Kujunda ise oma karjääri - vol 1

Paljude inimeste - nii naiste kui meeste jaoks - tähendab karjääri tegemine juhtiva rolli võtmist ning heade tulemuste saavutamist võimu ja mõjuvõimu rakendamise kaudu. Teiste jaoks võib see tähendada kutseoskuste täiendamist, eksperdiks või spetsialistiks saamist. Kolmandate jaoks tähendab karjääri edendamine pidevat õppimist ja eksperimenteerimist ning üha uutesse gruppidesse lülitumist. Mitte kõik siin toodud nõuanded ei sobi absuluutselt igaühele - otsustage ise, mida vajate. Loetelus toodud nõuanded pole asetatud pingeritta: valige välja punktid, mis teile endale kõige paremini sobivad.

Tundke ennast mõnusalt ning andke endast parim - siin ja praegu!

Kui tahate praegusel töökohal edasi areneda või uuele töökohale edasi liikuda, on kõige tähtsam teha tööd selle nimel, millesse usud ning alustada tuleb sealt, kus praegu asud. Kui tahate, et teie töö ning igapäevaelu pakuksid rahuldust ning oleksid mõnusad, andke endast parim. Te peaksite edasi arenema sellepärast, et te seda ise tahate - mitte sellepärast, et teised arvavad, et te peaksite seda tegema.

Olge teadlik oma oskustest ning sellest, millist väärtust tööle juurde annate. Kas olete üks neist, kellel on raske oma tugevaid külgi välja näidata? Meie kultuuri ning kasvatusse on sügavalt juurdunud arusaamine, et tuleb olla tagasihoidlik ning mitte ennast esile tõsta. Kuid iseenda - sealhulgas ka oma tugevate külgede - eest täisvastutuse kandmine on juba iseenesest tugevus ning veel selline, mida ümbritsevad heaks kiidavad. Koostage nimekiri oma unikaalsetest teadmistest ja oskustest ning kontrollige seda sageli, eriti siis, kui töö tundub raske ja stressirohke. Eneseaustus saab alguse omaenda oskuste ja tugevate külgede tunnustamisest.

Tundke mängureegleid

.... ning ärge neid unustage. Soorollid pannakse paika juba lapsepõlves. Kui tütarlastest ja poistest saavad naised ja mehed ning kui nad astuvad tööellu, on nad nende rollide ära märgistatud. Lisaks on tööelus teisigi struktuure ja tingimusi, mis võivad naiste teele takistusi seada. Selgeks näiteks on fakt, tööelus ei võeta just alati arvesse pereelu vajadusi. On veel üsna tavaline, naised võtavad lisaks töötegemisele enda kanda ka suurema osa vastutusest pere ja laste eest.

Kui tahame, et siin midagi muutuks, on oluline läbi viia struktuurseid muudatusi ning kaasata aktiivselt tööandjaid. Ideid muudatuste kohta, mida tööandja saaks teha, leiate projekti veebilehelt www.women2top.net. Ilma struktuursete muudatusteta, ei suuda naised grupina meestega samadel alustel tippu tõusta, kuigi nad järgivad kõiki karjääritegemise kohta antavaid nõuandeid. Lohutuseks on see, et ka normid võivad muutuda: see, mis tundus veel eile täiesti mõeldamatuna, on täna iseenesest mõistetav. Seda protsessi saab kiirendada.

Töökohal valitseva olukorra muutmine ning kutsealase arengu enda kätesse võtmine on kergem, kui suudate enda jaoks struktuurid ja käitumismallid ära tunda.

Ka edul on oma reeglid. Loobuge elamast ettekirjutuste kohaselt, mida naine peaks tegema. Asetage kahtluse alla struktuurid, tunnistage probleemide olemasolu ning söandage asju arutada. Keelduge olemas supernaised. Tehke endale selgeks reeglid ning kasutage neid nii enda kui teiste naiste huvides.

Valige õige firma ja õige ülemus

Enne uue tööpakkumise vastuvõtmist või praegusele töökohale jäämist vaadake üle, missugune olukorda seal naiste suhtes valitseb. Koostage nimekiri takistustest ja võimalustest:

?· Kui palju on juhtkonnas ja juhatuses naisi ja mehi? Kas naistele ja meestele makstakse samasugust tasu samasuguse töö või samasuguse väärtusega töö eest??· Missugune on firma poliitika? Arutage mõne teise inimesega, kuivõrd organisatsiooni tegevus on kooskõlas seksuaalse ahistamise vastu võitlemise, erinevuste juhtimise ja soolise võrdõiguslikkuse poliitikatega? Kas naiste toetamiseks tehakse midagi spetsiaalset??· Missugused on juhtide töötingimused? Kas vanemapuhkuse võtmisele vaadatakse kui mingile segavale asjaolule või positiivsele asjale? Kas mehi julgustatakse pikemalt vanemapuhkust võtma? Kas koosolekuid peetakse õhtuti ja nädalavahetusel? Kas töötajatelt eeldatakse ületunnitöö tegemist??· Missugused on karjääritegemise võimalused? Kas on võimalik areneda spetsialistina või astuda kõrvale ning asuda hiljem juhi kohale? Kas juhi kohal on võimalik töötada kellegiga kahasse vastutust jagades??· Mõelge järele, kui tihti saate ja peaksite töökohta vahetama. Peate suutma leida tasakaalu teadmiste ja kogemuste omandamise vahel erinevates valdkondades ing pikema tööstaazhiga kaasneva kasu vahel sama tööandja juures. Mis neist olulisim on, see varieerub sõltuvalt sektorist või majandustegevuse harust, kus olete hõivatud; juhte värvatakse aga sageli firma seest.?· Kus te ka ei töötaks, hoolitsege selle eest, et töötate õige ülemuse jaoks: kellegi jaoks, kes teid toetab ning on huvitatud teie arengust. Keemia ei sobi? Leidke uus ülemus! Enne töökoha vastu võtmist püüdke selgitada välja, missuguse ülemusega tegu on. Missugused kogemused on teistel ülemusega koos töötanud naistel??· Teie suurimaks toetajaks on vahetu ülemus. Naine, kelle võimetesse usutakse, tunneb ennast oma ametis hästi ning areneb.

Valige õige partner

On see provokatiivne nõuanne? Võib-olla küll, kuid küsimus puudutab sellise eraelu sisseseadmist, mis teile sobib sõltumata sellest, kes teie partner on. Eraelus valitsev tasakaal võimaldab paremini tööle pühenduda.

Kui teil on partner: tehke endale selgeks oma vajadused töö, vaba aja ja pere-elu tasakaalustamise osas. Kuidas kodus töid jaotate? Kas teete ise rohkem kodutöid? Arutage partneriga vastutuse jagamist laste ning kodutööde eest. Kasvatage lapsi ühtmoodi nende soost sõltumata. Jätke üksteisele ruumi, olles samas valmis nõudmisi esitama ning piire seadma. Rääkige sellest, mis on teile mõlemale oluline ning tulge selle juurde aeg-ajal tagasi; suured muudatused töökohal mõjutavad ka koduse elu tasakaalu.

Kui olete üksikvanem, ärge üle pingutage. Leidke endale võrgustikust inimesed, kes teid igapäevaelus toetaks: leidke keegi, kes lapsed lasteaiast koju toob, lapsega haiguse korral koju jääb, koristab või teeb muid asju, mis on vajalikud era- ja tööelu vahel tasakaalu saavutamiseks.

Ärge tunde end süüdi, kui te ei aseta alati tööd esikohale. Rõhutage seda, et pereelu annab suurepäraseid kogemusi konfliktide lahendamiseks, läbirääkimiste pidamiseks ning loominguliste lahenduste leidmiseks. Olles sunnitud teatud ajal kodus olema on stiimuliks asjade ärategemiseks tööl.

Tasakaal seisneb julguses seada endale piire, tulemaks toime vastukäivate nõudmistega, mida teie energiale ja ajale esitatakse.

...jätkub järgmisel nädalal

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara