiapeo korraldajale

Suvel on väga kohane oma pere ja sõprade rõõmuks üks vahva aiapidu korraldada. Enne aga oleks paslik mõned talvega ununenud tarkused uuesti meelde tuletada. Õnnestumise tagab eelnev korralik "kodutöö"? - tuleb leida vastused mõnedele lihtsatele küsimustele:

Millist sündmust tähistatakse?

Kas tegemist on kooli lõpetamise, sünnipäeva, kihluspeo või lihtsalt heade sõprade kogunemisega? Konkreetse sündmuse tähistamine seab reeglina kindlad tingimused; lihtsalt suvise seltskonnaürituse korraldajal on aga märksa vabamad käed.

Kindlasti võiks kaaluda stiilipeo korraldamist; siis on nii aia kujundamisel, menüü koostamisel kui ka muudes detailides lihtne ühtset joont hoida. Ja loomulikult pakute stiiliüritusega oma külalistele erilise elamuse! Tore on saabuda näiteks mereröövlite saarele, kus küünaldes laudu ehivad teokarbid ja röövretkedelt pärinevad pärlikeed....

Kui palju külalisi kutsutakse ja kes nad on?

Külaliste hulka arvestatakse reeglina küll toidu- ja joogikoguse planeerimisel, kuid sellele tuleks mõelda veelgi varem. Alustades sellest, kas majapidamises on piisav arv toole ja laud(u) või tuleb need laenata? Samas ei pea alati mööblit varuma, vaid võib kasutada näiteks tekke ja patju.Lisaks külaliste arvule on oluline ka nende vanus. Kui kutsutute seas on lapsi, tuleks kindlasti kavandada meelelahutus, mis lapsed tegevuses hoiaks. Suurepärase peotuju loob näiteks kloun või mustkunstnik, aga sama ülesannet täidavad edukalt ka huvitavad mängud.

Kui aga seltskonnas on vanemaid inimesi, tuleks ka püstijala peoks luua mugavad istekohad.

Millises aias?

Iga aed seab küll oma tingimused, aga pakub ka erinevaid võimalusi. Suve hakul oleks mõistlik oma koduaias värske pilguga ringi vaadata. Puude-põõsaste kasvades võib senine lõkkeplats õhtupäikesest ilma jääda või naabri usina hekipügamise tulemusena põhjatuulele liiga avatud olla. Võib-olla leidub hoopis mõnusam peoplats seni "avastamata"? aiasopis?Kui aias on katusealune välikamin või õdus lehtla, siis on peopaiga valik üsna enesestmõistetav. Kui mitte, tuleks otsustada, kas ja kuhu on võimalik paigaldada varikatus või kerge telk. Varjualune paik on mugav nii vihmase ilmaga kui ka päikeselisel päeval, sest toite-jooke tuleks kindlasti otsesest päikesevalgusest eemal hoida.

Oluline on ka asukoht - kui aed ulatub suurema veekoguni, tuleb kindlasti tähelepanu pöörata ohutusnõuetele. Seda eriti siis, kui seltskonnas on väikesi lapsi.

Kuidas kujundada?

Kuigi korrastatud aed on juba iseenesest väga kaunis, võib vahelduseks mõelda ka lisakujunduse peale.Näiteks võiks kasutada temaatilisi laudlinu ja nõusid, samuti värvilisi paberlaternaid ja tõrvikuid. ühekordseid nõusid on saadaval kõikvõimalikes mustrites ja värvides ning aiapidu on just õige koht, kus neid kasutada. Taldrikute-topside juurde on tavaliselt võimalik sobitada ka sarnase kujundusega paberist laudlinu ja -salvrätikuid. ühekordsete vahendite kasutamine muudab peo eriti mugavaks perenaisele, kuna pärast pidu ei pea tegelema nõudepesuga. Küll aga tuleb eelnevalt varuda prügikaste või -kotte.

Kui tegemist on erilise tähtpäevaga, võiks kavandada pidulikuma õhkkonna ja kasutada ehtsaid nõusid. Sellisel juhul on sobilikud riidest laudlinad ja salvrätid, kuid need võiksid suviselt rõõmsavärvilised ja erksad olla. üldreegel on see, et peo sisu ja vorm peavad omavahel sobima.

Mida pakkuda?

Kaheldamatult on oluline planeerida ka aiapeo menüüd. Kui tegemist on stiiliüritusega, tuleks menüü koostamisel lähtuda teemast. Vahel aga võib välja kuulutada ka lihtsalt "kalapäeva"?!Reeglina on siiski soovitav, et menüü oleks mitmekesine ning ei koosneks näiteks ainult grillitud lihast. Salatid, kastmed ja muud niksid-näksid on kindlasti vajalikud, samuti on suvisel laual asendamatud kala ning mereannid, mille serveerimine ei nõua erilist vaeva. Arvestada tuleb ka sellega, et külaliste seas võib olla taimetoitlasi.Magustoit võiks olla suviselt kerge - hästi sobivad koduaia marjad jäätise või vahukoorega ning muidugi perenaise enda küpsetatud värske rabarberikook.

Joogiks on suvisel ajal igati sobilik pakkuda puuviljadega booli, mille serveerimiseks saab eriti efektse nõu näiteks suurest kõrvitsast või arbuusist. Loomulikult sobivad joogiks ka punased ja hästi jahutatud kerged valged veinid. Ja muidugi on suvi parim aeg ros?© veini nautimiseks!

Küsimusi on kindlasti veel ja eelnevad soovitused ei pruugi sugugi igas olukorras kehtida. üks lihtne reegel - eriti pere ja sõprade ringis toimuval aiapeol - on lähtuda valikute tegemisel oma parimast äratundmisest. Kui pererahvas ennast hästi tunneb, võite olla kindlad, et näete ka oma külaliste silmis rõõmu toredast sündmusest!

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara